این روزها هوش مصنوعی تقریباً در همه جا وجود دارد و به کاربران در انجام انواع کارهایی مانند نوشتن نامه، ایجاد محتوا و یادگیری کمک می کند. اما این فناوری هوشمند نگرانی هایی را نیز ایجاد کرده است. برخی افراد بر این باورند که هوش مصنوعی می تواند جایگزین برخی مشاغل شود و در نهایت بخش عظیمی از نیروی کار را آزاد کند. علاوه بر مشاغل تهدیدآمیز، هوش مصنوعی در زمینه گرافیک و طراحی نیز می تواند به یک مشکل تبدیل شود، اخیراً تصاویری از افراد مشهور منتشر شده است که توسط هوش مصنوعی ایجاد شده اند و تشخیص آنها از واقعیت بسیار دشوار است. اگرچه این فناوری از هوش بسیار بالایی برخوردار است اما می تواند در ساخت تصاویر ایراداتی داشته باشد که با کمی دقت می توان تصاویر جعلی را از واقعی تشخیص داد.

به جزئیات عکس ها با دقت نگاه کنید

یکی از اولین چیزهایی که باید به آن توجه کنید این است که افراد در تصویر چگونه به تصویر کشیده می شوند. هوش مصنوعی به دلیل پیچیدگی، سعی در بازتولید دقیق اجزای بدن انسان دارد. به جزئیات صورت که ممکن است عجیب به نظر برسند، به خصوص در اطراف چشم ها و گوش ها نگاه کنید، زیرا این نواحی اغلب برای AI دشوار است. یکی دیگر از عملکردهای دشوار طراحی برای هوش مصنوعی کشیدن چین و چروک و لب است و اغلب تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی چین و چروک و لب های واقعی ایجاد نمی کنند.

توجه به جزئیات در عکس ها

تمام جزئیات را ببینید

علاوه بر اعضای بدن، توجه به تمام عناصر موجود در تصویر مانند لباس و لوازم جانبی بسیار مهم است. بررسی کنید که آیا قرار دادن وسایلی مانند کیف، گردنبند یا هر چیز دیگری درست است یا خیر. اگر در تصویر حیوانات و گل وجود دارد، مطمئن شوید که اندازه و شکل آنها منطقی است.

جزئیات تصاویر را بررسی کنید

صحنه کامل را ببینید

فراتر از جزئیات، توقف کنید و به تصویر بزرگ نگاه کنید. ابتدا نور و سایه ها را بررسی کنید، زیرا AI اغلب در نمایش دقیق این عناصر با مشکل مواجه است. سایه ها باید با منابع نور هماهنگ باشند و با شکل اجسامی که آنها را روشن می کنند مطابقت داشته باشند. همچنین مطمئن شوید که صحنه کلی نقاشی واقع گرایانه است و دور از عقل سلیم نیست. به عنوان مثال: بعید است یک شیر با یک خانواده پنگوئن شام بخورد در حالی که گردنبند مروارید به سر دارد و بشقاب هایی را در پنجه هایش نگه می دارد.

سایه و نور در تصاویر را بررسی کنید

تصاویر را با ابزارهای آنلاین بررسی کنید

اگر در مورد هر یک از تصاویر شک دارید و نکات بالا به شما کمکی نکرد، می‌توانید برخی از ابزارها را نیز امتحان کنید تا مطمئن شوید تصویر واقعی است یا خیر. می توانید با جستجوی معکوس تصویر در Google Images یا tineye.com متوجه شوید که تصویر از کجا آمده است. اگرچه این ابزارها به ما نمی گویند که آیا تصاویر جعلی هستند یا خیر، اما می توانید ببینید که آیا تصویر مشابهی وجود دارد یا خیر.