فروشگاه اینترنتی لوناتو از ابتدای هفته فیلتر شده است. به گفته مدیرعامل این شرکت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بدون اخطار قبلی برای دریافت مجوز ساده برای این بلوک اقدام کرده و نیم میلیارد تومان ضرر به کسب و کار خود وارد کرده است.

نزدیک به یک دهه است که خرید اینترنتی سهم بسزایی در زندگی روزمره ایرانیان داشته است. با وجود گسترش هر روزه خرید اینترنتی و افزایش سهم تجارت الکترونیک، رایج ترین دغدغه های کسب و کارها توسط دولت حل نمی شود. هر نهادی می تواند به راحتی فیلتر یک تجارت آنلاین را درخواست کند و برای آن کسب و کار حکم اعدام صادر کند. از پیامدهای آن برای مجموعه غافل است.

فروشگاه اینترنتی لوناتو آخرین قربانی فیلترینگ در ایران است. «مهدی سامع»، مدیر اجرایی این مجموعه که در زمینه عینک و لنز فعالیت می کند، درباره دلیل این بلوک به دیجیاتو گفت:

«از صبح شنبه، بدون هیچ هشداری متوجه فیلتر سایت خود شدیم. ما بخشی از اتحادیه کسب و کار اینترنتی هستیم، همچنین این محصول را داریم و تمام مجوزهای لازم را دریافت کرده ایم. قبل از فیلتر فروشگاه، هیچ یک از این موسسات به ما اخطار یا تذکر ندادند.»

به گفته وی، نزدیک به دو ساعت طول کشید تا مشخص شود آنها توسط کدام نهاد فیلتر شده اند: «ابتدا به ما گفتند که توسط سازمان غذا و دارو فیلتر شده اید. پس از تماس با این سازمان متوجه شدیم که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخواست مسدود کردن فروشگاه ما را داده است. پیگیری از این دانشگاه نیز یک ساعت طول کشید تا مشخص شد که بازرسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل عدم مجوز توزیع لنز، درخواست فیلترینگ سایت ما را داشته است.

پیگرد سامی به روز یکشنبه موکول شده و آنها مدارک خود را در سایتی به نام “آیمد” بارگذاری کرده و 150 هزار تومان برای مجوز پرداخت کرده اند. سپس آنها را از دانشگاه ردیابی می کنند، جایی که یک روز بعد آنها شخصا با مدارک می آیند.

آنطور که سامی به دیجیاتو گفت، این مدارک فقط شناسنامه، کارت ملی و قرارداد اجاره دفتر این شرکت است که حتی برای تایید وجود آن بررسی نشده است: «دیروز (چهارشنبه) به ما گفتند که مدارک شما را تایید کرده ایم. . روز شنبه با دفتر تماس بگیرید و شماره نامه خود را بگیرید و برای رفع فیلتر به سازمان غذا و دارو مراجعه کنید.»

حالا فیلتر کردن برای چنین اسناد پیش پا افتاده ای، چه آسیبی به این تجارت وارد کرده است؟ سمعی در پاسخ به سوال دیجیاتو گفت: یک شرکت با 25 پرسنل یک هفته است که از درآمد مالی روزانه خود به دلیل مجوز بی اهمیتی که نیاز به چنین اسناد ساده ای دارد محروم شده است. حدود 500 تا 600 میلیون تومان ضرر می کنیم. علاوه بر این که درآمد ما قطع شد، در دسترسی به سفارش های ثبت شده از قبل نیز با مشکل مواجه شدیم. ما باید با تامین کننده ها برخورد کنیم و با دستمزد و… به فردی که از او کالا خریدیم چه بگوییم و بابت تعهد پرداخت خود چه کنیم؟

وی با گلایه از اینکه دانشگاه شهید بهشتی تذکر نداده و مستقیماً به سمت فیلتر رفتند، گفت: به آنها اطلاع دادیم که چرا تذکر ندادید و تنها پاسخی که شنیدیم این بود که ما دو کارمند هستیم و نمی ایستیم. یک شانس با هر کسی.” ما تماس می گیریم، فیلتر می کنیم و شما خودتان با مدارک می آیید. این در حالی است که امروزه ایمیل، اس ام اس و تمام روش های ارتباطی با فروشگاه های آنلاین در دسترس است. به نظر می رسد آنها درک درستی از تجارت ندارند. و مشکلات اقتصادی».

مدیرعامل لوناتو همچنین از اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی گلایه کرد و گفت: این همه هزینه بابت عضویت در اتحادیه و صنف پرداخت می شود اما در چنین شرایطی تاثیری ندارد و راهکار و دستورالعملی برای مقابله با فیلترینگ وجود ندارد.