شرکت ارتباطات زیرساخت در بیانیه ای مدعی شد که استفاده از سرویس جستجوی گوگل به دلیل گسترش محدودیت های گوگل برای کاربران ایرانی قطع شده است.

در اطلاعیه شرکت ارتباطات زیرساخت (از زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات) آمده است: «گوگل طی چند روز گذشته به‌طور غیرحرفه‌ای اقدام به اختلال در استفاده از سرویس جستجوی خود (Google.com) برای کاربران ایرانی کرده است. بررسی ها نشان می دهد که این محدودیت ها به تدریج در حال گسترش هستند. کارشناسان شرکت های زیرساخت در تلاش هستند تا این محدودیت جدید را خنثی کنند.

بررسی های راداری آروان نشان می دهد که قطعی گوگل از اوایل هفته گذشته آغاز شده است. این ناراحتی روز پنجشنبه 17 تیر به اوج خود رسید. اما اکنون وزارت ارتباطات مدعی شده است که مشکل تداخل گوگل توسط خود این شرکت برای کاربران ایرانی ایجاد شده است. زیرساخت توضیحی برای سایر خدماتی که مختل شده اند ارائه نکرده است.

کاغذ سفید منتشر شده در این پیام تصویر بالا از سایت check-host.net است که محدودیت های گوگل در ایران را نشان می دهد. البته در زمان انتشار این خبر و با تست وضعیت گوگل ایران مشکلی در این سرویس مشاهده نمی شود.

اگر آدرس سایت های فیلتر شده در ایران مانند توییتر و فیسبوک را در سایت مذکور بررسی کنید، دقیقاً همین پیام را در تصویر ارسال شده توسط شرکت ارتباطات زیرساخت مشاهده خواهید کرد.

این موضوع در حالی مطرح می شود که کارشناسان فنی معتقدند حجم قطعی اینترنت فراتر از مشکلات سرویس های گوگل است. کارشناسان تاکید می کنند که قطعی TLS و DNS و برخی از خدمات زیرساختی نیز به شدت تحت نظارت هستند.

لازم به ذکر است هفته گذشته رئیس جمهور در جلسه شورای عالی فضای مجازی دستور تشکیل کارگروهی متشکل از مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات را برای بررسی علت کندی اینترنت و اعلام نتیجه صادر کرد. . .