رسیدگی به پرونده بین مایکروسافت و کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) آغاز شده است. این شکایت مربوط به قرارداد 68.7 میلیارد دلاری مایکروسافت با Activision است و FTC در تلاش است با ارائه اسناد قانونی جلوی آن را بگیرد زیرا تنظیم کننده ایالات متحده می گوید که قرارداد مورد بحث رقابت را تهدید می کند.

علاوه بر FTC، مایکروسافت با مخالفت رگولاتورهای بریتانیایی نیز مواجه است. پس از اعتراضات اولیه علیه این قرارداد، مایکروسافت تمام تلاش خود را برای رفع نگرانی ها انجام داد.

در روز اول دادگاه، مایکروسافت با استناد به جایگاه سوم خود اعتراف کرد که “جنگ کنسول” را باخته است.

به گزارش Windows Central، مایکروسافت در تلاش است تا به دادگاه ثابت کند که پلی استیشن و نینتندو جایگاه بسیار بهتری در بازار کنسول های بازی دارند. ایکس باکس در سال 2001 وارد بازار شد و طبق پرونده های مایکروسافت، پلی استیشن و نینتندو با «فاصله قابل توجهی» از ایکس باکس جلوتر بودند.

با وجود موفقیت قابل توجه ایکس باکس 360 و افزایش درآمد برای برند ایکس باکس در فصول اخیر، مایکروسافت می گوید که خانواده محصولات ایکس باکس همیشه “جنگ کنسول را باخته اند”.

ایکس باکس یکی از “سه بازیکن بزرگ” در بازار کنسول است، اما طبق پرونده های مایکروسافت، این برند به طور مداوم پس از پلی استیشن و نینتندو در رتبه سوم قرار گرفته است. در سال 2021 سهم ایکس باکس از بازار تنها 16 درصد بود و امروز سهم این برند به 21 درصد می رسد.