پارلمان اروپا و شورای اتحادیه اروپا توافق موقت جدیدی را در مورد قانون استفاده از داده ها تصویب کردند که هدف آن تنظیم استفاده و دسترسی به داده های کاربران و شرکت ها در منطقه است. تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اروپا، ضمن استقبال از این توافق، آن را نقطه عطفی در تحول فضای دیجیتال خواند.

جزئیات قانون جدید کنترل داده اتحادیه اروپا

بر اساس گزارش رویترز، به طور خلاصه، این قانون قصد دارد به مصرف کنندگان اتحادیه اروپا کنترل بیشتری بر داده های تولید شده در هنگام استفاده از دستگاه های متصل خود بدهد. همانطور که در بیانیه مطبوعاتی کمیسیون اروپا توضیح داده شده است، قانون داده های تولید شده توسط اشیاء هوشمند، ماشین ها و دستگاه ها را در دسترس کاربران قرار می دهد تا در صورت تمایل آنها را با گروه های خارجی به اشتراک بگذارند.

علاوه بر این، رویترز توضیح می دهد که این قانون انتقال پردازش داده ها به سایر ارائه دهندگان خدمات را ساده می کند، اقداماتی را علیه انتقال غیرقانونی داده ها از ارائه دهندگان خدمات ابری ارائه می کند و استانداردهایی را برای استفاده مجدد از داده ها بین بخش های مختلف ارائه می دهد.

برتون با ارسال یک توییت گفت:

«توافق امشب در مورد قانون داده نقطه عطفی در تغییر شکل فضای دیجیتال است. “ما در راه یک اقتصاد داده پر رونق برای اتحادیه اروپا هستیم که نوآورانه، شفاف و خاص باشد.”

با این حال، رویترز توضیح می دهد که در حالی که قانون تلاش می کند شرکت ها را مجبور به اشتراک گذاری داده ها کند، نگرانی هایی وجود دارد که این قانون می تواند منجر به افشای برخی از اسرار تجاری آنها شود. در نتیجه، تدابیری به قانون اضافه شد تا شرکت‌ها بتوانند در صورت مواجهه با «آسیب‌های اقتصادی جدی و جبران‌ناپذیر»، درخواست اشتراک‌گذاری داده‌ها را رد کنند.

فایننشال تایمز از این قانون داده ها به عنوان مهم ترین و نهایی ترین بخش به اصطلاح تحول دیجیتال اتحادیه اروپا یاد می کند که همراه با قانون بازارهای دیجیتال، قانون خدمات دیجیتال، قانون هوش مصنوعی و بازبینی حاکمیت داده طراحی شده است. قانون دیجیتال در منطقه.