برد اسمیت، رئیس مایکروسافت می گوید که برای هوش مصنوعی با این شرکت قرارداد دارد G42 تحت نظارت امارات متحده عربی، در نهایت می تواند شامل انتقال تراشه ها و تجهیزات پیچیده به این کشور شود. اقدامی که اخیراً یکی از اعضای ارشد کنگره هشدار داد می‌تواند پیامدهای امنیت ملی داشته باشد.

اسمیت در مصاحبه با رویترز گفت که این قرارداد می تواند به مرحله دوم برسد که شامل صادرات اجزای حیاتی فناوری هوش مصنوعی می شود. با این حال، اسمیت گفت هنوز زمان دقیقی برای شروع فاز دوم وجود ندارد.

این امر پس از آن صورت گرفت که مقامات آمریکایی گفتند سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند خطری برای امنیت ملی ایجاد کنند، به عنوان مثال با تسهیل توسعه سلاح‌های شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای. در همین راستا، دولت بایدن در ماه اکتبر از سازندگان بزرگ‌ترین سیستم‌های هوش مصنوعی خواست تا جزئیات مربوط به آنها را با دولت در میان بگذارند.

علاوه بر این، پیشبرد این توافقنامه مستلزم تایید وزارت بازرگانی ایالات متحده است. مدیران مایکروسافت هنگام اعلام این قرارداد گفتند که پادمان هایی برای محافظت از فناوری شرکت و همچنین جلوگیری از استفاده آن توسط نهادهای چینی برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی وجود دارد.

با این حال، جزئیات این اقدامات هرگز علنی نشده است و برخی از قانونگذاران آمریکایی در مورد کفایت آنها تردید دارند.

نگرانی دولت ایالات متحده در مورد قرارداد هوش مصنوعی مایکروسافت با G42

ماهیت پشت درهای بسته مذاکرات بین دو شرکت بر سر شرایط و پادمان های انتقال فناوری آمریکایی، برخی از قانونگذاران را نگران کرده است. مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به رویترز گفت:

علیرغم پیامدهای مهم امنیت ملی، کنگره هنوز گزارش جامعی درباره این توافق دریافت نکرده است. من نگران هستم که به دلیل منافع حزب کمونیست چین در امارات، هیچ تدابیر کافی برای محافظت از فناوری حساس آمریکایی در برابر جاسوسی چین وجود ندارد.»