در مرحله بعدی باید هزینه ای را برای دریافت درخواست بد خود پرداخت کنید. بنابراین بر روی قسمت «محاسبه هزینه» و سپس روی قسمت «پرداخت هزینه آنلاین» کلیک کنید. این قیمت حدود 20 هزار تومان خواهد بود. پس از پرداخت آنلاین هزینه، می توانید با کلیک بر روی گزینه “ثبت اطلاعات نهایی” استعلام خود را ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کنید. این کد را ذخیره کنید زیرا برای ردیابی نتیجه پرس و جو به آن نیاز دارید.

مراجع بد را به صورت آنلاین دنبال کنید

شما دو راه برای ردیابی نتیجه درخواست پیشینه بد خود به صورت آنلاین دارید: راه اول این است کد ملی ردیابی و راه های دیگر برای ردیابی کد رهگیری و- برای استفاده از هر دو روش باید به سامانه ثنا یا دستگاه قضایی ایران مراجعه کنید. در زیر مراحل ردیابی نتیجه پرس و جو پس زمینه بد را به هر دو صورت توضیح داده ایم.

ادامه نظرسنجی بد با کد ملی

اگر درخواست نظرسنجی بدی را ثبت کرده اید و می خواهید نتیجه را ببینید و این گواهی را چاپ کنید، باید در سامانه قضایی ایران (سانا) برگه «سامانه اطلاع رسانی الکترونیکی قضایی» را انتخاب کنید. در صفحه جدید بر روی گزینه «سیستم اطلاع رسانی الکترونیکی اصلی» کلیک کنید. اگر این سیستم در دسترس نیست، از «سیستم پشتیبانی اطلاع رسانی الکترونیکی» استفاده کنید.

سپس در صفحه ورود شماره ملی و رمز شخصی خود را وارد کرده و در مرحله بعد رمز موقت ارسال شده به شماره همراه خود را در قسمت مربوطه وارد کرده و وارد شوید. در سامانه پس از ورود به حساب کاربری خود، «خدمات دادگاه من» را انتخاب کنید، در صفحه جدید روی گزینه «گواهی حسن سابقه» کلیک کنید.

با انتخاب این گزینه، نتیجه پرس و جو پس زمینه بد به شما نشان داده می شود. این نتیجه که در پوشه شما ثبت شده است نیز قابل چاپ است. بدین منظور پس از مشاهده نتیجه درخواست خود، بر روی گزینه دریافت نسخه چاپی اطلاعیه کلیک کنید تا این گواهی برای شما چاپ شود.

پرس و جو پس زمینه بد را با کد رهگیری ادامه دهید

زمانی که در سامانه خدمات الکترونیک قضایی (عدالت ایرانیان) درخواست ارجاع بدی را ثبت می کنید، پس از انجام تمامی مراحل، سامانه کد رهگیری به شما می دهد. با استفاده از این کد می توانید نتیجه پرس و جو خود را مشاهده کنید.

علاوه بر این، اگر شخصاً برای استعلام پیشینه بد اقدام کرده باشید، پس از تکمیل درخواست، کد رهگیری در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید برای مشاهده نتیجه درخواست خود، آن را وارد سیستم کنید. برای پیگیری استعلام با استفاده از کد رهگیری، لازم است مراحل زیر را با کد رهگیری طی کنید. این مراحل عبارتند از:

اولین قدم ورود به سیستم قضایی ایران و انتخاب گزینه «سیستم ها» است. با انتخاب این گزینه صفحه جدیدی باز می شود که باید روی قسمت درخواست اسناد دادگاه کلیک کنید. سپس صفحه ای به شما نشان داده می شود که در آن باید نوع سندی را انتخاب کنید که عبارت است از “درخواست گواهی عدم گذشته بد”. سپس کد رهگیری، تاریخ صدور گواهی و کد امنیتی را وارد کرده و بر روی گزینه «درخواست و دریافت» کلیک کنید تا گواهینامه خود را مشاهده کنید.