غول فناوری چینی هوآوی در حال برداشتن گامی جسورانه به سمت استقلال در توسعه تراشه است. طبق گزارش ها، این شرکت در حال ساخت یک مرکز تحقیقات و توسعه نیمه هادی عظیم با سرمایه گذاری 1.66 میلیارد دلاری (12 میلیارد یوان) است. این تاسیسات در شانگهای ساخته خواهد شد.

به گفته نیکی آسیا، این کارخانه تحقیق و توسعه سنگ بنای برنامه بزرگ هواوی برای از بین بردن وابستگی آن به تراشه سازان خارجی است. این شرکت به شدت استعدادهای برتر را برای تسریع در این فرآیند استخدام می کند.

خودکفایی در تولید تراشه برای هواوی بسیار مهم است

گزارش ها حاکی از آن است که تراشه سازان خارجی دو برابر سازندگان تراشه چینی از هواوی پول دریافت می کنند. بنابراین تلاش این شرکت برای ساخت کارخانه های تولید تراشه در چین منطقی به نظر می رسد.

همچنین گفته می شود که این شرکت چینی با موفقیت مهندسان و مدیران مجربی را از شرکت هایی مانند ASML، Applied Materials، Lam Research، Intel و Micron به خدمت گرفته است.

با این حال، دستیابی به خودکفایی در توسعه تراشه به بهای رفاه کارکنان است. به گفته یک مهندس تراشه ناشناس، محیط کار در هواوی بسیار دشوار شده است. گزارش شده است که خارج از فرهنگ کاری «996» (کار از ساعت 9 صبح تا 9 شب، شش روز در هفته)، برخی از کارمندان ممکن است مجبور شوند فرهنگ کاری «007» را اتخاذ کنند (شور ساعت، هفت روز در هفته، بدون وقفه ).

در حالی که دستمزدهای بالا و مشوق های مالی ممکن است برخی از کارمندان را تشویق به اتخاذ چنین قوانینی کند، این فرهنگ کاری مردم را خسته می کند. به گفته یک مهندس هواوی:

قراردادهای کاری سه ساله است، (اما) بیشتر افراد تا زمانی که تمدید نکنند نمی توانند دوام بیاورند.

هواوی در حال حاضر برای نسل بعدی تراشه Kirin خود به SMIC متکی است که انتظار می‌رود اواخر امسال عرضه شود. SMIC همچنین به طور مستقل در حال توسعه قابلیت های تولید تراشه 3 نانومتری خود برای هواوی است. اگرچه SMIC یک تولید کننده تراشه در چین است و طبیعتاً هزینه کمتری نسبت به شرکت های خارجی از هواوی دریافت می کند، هوآوی قصد دارد با ساخت کارخانه تولید تراشه خود، هزینه های تولید تراشه را تا حد امکان کاهش دهد.

با توجه به این همکاری مداوم، این احتمال وجود دارد که SMIC یک شریک حیاتی برای هواوی باقی بماند، حداقل تا زمانی که کارخانه به ظرفیت کامل تولید برسد.