همه ماوس‌های بازی دارای دکمه‌هایی در بالا یا کنار ماوس هستند که به گیمر اجازه می‌دهد DPI را در لحظه بدون تاخیر تغییر دهد. موس بازی دارای تنظیمات DPI از پیش تعیین شده است که از 400 DPI شروع می شود و تا 26000 DPI یا حتی بیشتر می رسد.

این ویژگی برای کسانی که نیاز دارند حساسیت ماوس را بسته به فعالیت تغییر دهند یا فقط از آن لذت ببرند عالی است. همچنین می توانید نرم افزار ماوس را دانلود کنید تا تنظیمات پیش فرض DPI ماوس را تغییر دهید.

اکثر موش‌های معمولی دارای DPI 800-1200 هستند و معمولاً دکمه‌ای ندارند که به شما امکان تغییر سریع آن را بدهد. برای تغییر سرعت ماوس های معمولی، باید به تنظیمات کامپیوتر خود بروید و حساسیت را به صورت دستی تنظیم کنید.

اگر لازم نیست سرعت ماوس خود را اغلب تغییر دهید، این نباید برای شما مهم باشد. با تغییر DPI، می‌توانید سرعت مکان‌نمای ماوس را برای کارهای دقیق مانند هدف‌گیری در بازی‌ها یا ویرایش عکس‌ها تنظیم کنید.

نرخ نمونهبرداری

نرخ رای گیری بر حسب هرتز اندازه گیری می شود و تعیین می کند که ماوس هر چند وقت یک بار موقعیت خود را به کامپیوتر مخابره می کند. هر چه نرخ نمونه بالاتر باشد، پاسخ ماوس بهتر است و بالعکس.

موش های معمولی معمولاً نرخ نمونه برداری کمتری (حدود 125 هرتز) نسبت به موش های بازی دارند. نرخ نمونه بالا برای انجام کارهای عادی روزمره که نیاز به پاسخ سریع ندارند مهم نیست و همین میزان پایین کافی است.

فرکانس نمونه برداری از ماوس های بازی حداقل 500 هرتز است که برای اکثر گیمرها کافی است. نرخ نمونه برداری برخی از مدل ها به 1000 هرتز یا بیشتر می رسد. با این حال، احتمالاً نمی توانید تفاوت بین 500 و 1000 هرتز را تشخیص دهید.

ماوس های بازی حرفه ای تری مانند Razer Viper 8K وجود دارند که نرخ نمونه برداری تا 8000 هرتز را ارائه می دهند. با این سرعت چشمگیر، فشار بیشتری به پردازنده وارد می کند تا ماوس را تا حد امکان پاسخگو کند. می توانید از نرم افزار ماوس خود برای تنظیم فرکانس نظرسنجی استفاده کنید.

کلیدهای ماکرو

ماکروها مجموعه ای از دستورات هستند که توسط برنامه با فشردن یک دکمه ضبط و اجرا می شوند. آنها همچنین می توانند کارهای ساده ای مانند باز کردن یک مرورگر وب یا ایمیل یا تایپ متن را انجام دهند. در بازی، از کلیدهای ماکرو برای انجام سریع اقدامات تکراری استفاده می شود. اما برای استفاده عمومی از رایانه با عملکردی مانند میانبرهای صفحه کلید نیز مناسب هستند.

اکثر ماوس های بازی مجهز به کلیدهای ماکرو هستند که می توانید با استفاده از نرم افزار ماوس برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، برای ماوس های Razer، می توانید برنامه Razer Synapse را نصب کنید. موس های بازی می توانند کلیدهای ماکرو زیادی داشته باشند. برخی از ماوس های بازی، به خصوص آنهایی که برای بازی های MMORPG طراحی شده اند، دکمه های اضافی زیادی دارند.

به عنوان مثال، ماوس گیمینگ Logitech G600 MMO دارای 20 دکمه است. برعکس، موش‌های معمولی معمولاً کلیدهای ماکرو ندارند. اما ممکن است دو دکمه برای جلو یا عقب رفتن در صفحات مرورگر وب وجود داشته باشد و به احتمال کمتر دکمه تنظیم DPI وجود دارد.

با این حساب، موش های معمولی قابلیت های بسیار کمتری در مقایسه با ماوس های بازی دارند و مطمئناً بر عملکرد بسیار کمتری تاکید دارند. البته این به این معنی نیست که موش های معمولی بد هستند. در عوض، آنها فاقد گزینه هایی هستند که برای گیمرهای حرفه ای ضروری است و برای کاربران عادی غیر ضروری است.

ارگونومی و ظاهر

موس های بازی تقریبا همیشه ارگونومیک هستند. زیرا برای استفاده در تمام روز ساخته شده اند. وقتی آنها را در دست بگیرید، متوجه چنگ زدن طبیعی و راحت آنها خواهید شد، به خصوص اگر دارای تکیه گاه شست باشند.

استراحت هنگام نگه داشتن ماوس به انگشت شست شما محل مناسبی برای استراحت می دهد و راحتی بیشتری را فراهم می کند. در نتیجه باعث کاهش و تاخیر خستگی می شود.

باید گفت که این موش ها را می توان به طور خاص برای استفاده افراد راست دست یا چپ دست ساخت. البته موش‌های Ambidextrous به گونه‌ای ساخته شده‌اند که هم برای کاربران راست‌دست و هم برای کاربران چپ‌دست مفید باشند.

اکثر موش های معمولی طراحی مسطح دارند و برای مدت طولانی استفاده از آنها راحت نیست. چون دست شما را در حالت طبیعی نمی گیرند. با این حال، شما همچنین می توانید موس های ارگونومیک غیر بازی را پیدا کنید. اما اگر این موضوع برای شما مهم است، بهتر است مدل های بازی را انتخاب کنید.

همچنین، ماوس های معمولی معمولاً به اندازه موس های بازی جذاب به نظر نمی رسند. موس های بازی معمولا دارای LED های روشن، لبه های تیز و طراحی منحصر به فرد آینده نگر هستند. موش‌های معمولی به ندرت دارای نورپردازی RGB یا آرم‌های پر زرق و برق هستند و معمولاً شبیه دفتر هستند و طراحی ارگونومیک ندارند.

به طور کلی، ماوس های بازی گران تر از ماوس های معمولی هستند. این منطقی است؛ چون همانطور که خواندید ماوس های گیمینگ نسبت به ماوس های معمولی کیفیت و کارایی بیشتر و بهتری دارند.

موس‌های بازی دارای نرم‌افزاری هستند که می‌توانید از آن برای راه‌اندازی و سفارشی کردن ویژگی‌هایی مانند عملکرد کلید ماکرو، نور RGB، حساسیت و نرخ نظرسنجی استفاده کنید. اگر برای انجام کارهای ساده مانند وب گردی و کار با نرم افزارهای معمولی مانند Word به ماوس نیاز دارید، یک ماوس معمولی برای شما کافی است.

آیا برای بازی به ماوس مخصوص بازی نیاز دارید؟

گیمرها و استریمرهای حرفه ای به دلایلی از بهترین ماوس ها و صندلی های بازی استفاده می کنند. اگر می‌خواهید گیم‌پلی خود را در بازی‌هایی مانند Valorant یا Apex Legends بهبود ببخشید، علاوه بر مانیتوری با نرخ تازه‌سازی چشمگیر، یک ماوس بازی یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توانید انجام دهید.

نکته مهم در مورد ماوس گیمینگ مناسب این است که می توانید از آن برای کارهای عادی نیز استفاده کنید. اما بهترین ماوس های معمولی آنطور که باید قدرت کمک به شما در همه بازی ها را ندارند. یک ماوس گیمینگ خوب علاوه بر افزایش تجربه بازی شما، مزایای بسیار دیگری را نیز برای شما به ارمغان می آورد.

ماوس بازی برای بازی های معمولی ضروری نیست. اما می تواند در بازی های پرسرعت مزیت رقابتی به شما بدهد. برای بسیاری از ژانرها، مانند بازی های استراتژیک، ماوس بازی یک ابزار ضروری نیست. با این حال، ماوس بازی می تواند در بازی های FPS ضروری باشد. زیرا دقت و زمان واکنش ماوس در این بازی ها بسیار مهم است.

گیمرهای گاه به گاه می توانند با یک موس معمولی از پس آن برآیند. اما اگر می خواهید رقابت کنید، به ماوس گیمینگ مناسب نیاز دارید. ماوس بازی کنترل و دقت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد که در بازی های تیراندازی اول شخص و سایر بازی های مشابه ضروری است. اگر در مورد بازی جدی هستید، توصیه می کنم یک ماوس بازی تهیه کنید. زیرا به طور قابل توجهی بر عملکرد شما تأثیر می گذارد.

در نهایت، بحث کیفیت کار مطرح می شود. ماوس گیمینگ به گونه ای ساخته شده است که طول عمر بیشتری دارد و حتی بیشتر از یک ماوس معمولی می توان از آن استفاده و سوء استفاده کرد. اگر با دستگاه بازی خود مشکل دارید، ماوس بازی گزینه ای است که باید در نظر بگیرید.

توصیه می کنیم پس از مطالعه این مقاله، برای انتخاب بهتر، از بهترین راهنمای خرید ماوس بی سیم و محبوب ترین مقایسه های ماوس دیدن کنید.