چهره انسان می تواند دنیایی از احساسات را بیان کند. اما این کار بدون ابرو امکان پذیر نیست. ابروها بخش بزرگی از چیزی است که ما را انسان می کند. با این حال، ما هنوز نمی دانیم که این دو کرم کوچک متشکل از موهای درهم از کجا آمده اند و چرا روی صورت ما هستند؟

به گزارش Science Alert، محققان در اروپا اکنون قادر به شناسایی ژن های مسئول ایجاد طیف وسیعی از ابروها شده اند. از ابروهای پرپشت و پرپشت گرفته تا نازک و کم پشت، و همانطور که انتظار می رود، بسیاری از این ژن ها به طور جهانی مشترک هستند.

ابروهای ما علاوه بر محافظت از چشم در برابر عرق و نور، به ما در برقراری ارتباط با یکدیگر کمک می کنند. بسته به اندازه و شکل آنها، آنها می توانند به طور جدی برای دیگران جذاب باشند. به همین دلیل، دانشمندان سال‌ها در این فکر بودند که آیا ضخامت ابروهای انسان تحت تأثیر انتخاب طبیعی است یا انتخاب جنسی. اما اطلاعات بسیار کمی در مورد عوامل ژنتیکی دخیل در شکل ابروهای ما وجود دارد.

مانفرد کایزر، زیست‌شناس مولکولی از مرکز پزشکی دانشگاه می‌گوید: «علی‌رغم تلاش‌های فراوان برای نقشه‌برداری از ژن‌های زیربنای ویژگی‌های پیچیده انسانی، ما هنوز در مورد ژن‌هایی که ما را بیمار می‌کنند بسیار بیشتر از ژن‌های پشت ظاهر سالممان می‌دانیم.» در روتردام هلند “مطالعه ما دانش ژنتیکی ابروی انسان را به میزان زیادی ارتقا می دهد، تعداد ژن های شناخته شده را از 4 به 7 افزایش می دهد و اهداف جدیدی را برای مطالعات عملکردی آینده ارائه می دهد.”

مطالعات قبلاً ژنتیک پشت ضخامت ابرو را در افرادی از آمریکای لاتین و چین بررسی کرده است. اما مطالعه جدید اولین مطالعه ای است که اروپایی ها را شامل می شود. این تحقیق با بررسی نمونه ای متشکل از 9948 نفر از 4 دودمان مختلف انجام شد. افرادی از اروپا، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و استرالیا.

محققان در این مطالعه سه ژن ناشناخته را شناسایی کردند که با ضخامت ابرو مرتبط هستند و در نژاد اروپایی وجود دارند: SOX11، MRPS22 و SLC39A12. آنها همچنین توانستند دو ژن دیگر را که در مطالعات قبلی روی ابروهای غیر اروپایی پیدا شده بود شناسایی کنند: SOX2 و FOXD1. در همین حال، دو ژن دیگر شناسایی شده در غیر اروپایی ها، یعنی EDAR و FOXL2، در اروپایی ها هیچ اثر آشکاری ندارند.

کایزر گفت: «یافته‌های ما، با نشان دادن اینکه تنوع ابرو توسط عوامل ژنتیکی مشترک و متمایز در میان جمعیت‌های قاره‌ای تعیین می‌شود، نیاز به مطالعه جمعیت‌های اجدادی مختلف برای کشف اساس ژنتیکی صفات انسانی (نه فقط ظاهر فیزیکی) را برجسته می‌کند.» بخشی از بیانیه او.»

ضخامت ابرو به عنوان یک ویژگی بسیار ارثی شناخته شده است. اما مطالعات قبلی در مورد تکامل ضخامت ابرو نشان می دهد که ژن های SOX2، FOXD1 و EDAR تحت فشار انتخاب قابل توجهی نیستند. این ممکن است به این معنی باشد که ضخامت ابروی انسان با انتخاب جفت یا بقا شکل نمی گیرد، بلکه یک ویژگی خنثی است که ظاهراً ربطی به تناسب اندام یا جذابیت فردی ندارد.

کشف اخیر یک کشف شگفت انگیز از چنین ساختار ذاتی مفیدی است. با این حال، دانشمندان ممکن است به دنبال ژن های مناسب نباشند.

ژن‌های ابروی تازه کشف‌شده هنوز برای نشانه‌های انتخاب طبیعی یا جنسی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. اما ممکن است آنها بتوانند توضیحی برای این سوال ارائه دهند که چرا ما در وهله اول چنین زائده های متراکمی روی پیشانی خود داریم.

این مطالعه در Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است.

By ادمین سایت

عاشق دنیای تکنولوژی و ای تی هستم. و اینجا می تونید جدیدترین مطالب را هر روز قبل از همه مشاهده کنید و مطلع بشید.