متا سال‌هاست در پروژه‌ای به نام Orion روی عینک‌های واقعیت افزوده با فناوری پیشرفته کار می‌کند. حالا به نظر می‌رسد اواخر سال 2024 در رویداد سالانه Connect این عینک رونمایی خواهد شد. البته احتمال دارد این عینک AR چند سال بعد در دسترس عموم قرار گیرد. پیش‌ازاین «اندرو باسورث»، مدیر ارشد فناوری متا، گفته بود که عینک AR آن‌ها ممکن است پیشرفته‌ترین محصولی باشد که بشر تابه‌حال در حوزه لوازم الکترونیکی مصرفی تولید کرده‌ است.

براساس گزارش اینسایدر، پروژه Orion چندین سال است در بخش Reality Labs متا درحال توسعه و آزمایش است. بخش Reality Labs بیشتر به امور واقعیت مجازی این شرکت، هوش مصنوعی و پروژه‌های متاورس می‌پردازد. عینک‌ AR محصولی جدا از عینک‌های هوشمند ری‌بن و هدست‌های کوئست متا است.

رونمایی از عینک AR پیشرفته متا در سال 2024

عینک هوشمند قبلی متا، درحالی که دارای برخی ویژگی‌های هوش مصنوعی صوتی و دوربین بود، قابلیت‌های AR بصری نداشت. از سویی، هدست‌های کوئست عمدتاً برای بازی‌های واقعیت مجازی و یا تجربیات واقعیت ترکیبی استفاده می‌شوند. حالا عینک‌های اوریون روی ویژگی واقعیت افزوده متمرکز خواهند بود؛ البته هنوز اطلاعات زیادی از این عینک در دست نیست، اما برخی از کارکنان متا، نمونه‌های اولیه را آزمایش کرده‌اند.

حتی اگر این عینک در رویداد Connect متا نمایش داده شود، به این زودی‌ها عرضه نخواهد شد. طبق شایعات قبلی، احتمالاً عرضه این عینک برای سال 2027 در نظر گرفته شده است. قبل از آن، به احتمال زیاد شاهد نسل سوم عینک‌های ری‌بن در سال 2025 خواهیم بود.

نه‌تنها فرایند ساخت این عینک، بلکه مسائل جانبی دیگر نیز در عرضه دیرهنگام این محصول مؤثر هستند. قبل از آنکه چنین عینکی راه خود را در جامعه باز کند، باید هنجارهای فرهنگی آن نیز ایجاد شود. برای مثال یکی از مزیت‌های عینک هوشمند ری‌بن متا این بوده است که ظاهری آشنا و معمولی دارد و کاربران می‌توانند از آن در مکان‌های عمومی استفاده کنند.