شورای عالی انقلاب فرهنگی طی مصوبه ای وظیفه نظارت بر بسترهای صوتی و تصویری فراگیر صدا و سیما را به عهده گرفت. همچنین در جلسه امروز این شورا مقرر شد لایحه ضوابط ساخت و پخش شبکه بومی تلویزیون تهیه و به تصویب مجلس برسد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه عصر امروز خود به ریاست رئیسی، ماده واحده «تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوتی و تصویری جهانی» را تصویب کرد.

بر اساس این ماده واحده، حدود اختیارات و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در این حوزه و برای فعالان بخش خصوصی به ویژه در بسترهای پخش جهانی صدا و تصویر و تلویزیون خانگی تعیین شد. شبکه تعریف شده، مشخص شد که در چه بخش هایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در کدام بخش از سازمان صدا و سیما مجوز دریافت کنند.

بر اساس مصوبه امروز، وظیفه نظارت بر بسترهای جهانی صوتی و تصویری و شبکه های تلویزیونی خانگی، بر اساس قانون اساسی و قوانین مربوطه بر عهده سازمان صدا و سیما است.

در این جلسه مقرر شد در زمینه سیاست ها و مقررات تولید و پخش صدای فراگیر و تصویری و شبکه تلویزیونی خانگی، مقررات لازم برای ساماندهی این حوزه از نظر سیاست ها و اصول تعیین شده توسط شورای عالی کشور اتخاذ شود. انقلاب فرهنگی توسط مسئولین ذی ربط در قالب لایحه و برای تصویب به عنوان قانون به شورای اسلامی ارسال شود.

نظارت ساترا بر VOD یکی از بزرگترین دغدغه های فعالان این صنعت است که بارها به دلیل تضاد منافع با آن مخالفت کرده اند. شورای اسلامی ایران در سال های اخیر در تبصره های قانون بودجه سنواتی وظیفه نظارت بر سریال های تلویزیونی داخلی را تعیین کرده است. اقدامی که مورد انتقاد قرار گرفت و بندهای مرتبط با آن نیز به دلیل اعتراض شورای نگهبان حذف شد. با این حال شاهد تایید ایشان از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم. شورایی که طبق قانون مجلس حتی در دیوان عدالت اداری هم نمی تواند از مصوباتش شکایت کند.