برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اروپایی از قانون موسوم به “قانون هوش مصنوعی” (Actificial Intelligence Act) که ماه گذشته تصویب شد، انتقاد کردند و گفتند قانون هوش مصنوعی بی فایده است و می‌تواند تاثیر منفی بر رقابت در این زمینه داشته باشد.

به گزارش فایننشال تایمز، بیش از 150 مدیر عامل شرکت هایی مانند رنو (خودروساز فرانسوی)، شرکت هوافضا ایرباس و زیمنس نامه ای سرگشاده به پارلمان اروپا، کمیسیون و کشورهای عضو اتحادیه اروپا علیه قانون هوش مصنوعی ارسال کرده اند. خطرات آن برای رقابت پذیری و مدیریت تکنولوژیک اروپا انتقاد می کند.

ماه گذشته پارلمان اروپا پیش نویس قانون هوش مصنوعی را پس از دو سال توسعه قوانین خود تصویب کرد، که شامل برخی از پیشرفت‌های اخیر در این زمینه، مانند مدل‌های هوش مصنوعی با زبان بزرگ (LLM) و مدل‌های پایه، مانند GPT-4 OpenAI است. البته هنوز چند مرحله تا اجرای این قانون جدید باقی مانده و قرار است تا پایان سال جاری قوانین نهایی ابلاغ شود.

امضاکنندگان نامه استدلال می کنند که نسخه فعلی قانون هوش مصنوعی پتانسیلی را که این فناوری برای رنسانس فناوری اروپا فراهم می کند را خفه می کند. آنها استدلال می کنند که قوانین تصویب شده بیش از حد افراطی هستند و به جای ایجاد یک محیط مساعد برای نوآوری مرتبط با هوش مصنوعی، جاه طلبی های آن را تهدید می کنند.

مشکلات قانون هوش مصنوعی

یکی از نگرانی های اصلی مطرح شده در نامه، قوانین سختگیرانه قانون AI است که به طور خاص سیستم های هوش مصنوعی مولد یا مدل های اساسی را هدف قرار می دهد. طبق قانون مصوب، ارائه‌دهندگان مدل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی باید محصول خود را در اتحادیه اروپا ثبت کنند، ارزیابی ریسک را انجام دهند و الزاماتی مانند «ارائه اطلاعات داده‌های مربوط به آموزش مدل خود» را برآورده کنند.

آنها همچنین از اتحادیه اروپا خواستند تا همزمان با ادامه توسعه هوش مصنوعی، یک نهاد نظارتی با کمک متخصصان این صنعت ایجاد کند تا بر طراحی قانون خود نظارت کند.

از سوی دیگر ایلان ماسک یکی از حامیان قانون هوش مصنوعی است و بارها از خطرات این فناوری صحبت کرده است. او آخرین ماه گذشته گفت که فقدان قانون هوش مصنوعی عواقب فاجعه باری خواهد داشت.