همانطور که می دانید، لپ تاپ ها جدا از اهمیت فراوان، یک وسیله الکترونیکی فوق العاده حساس هستند که مانند یک نوزاد نیاز به مراقبت مناسب دارند.

وقتی مردم برای اولین بار یک لپ تاپ جدید می خرند، به سیستم خود توجه و اهمیت می دهند. اما به محض گذشت چند ماه، مردم شروع به غفلت از لپ تاپ خود می کنند. اما آیا می دانستید که حتی کوچکترین اشتباه می تواند آسیب جدی به سیستم شما وارد کند؟

مراقبت از لپ تاپ

بنابراین، اگر می خواهید رایانه شما عمر طولانی داشته باشد، لازم است از سیستم خود به درستی مراقبت کنید. اما چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟

در حین استفاده از لپ‌تاپ لازم نیست فقط به یک چیز، بلکه به بسیاری از چیزها توجه کنید. ممکن است اکنون فکر کنید، آن وقت این چیزها چیست؟ این مقاله تمام اقدامات احتیاطی را که باید هنگام استفاده از لپ تاپ رعایت کرد را پوشش می دهد.

لپ تاپ خود را همیشه روشن نگذارید

بیشترین بی دقتی ما نسبت به لپ تاپ ها مربوط به باتری آنهاست. ممکن است صدها بار لپ تاپ خود را روشن کرده باشید. همه این کار را می کنند، حتی من قبلاً همین کار را می کردم. اما آیا می‌دانستید که ثابت نگه داشتن لپ‌تاپ در تمام طول روز عمر باتری لپ‌تاپ را کاهش می‌دهد؟

بله، باتری لیتیوم یون تقریباً در همه لپ‌تاپ‌ها اینگونه کار می‌کند. به عبارت ساده، یک باتری لیتیوم یونی هر سلول را شارژ می کند تا سطح ولتاژ مشخصی را حفظ کند.

حالا به محض افزایش درصد باتری، سطح ولتاژ افزایش می یابد. با این افزایش ولتاژ کل در هر سلول، فشار وارد بر باتری افزایش یافته و در نهایت به آرامی آن را از بین می برد. از این رو، روشن ماندن لپ تاپ حتی پس از شارژ 100 درصدی به عنوان یک سم آهسته برای باتری لپ تاپ شما عمل می کند.

بنابراین، همیشه توصیه می شود لپ تاپ خود را فقط تا زمانی که 80 درصد شارژ شود شارژ کنید و سپس قبل از شارژ مجدد، اجازه دهید تا حداقل 40 درصد تخلیه شود.

همچنین از گرم شدن بیش از حد سیستم خود اجتناب کنید، زیرا گرمای بیش از حد می تواند به باتری ها نیز آسیب برساند. البته باتری ها تمایل به خود تخریبی دارند. اما گرما به عنوان یک کاتالیزور در این فرآیند عمل می کند. گرمای شدید می تواند به طور قابل توجهی عمر باتری را کاهش دهد. بنابراین برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، سعی کنید فن سیستم را تمیز نگه دارید.

هر از چند گاهی لپ تاپ خود را خاموش کنید

تقریباً همه این اشتباه را می کنند. مردم معمولاً ترجیح نمی دهند لپ تاپ خود را روشن کنند، بنابراین آن را برای مدت طولانی روشن نگه می دارند. اما این بهترین راه برای حفظ طول عمر لپ تاپ شما در طولانی مدت نیست.

Hibernation برای حفظ عملکرد روان سیستم شما ضروری است. این نه تنها مصرف انرژی کلی لپ تاپ شما را بهبود می بخشد، بلکه به کارآمد و بهینه بودن آن نیز کمک می کند. پس بهتر است هر روز لپ تاپ خود را خاموش کنید. اگر این امکان وجود ندارد، سعی کنید حداقل یک بار در هفته آن را خاموش کنید.

پس از راه اندازی مجدد ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری، متوجه خواهید شد که برنامه های شما سریعتر اجرا می شوند و کارایی بیشتری دارند. با خاموش کردن لپ‌تاپ، رم آن پاک می‌شود و با راه‌اندازی مجدد آن، همه چیز از ابتدا بارگیری می‌شود و عملکرد روان را تضمین می‌کند.

از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ جلوگیری کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، خنک نگه داشتن سیستم شما برای عمر کلی باتری لپ تاپ شما مفید است. اما مزیت آن به باتری محدود نمی شود. در عوض، تمام اجزای دیگر لپ تاپ شما تحت تاثیر گرم شدن بیش از حد لپ تاپ شما قرار می گیرند. بنابراین، سعی کنید مطمئن شوید که لپ تاپ شما بیش از حد گرم نمی شود.

اگر متوجه گرمای بیش از حد شدید، سعی کنید آن را برای چند دقیقه خاموش کنید. همچنین دریچه های هوا را باز نگه دارید، فن را به طور مرتب تمیز کنید و بدون توجه به آب و هوا، دمای اتاق خود را که به طور مداوم از لپ تاپ استفاده می کنید، حفظ کنید.

لپ تاپ را به روز کنید

ما معمولاً از اعلان‌ها برای به‌روزرسانی‌ها در لپ‌تاپ‌ها اجتناب می‌کنیم، گاهی اوقات به دلیل مشکلات استفاده از داده یا محدودیت‌های زمانی. اما آیا می دانید که همیشه به روز نگه داشتن لپ تاپ ضروری است؟ هر به‌روزرسانی نرم‌افزاری نه تنها با ویژگی‌های جدید، بلکه با رفع اشکال و رفع اشکال مختلف همراه است.

بنابراین باعث افزایش امنیت، عملکرد بهتر و روان این نرم افزار و لپ تاپ شما می شود. این در نهایت عملکرد کلی لپ تاپ شما را نیز صاف می کند. برای جلوگیری از مشکلات داخلی، مطمئن شوید که همیشه سیستم خود را بدون اشکال و به روز نگه دارید.

جلوگیری از حوادث

شاید شنیده باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. در مورد لپ تاپ ها هم همینطور. محافظت از سخت افزار لپ تاپ شما به اندازه تضمین امنیت نرم افزار داخلی آن مهم است.

شاید متوجه شده باشید که حتی کوچکترین مشکلی در سخت افزار لپ تاپ روی پردازش کلی آن تاثیر می گذارد. از این رو، محافظت از لپ تاپ شما زمان می برد. برای حفظ سلامت لپ تاپ خود در حین کار با آن، می توانید از اقدامات زیر استفاده کنید:

  • همیشه غذا و نوشیدنی را از لپ تاپ خود دور نگه دارید.
  • لپ تاپ را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
  • همیشه از لپ تاپ در شرایط ایمن استفاده کنید. دور از آب و دمای شدید
  • هنگام پوشیدن با آن با احتیاط رفتار کنید.

با تمام این اقدامات پیشگیرانه می توانید مطمئن باشید که سخت افزار لپ تاپ شما کاملا سالم و سالم است.

فضای روی هارد دیسک خود را آزاد کنید

شما نمی توانید لپ تاپ خود را همیشه پر از داده نگه دارید زیرا در نهایت سرعت پردازش کلی رایانه شما را کاهش می دهد. همچنین، با تعداد زیادی فایل ذخیره شده در رایانه شما، جستجوی یک فایل در کاتالوگ های گسترده داده های موجود، زمان زیادی را در CPU شما می گیرد.

بنابراین، مطمئن شوید که تمام هارد دیسک های شما همیشه تمیز هستند. سپس می توانید فایل های اضافی را از لپ تاپ خود حذف کنید. در غیر این صورت، می توانید از تمام داده های خود در برخی از ابزارهای فیزیکی جانبی نسخه پشتیبان تهیه کنید و سپس آن داده ها را از رایانه خود حذف کنید. این امن‌ترین راه برای ذخیره داده‌ها، تمیز کردن رایانه و آفلاین کردن و ایمن‌تر کردن همه چیز است.

لپ تاپ خود را مرتب تمیز کنید

تمیز نگه داشتن لپ تاپ شما از نظر فیزیکی یکی دیگر از نگرانی هاست. گرد و غبار می تواند نه تنها بر روی سخت افزار، بلکه بر قطعات داخلی مانند برد حافظه لپ تاپ شما نیز تاثیر بگذارد. به همین دلیل تمیز نگه داشتن سیستم بسیار مهم است. اما در حین تمیز کردن، چند فاکتور وجود دارد که هرگز نباید فراموش کنید.

صفحه نمایش شکننده ترین قسمت لپ تاپ شما است و باید به آرامی با دست پاک شود، در غیر این صورت ممکن است لبه های لپ تاپ خود را خراش دهید. برای تمیز کردن رایانه خود، حتی می توانید از مسواک برای تمیز کردن شکاف ها استفاده کنید.

هنگام تمیز کردن فن، به دقت تمیز کنید. در غیر این صورت، ممکن است آن را بشکنید. بنابراین، این موارد کوچکی است که باید هنگام تمیز کردن لپ تاپ خود به خاطر بسپارید. همچنین، به طور منظم آن را تمیز کنید زیرا تمیز کردن یکی دیگر از عوامل مهم برای حفظ لپ‌تاپ شما مانند یک لپ‌تاپ جدید است.

در دسترس بودن کیف حمل مناسب

تنها مزیتی که لپ تاپ نسبت به کامپیوتر دارد، قابل حمل بودن آن است. اگرچه نمی توانید رایانه خود را همه جا با خود حمل کنید، اما لازم نیست قبل از حمل لپ تاپ خود دو بار فکر کنید. اما شما نمی توانید کامپیوتر خود را همیشه در دستان خود نگه دارید.

لپ تاپ بسیار شکننده است بنابراین با احتیاط از آن استفاده کنید و ثانیا در تمام طول روز به آن نیاز نخواهید داشت. بنابراین لازم است زمانی که لپ تاپ همراه خود دارید کیف حمل مناسبی را انتخاب کنید. همیشه توصیه می شود یک کیف حمل با بالشتک مناسب برای لپ تاپ خود انتخاب کنید.