وزیر ارتباطات اعلام کرد فعلا سیستم عامل گوشی های بومی ایرانی اندروید خواهد بود اما برای این موضوع بحث و برنامه ریزی دقیقی دارند.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با تسنیم بار دیگر به هدف تولید یک میلیون گوشی زیر 100 دلاری در ایران اشاره کرد و گفت:

این یک تلاش مشترک بین وزارت ارتباطات و وزارت حریم خصوصی است و ما برنامه ای در این زمینه تدوین کرده ایم. امسال بازیگران جدیدی وارد عرصه تولید تلفن همراه خواهند شد. ساخت تلفن های همراه در داخل نیز تاثیر دیگری خواهد داشت بازیگران دیگری وارد این صحنه می شوند آنها خواهند بود؛ همچنین فعالانی که پیش از این بودند با کمک وزارت امنیت حمایت می شوند تا خطوط تولید خود را تقویت کنند. همچنین پیام SEZ دارای امکانات لازم مانند زمین، سوله، وام و تجهیزات را در اختیار آنها قرار داده ایم خطوط تولید راه انداختن

وی در پاسخ به این سوال که آیا این گوشی ها دارای سیستم عامل اندروید هستند یا سیستم عامل جدید ایرانی، با بیان اینکه فعلا این گوشی ها به سیستم عامل اندروید مجهز خواهند شد، گفت: اما در این زمینه از سوی شورای عالی فضای مجازی موظف هستیم که بر روی آن نظارت داشته باشیم. کار” انجام دهید.”

این تا زمانی است که وزارت ارتباطات از آذرماه سال گذشته دعوتنامه ای صادر کرد و از سازندگان داخلی سیستم عامل موبایل دعوت کرد. همچنین در دولت دوازدهم و دوره قبل وزارت ارتباطات، تولید نسخه بومی سیستم عامل تلفن همراه پیگیری شد.

البته استفاده از سیستم عامل مورد تایید وزارت ارتباطات در دستگاه هایی غیر از تلفن همراه اجباری شده است. وزیر ارتباطات در این خصوص به مصوبه سال گذشته هیات وزیران اشاره کرد و گفت:

وی افزود: بر اساس مصوبه سال گذشته دولت، وزارت حریم خصوصی موظف است سیستم عامل مورد تایید وزارت ارتباطات را بر روی تجهیزات دارای سیستم عامل غیر از تلفن همراه مانند لوازم خانگی و غیره نصب کند. ما اطمینان می دهیم که سیستم عامل به طور ایمن و با تایید روی دستگاه هایی غیر از تلفن های همراه نصب شده است. بحث مفصل جداگانه ای در مورد سیستم عامل گوشی وجود دارد و در این زمینه برنامه ای داریم.