بازی های گروهی آنلاین زیادی وجود دارد که در آن کاربران به صورت رقابتی یا تعاملی با هم بازی می کنند. حتی اگر در بازی خیلی خوب نباشید، احتمالاً از بازی آن لذت خواهید برد و در آن حرفه ای خواهید شد.

متاسفانه فضای سالم بسیاری از بازی های آنلاین تحت تاثیر استفاده از تقلب قرار گرفته است. به همین دلیل، توسعه دهندگان به فکر مقابله با این مشکل افتاده اند و نرم افزار ضد تقلب را توسعه داده اند. در این مقاله به نحوه عملکرد این نرم افزارها می پردازیم.

نرم افزار ضد تقلب چیست و چرا اهمیت دارد؟

نرم افزار ضد تقلب از تقلب در بازی ها جلوگیری می کند. انواع مختلفی از تقلب در بازی های چند نفره وجود دارد. از جمله Lag Switching، Aimbot، Wallhack، Speedhack و Scripting. در نتیجه، الگوریتم‌های مختلف ضد تقلب برای خنثی کردن آنها نوشته شده است.

گروهی از نرم افزارهای ضد تقلب، سمت سرور هستند و فقط در هنگام اجرای بازی روی سیستم کاربر اجرا می شوند. این نرم افزارها به طور مداوم تمامی فرآیندهای کامپیوتر و اتصالات شبکه و حتی فایل های دانلود شده را اسکن می کنند تا هرگونه رفتار غیرعادی را تشخیص دهند. به عنوان مثال، شما می توانید نرم افزار ضد تقلب آسان او به بازی کردن اشاره کرد بازی های حماسی او در حال دویدن است.

نرم افزار ضد تقلب سمت Kernel نوع دیگری است که برای شناسایی و جلوگیری از تقلب در بازی های چند نفره با کار در سطح هسته سیستم عامل طراحی شده است. این دسته از نرم افزارها دارای نفوذ بسیار عمیق و اولویت پیاده سازی در سیستم هستند. حتی بیشتر از سایر درایورها و نرم افزارها.

نرم افزارهای سطح اصلی از روش های مختلفی برای تشخیص رفتار متقلبانه در زمان واقعی استفاده می کنند. حافظه بازی را اسکن می‌کند، تماس‌های سیستم را نظارت می‌کند، ترافیک شبکه را آنالیز می‌کند و اجزای سیستم را برای تشخیص هرگونه نشانه‌ای از دستکاری یا دستکاری نظارت می‌کند.

نرم افزار ضد تقلب هسته اقدامات امنیتی مختلفی را برای محافظت در برابر هک توسط نرم افزارهای سرکش اجرا می کند. این اقدامات شامل مبهم سازی کد، رمزگذاری، تکنیک های اشکال زدایی و به روز رسانی منظم است. نرم افزار BattlEye نمونه ای از نرم افزارهای ضد تقلب در سمت هسته است که در بازی هایی مانند Destiny 2 و Ark: Survival Evolved کار می کند.

فایل نرم افزار ضد تقلب معمولا پس از نصب بازی بر روی سیستم دانلود و نصب می شود. ممکن است پس از نصب بازی بر روی رایانه شخصی، دانلود و نصب خودکار آن را مشاهده کرده باشید.

تصور کنید که چقدر آزاردهنده است زمانی که در حال انجام یک بازی اول شخص هستید و بازیکن دیگری از تقلب هدف (imbat) برای هدف قرار دادن سر شما بدون فرصتی برای مقابله استفاده می کند. تقلب لذت بازی چند نفره را برای همه خراب می کند.

از آنجایی که اعتماد مردم به عدم استفاده از کدهای تقلب و نرم افزار هرگز بازدارنده نیست، نرم افزار ضد تقلب برای جلوگیری از این رفتار توسعه یافته است. بدون این نرم افزارها شاهد تقلب های زیادی در بازی های آنلاین خواهید بود.

نرم افزار ضد تقلب چگونه کار می کند؟

همانطور که گفتیم نرم افزارهای ضد تقلب مختلفی برای جلوگیری از انواع تقلب در بازی های چند نفره آنلاین وجود دارد. این نرم افزار چه سمت سرور باشد و چه سمت هسته، از روش های مختلفی برای خنثی کردن کدهای سرکش استفاده می کند.

زمانی که کلاهبردار از روش سوئیچینگ تاخیری استفاده می کند، عمداً در فواصل زمانی معینی اتصال اینترنت را قطع می کند تا از وقفه استفاده کند. در بازی‌هایی مانند Madden NFL، تعویض تاخیر هنگام دفاع یا حمله کاربر باعث تاخیر می‌شود، یا در بازی‌هایی مانند Counter-Strike یا Call of Duty، بازیکنی که از ضامن تاخیر استفاده می‌کند نمی‌تواند شلیک شود. زیرا هرگز در مکانی که به نظر می رسد در واقع حضور ندارد.

در این موارد، نرم‌افزار ضد تقلب سمت سرور می‌تواند با ثبت بسته‌های داده از همه پخش‌کننده‌ها و تجزیه و تحلیل پینگ‌ها و زمان‌بندی نمونه‌ها، سوئیچینگ تأخیر را تشخیص دهد. سپس با بررسی رفتار بازیکن به دنبال هرگونه تغییر مشکوک در بسته های داده و پینگ می گردد. این روش تشخیص تاخیر سوئیچینگ برای اولین بار توسط سونی در قالب پتنتی با عنوان “تشخیص تقلب با تعویض تاخیر در بازی ها” به ثبت رسید.

در بازی هایی مانند Counter-Strike یا Call of Duty، سرور نمونه هایی از ترافیک شبکه و پینگ هر بازیکن را ذخیره می کند. سپس با استفاده از الگوریتم‌های تشخیص تقلب، تغییرات مشکوک در رفتار پینگ یا داده را شناسایی می‌کند. با تجزیه و تحلیل دقیق داده ها و تطبیق آن با الگوهای شناخته شده، این روش می تواند تقلب در log-switching را شناسایی و حذف کند.

در مورد تقلب هایی مانند imbat و wallhack، اینها اغلب فایل های اجرایی (exe) هستند که به طور خودکار حرکات بازی را برای پیشبرد ناعادلانه کاربر اجرا می کنند. به این کار اسکریپت نویسی نیز می گویند.

به عنوان مثال، Imbat مکان سایر بازیکنان را ثبت می کند و به طور خودکار نشانگر هدف را به سمت آن بازیکن می برد. برای جلوگیری از این نوع تقلب، یک الگوریتم ضد تقلب سمت سرور وجود خواهد داشت که بر حرکات هر بازیکن نظارت می کند.

نرم افزار ضد تقلب در سمت کرنل همانطور که قبلا گفتیم دسترسی زیادی به سیستم دارد و مدام به دنبال تقلب است، چه کاربر در حال بازی باشد و چه نباشد. BattleEye و ضد تقلب آسان آنها نمونه های بسیار خوبی از این نوع نرم افزارها هستند و هنگام نصب بر روی کامپیوتر، فایل های مخربی را بررسی می کنند که می توانند به طور خودکار حرکات را در بازی اجرا کنند.

هنگامی که نرم افزار رفتار مشکوک به تقلب را در یک بازیکن تشخیص می دهد، آن را در سیستم علامت گذاری می کند و مستقیماً کاربر را ممنوع می کند یا آنها را برای بررسی به یک مقام رسمی اختصاص می دهد. سپس بر اساس شواهد جمع آوری شده و پرونده بازیکن، آن مقام تصمیم نهایی را در مورد اینکه آیا تقلب صورت گرفته است می گیرد.

متأسفانه، هکرها همیشه راه هایی برای دور زدن نرم افزارهای ضد تقلب پیدا می کنند. این می تواند به عنوان یک نبرد دائمی بین توسعه دهندگان بازی و هکرها در طول نسل های کنسول ها و رایانه های شخصی دیده شود. هر بار که الگوریتم‌ها بهبود می‌یابند و روش‌های تقلب را مسدود می‌کنند، هکرها سعی می‌کنند راه‌های جدیدی برای اجتناب از آن بیابند.

این یک چرخه بی پایان است و برای تیم های نرم افزاری چالشی است که از هکرها جلوتر بمانند و با نوآوری ها و به روز رسانی های مداوم تقلب را به حداقل برسانند. نرم افزار ضد تقلب معمولاً دارای تعادلی از مزایا و معایب است. اگر محدودیت های زیادی اعمال شود، ممکن است عملکرد سیستم تحت تاثیر قرار گیرد و ممکن است تاخیر بازی رخ دهد. به همین دلیل، توسعه دهندگان باید مراقب جدی بودن نرم افزار باشند.

مشکلات نرم افزار ضد تقلب

با گذشت زمان، هکرها توانستند برنامه های پیچیده تری برای تقلب در بازی ها بنویسند. بر این اساس، نرم افزارهای ضد کلاهبرداری باید برای مقابله با کلاهبرداران پیچیده تر شوند. در گذشته، هکرها راهی برای فرار از نرم افزارهای ضد تقلب ابداع کرده اند. بنابراین آنها برنامه را در سطح هسته اجرا می کنند و نه از طریق خود بازی جایی که قصد تقلب را دارند. با این کار سعی دارند از محدوده تشخیص و عملکرد نرم افزارهای ضد تقلب در حالت کاربری خارج شوند.

اجرای فرآیندهای سطح هسته به آنها اجازه می دهد تا به طور مستقیم با سیستم عامل تعامل داشته باشند و از ویژگی های امنیتی بیشتر و دسترسی به منابع سیستم استفاده کنند. در نتیجه، توسعه دهندگان نرم افزارهای ضد تقلب نیز باید روش های عمیق تری برای شناسایی فرآیندها و تقلب هایی که در سطوح بالاتر در سیستم اجرا می شوند، بیابند.

آنها باید بتوانند فعالیت های مشکوک و متقلبانه را در سطح هسته شناسایی کرده و از آنها جلوگیری کنند. بنابراین، نرم افزار ضد تقلب در سطح هسته توسعه یافته است. بنابراین آنها کامپیوتر را برای هر نوع نرم افزاری که ممکن است به کاربر اجازه تقلب را بدهد، اسکن می کنند.

این روش عملی به نظر می رسد. اما مشکلاتی نیز وجود دارد. نرم افزارهایی که در سطح هسته اجرا می شوند، توانایی آسیب رساندن به رایانه را دارند و گیمرها ممکن است مجبور شوند سیستم خود را به مرکز خدمات ببرند تا از بازی لذت ببرند.

یکی دیگر از نگرانی های گیمرها از دست دادن حریم خصوصی است. اگر نرم افزار ضد تقلب به سطح هسته کامپیوتر دسترسی داشته باشد، در واقع می تواند تمام اطلاعات روی آن را بخواند. هیچ گیمری نمی‌خواهد در حین بازی گرفتار متقلبان شود. اما آیا ارزش ریسک کردن اطلاعات شخصی را دارد؟

بهترین نرم افزار ضد تقلب برای بازی جوانمردانه

اگر می دانید تقلب در بازی های گروهی آنلاین چقدر گسترده است، شگفت زده خواهید شد. به همین دلیل وجود نرم افزارهای ضد تقلب به یک ضرورت مهم در فضای بازی تبدیل شده و محیط بازی را منصفانه تر می کند. امروزه اکثر بازی های تیمی و رقابتی دارای نرم افزار ضد تقلب هستند. در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

Easy Anti-Cheat (EAC) نوعی نرم افزار محجوب است که تا حد زیادی از حمله متقلبان به هر بازی مرتبط با آن جلوگیری می کند. این نرم افزار بخشی از خدمات اپیک گیمز بوده و عمدتاً همراه با بازی های آن بر روی کامپیوتر نصب می شود. Fortnite، Apex Legends، Paladins، Rust و The Division 2 از جمله بازی هایی هستند که از این نرم افزار استفاده می کنند.

Easy Anti-Cheat را می توان با رنگ آبی و نماد خرس تشخیص داد. این نرم افزار با اسکن کامپیوتر از آن در برابر نرم افزارهای تهاجمی که می تواند به بازی حمله کند محافظت می کند. اگر نرم افزار یا فایل مشکوکی در رایانه شناسایی شود، تا زمانی که آن نرم افزار یا فایل حذف نشود، بازی شروع نمی شود. Easy Anti-Cheat برای استفاده آسان است. اما می توان در اطراف آن کار کرد. بازی هایی که از این نرم افزار استفاده می کنند همچنان مشکل تقلب دارند.

BattlEye رویکرد پیشگیرانه تری برای مشکل تقلب اتخاذ می کند. این نرم افزار از روش ضد تقلب مبتنی بر کرنل استفاده می کند و هسته کامپیوتر بازیکن را بررسی می کند. نرم افزار BattlEye اسکن های منظمی را در حین بازی اجرا می کند. روال های پیچیده آن هر گونه تلاش مشکوک را در حین انجام بازی شناسایی می کند.

پس از شناسایی کاربر کلاهبردار، حساب کاربری او به طور کامل مسدود خواهد شد. این روش به ویژه برای بازی های پولی مفید است. این نرم افزار در بازی هایی مانند PUBG، Rainbow Six Siege و Conan Exiles استفاده می شود.

PunkBuster با بیش از 15 سال سابقه، نامی شناخته شده در میان نرم افزارهای ضد تقلب است. هدف اصلی آن حذف تقلب از بازی های آنلاین است. برای این منظور، Even Balance Inc. برای تحقق بخشیدن به این هدف با برندهای محبوب در صنعت بازی همکاری کرده است. در نتیجه، PunkBuster کلاهبرداری های خلاقانه را تجربه کرده و با آن مقابله کرده است. این نرم افزار به طور مستقیم بر روی کامپیوتر قابل نصب است و با موتورهای بازی بسیاری کار می کند.

PunkBuster نرم افزار ضد تقلب عمومی نیست. در عوض، شرکتی که آن را ایجاد کرده است، تحقیقات خاصی در مورد هر نوع بازی و اقدامات متقابل یکپارچه مرتبط با آنها انجام داده است. Ghost Recon Future Soldier، Warhammer Online، Assassin’s Creed 3 از جمله بازی هایی هستند که می توان در حوزه این نرم افزار به آنها اشاره کرد.

4. ضد تقلب دریچه (VAC)

اگر تا به حال سعی کرده اید استیم را روی رایانه شخصی خود نصب کنید، احتمالاً می دانید که در ابتدا به عنوان پلتفرمی برای به روز رسانی بازی های Valve استفاده می شد. از آن زمان به بعد گسترش یافته و صدها بازی از توسعه دهندگان مختلف را شامل می شود.

VAC راه حل Valve برای حفظ جو عادلانه در بازی های خود بود. این نرم افزار به ایجاد امنیت در بازی Counter-Strike: Global-Offensive معروف است.

VAC به طور مداوم به روز می شود و محدودیت های اعمال شده توسط این نرم افزار دائمی است. حساب های تحت تأثیر جریمه VAC هرگز قابل بازیابی نیستند.

همین ترس از دست دادن اکانت و رکوردهای بازی باعث شده تا گیمرها در بازی Counterstrike تقلب نکنند. در نتیجه، تمامی بازی هایی که بر روی پلتفرم استیم اجرا می شوند از سیستم ضد تقلب یکسانی استفاده می کنند.

عادلانه نگه داشتن رقابت در بیشتر بازی های استراتژی بسیار مهم است. Riot این را درک کرده و Vanguard را به طور خاص برای جلوگیری از تقلب در Valorant طراحی کرده است.

Vanguard یک سیستم ضد تقلب موثر در سطح هسته است که فوراً آسیب پذیری های موجود در فایل های بازی را شناسایی می کند. این سیستم در عمیق ترین لایه کامپیوتر کار می کند و معمولا فایل های مشکوک را از دست نمی دهد.

این نرم افزار ضد تقلب یک سرویس زنده است که تقلب شناسایی شده را از ادامه بازی منع می کند و سایر بازیکنان را از آن مطلع می کند. Valorant بدون نصب Vanguard اجرا نمی شود. دلیل این امر این است که تقلب کنندگان در بازی های تاکتیکی با مشکلات قابل توجهی روبرو هستند.

اگر تا به حال تجربه بازی های گروهی آنلاین را داشته اید، نظرات خود را در مورد تقلب، تقلب گیمر و نرم افزار ضد تقلب با ما و سایر کاربران زومیت در میان بگذارید.