هوش مصنوعی هر روز در حال توسعه و گسترش است و شرکت ها به طور مداوم در حال توسعه فناوری های جدید در این زمینه هستند. علاوه بر نرم افزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT، محصولات سخت افزاری نیز برای این فناوری در حال توسعه هستند و اکنون سیسکو (سیسکو) از جانب تراشه های شبکه با هوش مصنوعی اعلام کرد که با تراشه های ساخته شده توسط Broadcom و Marvell رقابت خواهد کرد.

تراشه های سیسکو بخشی از خانواده هستند سیلیکون وان این شرکت ها توسط برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند.

مشخصات تراشه هوش مصنوعی سیسکو

بر اساس گزارش های منتشر شده، تراشه های شبکه معرفی شده قوی ترین نمونه های موجود در بازار برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستند. آنها می توانند تا 32000 پردازنده گرافیکی را به یکدیگر متصل کنند و به طور قابل توجهی سرعت کارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را افزایش دهند.

سیسکو همچنین ادعا می کند که این تراشه ها می توانند تعداد سوئیچ های مورد نیاز در یک شبکه را کاهش دهند که می تواند عملکرد تراشه را بهبود بخشد.

با افزایش استفاده از هوش مصنوعی، تقاضا برای تراشه های شبکه هوش مصنوعی نیز افزایش می یابد. با استفاده از این تراشه ها، شرکت ها می توانند برنامه های هوش مصنوعی خود را سریعتر و کارآمدتر بسازند و اجرا کنند. و از آنجایی که برنامه‌های هوش مصنوعی دائماً پیچیده‌تر و دشوارتر می‌شوند، داشتن تراشه‌های با کارایی بالا بسیار مهم است.

سیسکو در حال حاضر یکی از بازیگران اصلی صنعت شبکه جهانی است و این تراشه های جدید می توانند به غول سخت افزار آمریکایی کمک کنند تا سهمی از این بازار رو به رشد را به دست آورد.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، علاوه بر شرکت هایی مانند OpenAI که سیستم های نرم افزاری هوش مصنوعی را توسعه می دهند، شرکت های دیگری مانند AMD و Nvidia در حال توسعه سخت افزار هوش مصنوعی هستند. AMD همچنین اخیرا از تراشه هوش مصنوعی MI300X خود رونمایی کرده است که از 192 گیگابایت حافظه استفاده می کند و بزرگترین رقیب تراشه های هوش مصنوعی انویدیا خواهد بود.