باید سخت باشه تصور کنید که هدف جاسوسی باشید، اما جاسوسی از کارمندان مرز بعدی هوش مصنوعی نظامی است. تکنیک‌های نظارتی که برای دیکتاتوری‌های استبدادی آشناست، اکنون متوجه کارگران آمریکایی شده است.

در طول دهه گذشته، چندین شرکت ایجاد شده اند تا اشتراک کارفرمای شما را به خدماتی مانند «اطلاعات منبع باز»، «مدیریت شهرت» و «ارزیابی تهدیدهای خودی» بفروشند – ابزارهایی که اغلب توسط پیمانکاران دفاعی برای اهداف اطلاعاتی ساخته شده بودند. همانطور که در چند سال گذشته یادگیری عمیق و منابع داده جدید در دسترس قرار گرفته اند، این ابزارها به طرز چشمگیری پیچیده تر شده اند. با آنها، رئیس شما ممکن است بتواند از تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته برای شناسایی سازمان کاری، نشت های داخلی و منتقدان شرکت استفاده کند.

بر کسی پوشیده نیست که اتحادیه ها در حال حاضر توسط شرکت های بزرگی مانند آمازون تحت نظر هستند. اما گسترش و عادی سازی ابزارهای ردیابی کارگران، علیرغم منشأ شوم آن، نظر کمی را برانگیخته است. اگر آنها به همان اندازه ای که ادعا می کنند قدرتمند هستند – یا حتی به آن سمت می روند – ما به یک گفتگوی عمومی در مورد حکمت انتقال این مهمات اطلاعاتی به دست خصوصی نیاز داریم. هوش مصنوعی درجه نظامی برای حمله به دشمنان ملی ما، که اسماً تحت کنترل دولت‌های دموکراتیک منتخب هستند، با تدابیری برای جلوگیری از استفاده از آن علیه شهروندان طراحی شده است. همه ما باید از این ایده نگران باشیم که سیستم‌های مشابه اکنون می‌توانند به طور گسترده توسط هر کسی که می‌تواند پرداخت کند، مستقر شود.

برای مثال FiveCast به عنوان یک استارت آپ ضد تروریسم شروع به فروش کرد، اما ابزارهای خود را به شرکت ها و سازمان های مجری قانون برون سپاری کرده است که می توانند از آنها برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل انواع داده های عمومی، از جمله پست های رسانه های اجتماعی شما استفاده کنند. به جای شمارش ساده کلمات کلیدی، FiveCast به خود می بالد که “امنیت تجاری” و سایر پیشنهادات آن می تواند شبکه های افراد را شناسایی کند، متن را در تصاویر بخواند و حتی اشیا، تصاویر، آرم ها، احساسات و مفاهیم را در محتوای چند رسانه ای تشخیص دهد. ابزار “مدیریت ریسک زنجیره تامین” آن با هدف پیش بینی اختلالات آینده، مانند اعتصابات، برای شرکت ها است.

ابزارهای تحلیل شبکه ای که برای شناسایی هسته های تروریستی توسعه یافته اند، می توانند برای شناسایی سازمان دهندگان اصلی کارگری استفاده شوند تا کارفرمایان بتوانند قبل از تشکیل اتحادیه، آنها را به طور غیرقانونی اخراج کنند. استفاده استاندارد از این ابزارها در هنگام استخدام ممکن است باعث شود کارفرمایان در وهله اول از استخدام چنین سازمان دهندگانی اجتناب کنند. و استراتژی‌های ارزیابی کمی ریسک که برای هشدار دادن به کشور در مورد حملات قریب‌الوقوع طراحی شده‌اند، اکنون می‌توانند تصمیمات سرمایه‌گذاری را مانند واگذاری از مناطق و تامین‌کنندگانی که به نظر می‌رسد ظرفیت بالایی برای سازمان‌دهی نیروی کار دارند، آگاه کنند.

مشخص نیست که آیا این ابزارها می توانند به تبلیغات خود عمل کنند یا خیر. برای مثال، روش‌های تجزیه و تحلیل شبکه، ریسک را بر اساس ارتباط تعیین می‌کنند، به این معنی که شما می‌توانید صرفاً برای دنبال کردن یک صفحه یا حساب خاص پرچم‌گذاری شوید. این سیستم‌ها را می‌توان با محتوای جعلی نیز فریب داد، محتوایی که به راحتی در مقیاس با هوش مصنوعی جدید تولید می‌شود. و برخی از شرکت‌ها تکنیک‌های یادگیری ماشینی پیشرفته‌ای مانند یادگیری عمیق را برای شناسایی محتوایی که عصبانی به نظر می‌رسد ارائه می‌دهند، که قرار است نشانه‌ای از نارضایتی باشد که می‌تواند منجر به ادغام شود، حتی اگر نشان داده شده است که تشخیص احساسات مغرضانه است و بر اساس فرضیات نادرست است.

اما قابلیت های این سیستم ها به سرعت در حال رشد است. شرکت ها ادعا می کنند که به زودی فناوری های هوش مصنوعی نسل بعدی را در ابزارهای نظارتی خود قرار خواهند داد. ویژگی‌های جدید این وعده را می‌دهند که تحقیق در مورد منابع داده‌های مختلف را از طریق پیشنهاد آسان‌تر می‌کنند، اما به نظر می‌رسد هدف نهایی یک سیستم نظارت معمولی، نیمه خودکار و متلاشی‌کننده اتحادیه باشد.

علاوه بر این، این خدمات اشتراک حتی زمانی که این کار را نمی کنند، کار می کنند. ممکن است اهمیتی نداشته باشد که کارمندی که به عنوان یک مزاحم شناخته می شود واقعاً ناراضی باشد یا خیر. مدیران اجرایی و امنیت شرکت‌ها همچنان می‌توانند نسبت به اتهامات وارده عمل کنند و به طور ناعادلانه علیه آنها انتقام بگیرند. قضاوت‌های مجموع مبهم درباره «احساسات» نیروی کار یا تصویر عمومی یک شرکت در حال حاضر غیرممکن است که صحت آن را تأیید کنیم. و وجود این سیستم‌ها احتمالاً تأثیر وحشتناکی بر رفتار محافظت شده قانونی، از جمله سازمان‌دهی نیروی کار دارد.