اتصال لپ تاپ به تلویزیون یکی از کارهایی است که افراد زیادی در شرایط مختلف می توانند از آن استفاده کنند. گاهی اوقات برای تماشای یک فیلم ذخیره شده در لپ تاپ، نمایش عکس ها و فیلم ها بر روی صفحه نمایش بزرگتر یا به اشتراک گذاری آنها با سایر افراد در میان جمعیت از جمله موارد استفاده از صفحه تلویزیون برای نمایش محتوا در لپ تاپ است.

راه های مختلفی برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون و نمایش صفحه نمایش لپ تاپ در داخل آن وجود دارد، اما به طور کلی اتصال از طریق دو روش سیمی یا بی سیم انجام می شود و استفاده از هر کدام بستگی به فناوری های ارتباطی پشتیبانی شده توسط دستگاه مبدا و مقصد دارد. . در زیر با هر یک از روش های اتصال لپ تاپ به تلویزیون آشنا می شویم.

لپ تاپ را با استفاده از کابل HDMI یا VGA به تلویزیون وصل کنید

به طور کلی، اکثر مردم ترجیح می دهند دستگاه خود را به صورت بی سیم به تلویزیون وصل کنند، اما اگر هر یک از دستگاه های تلویزیون یا لپ تاپ از قابلیت نمایش نمایشگر به صورت بی سیم یا آداپتور نمایش بی سیم پشتیبانی نمی کند، کاربر باید این کار را با استفاده از کابل انجام دهد. .

از سوی دیگر، افرادی که به کیفیت سیگنال تصویر و تاخیر ورودی کم اهمیت می دهند، ممکن است روش سیمی را به بی سیم ترجیح دهند. البته این بستگی به این دارد که لپ تاپ و تلویزیون از چه استانداردی برای انتقال سیگنال استفاده می کنند یا از چه پورتی استفاده می کنند.

در هر صورت برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون به کابل HDMI نیاز دارید و اگر تلویزیون یا لپ تاپ قدیمی است به کابل VGA و اگر از VGA استفاده می کنید باید از جک هدفون برای صدا نیز استفاده کنید. انتقال. برخی از لپ تاپ هایی که پورت HDMI ندارند و در عوض از پورت Display Port استفاده می کنند باید از مبدل های مخصوص این کار استفاده کنند و لازم است با پورت های مختلف و مبدل های مربوطه برای این منظور آشنا شوید.

در مورد دستگاه هایی که پورت خروجی تصویر ندارند (مثلاً مک بوک های اپل یا سرفیس های مایکروسافت) در صورتی که توانایی انتقال تصاویر را به صورت سخت افزاری داشته باشند، می توانند سیگنال تصویر را از طریق پورت Type-C انتقال دهند که در این صورت مبدل ها یا هاب های تبدیل نوع C به HDMI مورد نیاز خواهند بود. برعکس، این امر برای تلویزیون هایی که پورت HDMI ندارند نیز صدق می کند، باید از تبدیل رابط HDMI به VGA یا RCA استفاده شود.

اگر با استفاده از هر یک از روش های بالا می توانید بین لپ تاپ و تلویزیون ارتباط برقرار کنید، پس از انجام این کار کافی است از منوی Input ریموت کنترل تلویزیون، HDMI یا PC را انتخاب کنید. در تلویزیون هایی که دارای چندین ورودی HDMI هستند، شماره در کنار پورت درج شده است و با دیدن این عدد می توانید تشخیص دهید که کدام ورودی را انتخاب کنید. همچنین برخی از تلویزیون ها به محض اتصال کابل و تشخیص وجود سیگنال، منوی پاپ آپی بر اساس اتصال دستگاه ظاهر می شود که بدون نیاز به انتخاب از زبانه Input می توان آن را وارد ورودی مورد نظر کرد. .

پس از برقراری ارتباط بین تلویزیون و لپ تاپ و انتخاب ورودی مناسب، تصویر لپ تاپ بر روی تلویزیون نمایش داده می شود، در صورت عدم انجام این کار، میانبر Win+P را در ویندوز انتخاب کرده و گزینه Extend را انتخاب کنید و اگر می خواهید محتوا فقط روی صفحه تلویزیون نمایش داده شود گزینه Second screen only را انتخاب کنید.

در رایانه‌های Mac، روی نماد Apple در بالای صفحه کلیک کنید، روی System Preferences کلیک کنید و سپس Display را انتخاب کنید. سپس از تب Arragement گزینه Mirror Displays را انتخاب کنید.

اگر با روش های بالا نمی توانید تصویر لپ تاپ را روی تلویزیون نمایش دهید، احتمالاً اتصال تلویزیون و لپ تاپ دارای مشکلاتی است که می تواند آسیب، نقص، شکستن و اتصال کابل یا حتی پورت (تلویزیون یا لپ تاپ) آسیب دیده است و مبدل ناسازگار یا آسیب دیده است. کابلی که در حال استفاده است باز می گردد، در این صورت باید پورت یا کابل دیگری را امتحان کنید یا از روش های دیگری برای این کار استفاده کنید.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون بدون کابل

اتصال بی سیم تلفن به تلویزیون یا لپ تاپ به تلویزیون روش ترجیحی برای اکثر کاربران است و خوشبختانه اکثر لپ تاپ ها و تلویزیون های جدید به این ویژگی مجهز شده اند تا کاربران را از کابل آزاد کنند. این عملکرد که با عناوین مختلفی مانند Cast to Screen، Screen Share Smart View یا Screen Mirroring شناخته می شود، در واقع همه با هم از فناوری معروف به Miracast استفاده می کنند که اولین بار توسط اتحادیه Wi-Fi ارائه شد. بنابراین این قابلیت با استفاده از ماژول وای فای داخلی تلویزیون و لپ تاپ کار می کند.

توجه داشته باشید که قابلیت نمایش صفحه نمایش به صورت بی سیم یک عملکرد جداگانه ماژول وای فای در تلویزیون یا لپ تاپ است و مجهز بودن این دستگاه ها به وای فای لزوما به معنای پشتیبانی از این عملکرد نیست، بلکه معمولا فناوری Miracast مبتنی بر Wi-Fi Direct یا اتصال Wi-Fi دو دستگاه بدون آن است. نیاز به اکسس پوینت کار می کند، هر دستگاهی که ماژول وای فای آن از این عملکرد به صورت سخت افزاری پشتیبانی می کند می تواند از این عملکرد استفاده کند، مگر اینکه سازنده اجازه استفاده از این عملکرد را ندهد یا گزینه ای برای استفاده از آن در نظر گرفته باشد، اما به طور کلی هوشمندتر تلویزیون ها به صورت استاندارد از مزایای این فناوری برخوردار خواهند بود.

اگر تلویزیون شما هوشمند نیست یا از این قابلیت پشتیبانی نمی کند، می توانید دانگل های بی سیمی را تهیه کنید که از Miracast پشتیبانی می کنند و با اتصال به پورت HDMI تلویزیون، کامپیوتر و لپ تاپ شما آنها را به عنوان نمایشگر خارجی تشخیص داده و انتخاب می کنند. روی لپ تاپ از طریق دانگل به ورودی HDMI تلویزیون منتقل می شود.

اکثر سازندگان تجهیزات دیجیتال از استاندارد Miracast استفاده می کنند و به همین دلیل طیف گسترده ای از دستگاه ها و همچنین سیستم عامل ها از جمله اندروید و ویندوز از این استاندارد برای ارسال محتوا به صفحه نمایش پشتیبانی می کنند، اما برخی از دستگاه ها ممکن است از روش های مختلفی استفاده کنند، برای مثال فقط اپل. دستگاه ها محدود به فناوری AirPlay این شرکت هستند و به طور کلی اگر دستگاه مورد نظر از این استاندارد پشتیبانی نمی کند، امکان انعکاس تصویر روی تلویزیون وجود ندارد و این کار باید با استفاده از دستگاه های دیگر مانند Apple TV یا AirPlay سازگار انجام شود. دانگل هایی که به پورت HDMI تلویزیون وصل می شوند. در زیر روش اتصال لپ تاپ به تلویزیون در ویندوز و مک را شرح خواهیم داد.

لپ تاپ ویندوزی را به صورت بی سیم به تلویزیون وصل کنید

برای اتصال و نمایش محتویات لپ تاپ ویندوزی خود بر روی تلویزیون، ابتدا باید به دنبال گزینه ای به نام Miracast یا Screen Share یا Screen Mirroring یا نام های مشابه در مرکز هوشمند، بخش اپلیکیشن ها یا بخش ورودی بگردید و وارد آن قسمت شوید تا تلویزیون می تواند توسط دستگاه های نزدیک استفاده شود برخی از تلویزیون های هوشمند جدید سامسونگ و ال جی نباید وارد این بخش شوند و می توانند به طور پیش فرض در منوی Cast لپ تاپ یا تلفن پیدا شوند.

سپس با استفاده از میانبر Win+K پنجره Cast را در لپ تاپ خود باز کنید و منتظر بمانید تا مدل تلویزیون شما در این لیست ظاهر شود، سپس روی آن کلیک کنید. تلویزیون ممکن است پیامی را نشان دهد که از شخصی می خواهد محتوا را در تلویزیون نشان دهد، در این صورت روی Accept ضربه بزنید.

اکنون می توانید محتوای مورد نظر خود را بر روی لپ تاپ خود پخش کرده و آن را در تلویزیون خود تماشا کنید. هر زمان که نیاز به قطع اتصال داشتید، می توانید با استفاده از همان میانبر Win+K روی گزینه Disconnect کلیک کنید. همچنین می توانید با انتخاب گزینه Second Screen Only صفحه لپ تاپ خود را در حین اتصال به تلویزیون خاموش کنید.

مک بوک را به صورت بی سیم به تلویزیون وصل کنید

اگر مک بوک دارید، باید بررسی کنید که آیا تلویزیون شما از AirPlay 2.0 پشتیبانی می کند یا خیر. می توانید این مشکل را از مرکز تلویزیون هوشمند، داشبورد یا بخش برنامه ها بررسی کنید. اگر گزینه ای به نام AirPlay وجود داشته باشد، به این معنی است که برای پخش محتوا از مک بوک خود مشکلی نخواهید داشت. اما در غیر این صورت، باید از Apple TV یا دانگل AirPlay سازگار استفاده کنید یا لپ تاپ را با استفاده از کابل به تلویزیون متصل کنید.

برای استفاده از AirPlay، تلویزیون و مک بوک خود را به یک شبکه Wi-Fi مشترک متصل کنید، سپس برنامه AirPlay را روی تلویزیون اجرا کنید.

در مک بوک، از نوار وضعیت بالا، روی Control Center کلیک کنید، Screen Mirroring را انتخاب کنید، سپس مدل تلویزیون خود را از لیست انتخاب کنید.

سپس از شما خواسته می شود که کد نمایش داده شده در تلویزیون را وارد کنید. سپس مک بوک به تلویزیون متصل می شود.