با نزدیک شدن به ایام محرم با توجه به برگزاری مراسم عزاداری، تبل ها و منبرهای مختلف، طراحی و تهیه پوسترها و بنرهای اطلاع رسانی عمومی جهت نصب در سطح شهر ضروری است. عموماً مرسوم است که در ایام محرم از طرح های محرم به صورت پوستر دیواری، بیلبوردهای بزرگ، بنرها و مواردی از این قبیل استفاده شود. در نتیجه اگر قصد طراحی انواع طرح بنر و پوستر محرم را برای مناسبت ها و مراسم های مختلف دارید، باید با چارچوب، نکات و معیارهای خاص در این زمینه آشنا باشید. با دانستن این نکات و ضوابط می توانید طرح های مختلف محرم را برای چاپ بنر، پوستر و بیلبورد به صورت دقیق و هدفمند با توجه به میل خود طراحی کنید. در این مقاله به طور کامل نکات مهم طراحی انواع طرح های محرم و دیگر مراسم مذهبی را بررسی می کنیم و همچنین راهکاری برای افزایش سرعت و دقت طراحی به شما آموزش می دهیم.

نکات مهم در طراحی بنر و پوستر محرم

برای طراحی انواع طرح های مذهبی مانند محرم به نکات زیر توجه کنید:

از تصویر صحیح استفاده کنید

یکی از مهمترین نکات استفاده از تصاویر مناسب است. به این معنی که تصاویر مورد نظری که برای طراحی بنر و پوستر محرم استفاده می شود باید مرتبط و مرتبط با خواسته ها و اهداف شما باشد. در نتیجه هنگام انتخاب عکس باید بسیار حساس باشید.

از ترکیب رنگ مناسب استفاده کنید

استفاده از ترکیب رنگی مناسب و خاص در قسمت های مختلف طرح می تواند تاثیر بسزایی در نتیجه کار داشته باشد. به طور کلی طراحی مذهبی شما باید در همان ثانیه اول جذاب باشد و نظر مردم را جلب کند. بنابراین استفاده از ترکیب رنگ مناسب با توجه به مباحث روانشناسی رنگ بسیار مهم است.

استفاده از متون کوتاه و خلاصه

استفاده از متون کوتاه نیز می تواند جذابیت و جذابیت طرح شما را افزایش دهد. در واقع وقتی از متون کوتاه و مختصر در برنامه خود استفاده می کنید، افراد می توانند در مدت زمان کوتاهی هدف و پیام آن طرح را درک کنند. به این ترتیب می توانید پیام خود را سریعتر و با دقت بیشتری به مردم برسانید.

از فونت صحیح استفاده کنید

در راستای مورد قبل استفاده از فونت مناسب بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. مهم است که فونت مورد نظر با هدف طراحی شما مطابقت داشته باشد. از فونت های مناسب برای طراحی بنر و پوستر محرم می توان به اربعین، نستعلیق، کوفی و ​​شکسته اشاره کرد.

اندازه طراحی

در نهایت باید به تنظیم اندازه طراحی اشاره کنیم که بسته به اهداف شما می تواند متفاوت باشد. در واقع باید بدانید که طرح مورد نظر پوستر دیواری خواهد بود یا بنر یا بیلبورد بزرگ. پس بسته به اهداف خود می توانید طرح مورد نظر را در ابعاد دلخواه تنظیم و چاپ کنید.

طرح لایه باز محرم چیست و چه کاربردی دارد؟

تا اینجا متوجه شدید که برای طراحی انواع طرح های مذهبی باید به چه نکاتی توجه کنید. اما همانطور که گفتیم یک راه ساده نیز وجود دارد تا بتوانید انواع طرح های محرم مورد نظر خود را در سریع ترین زمان و با بیشترین دقت و کیفیت طراحی و تهیه کنید. این استفاده از طرح لایه باز است.

طرح های لایه باز فایل هایی هستند که با فرمت psd در اختیار شما قرار می گیرند و می توانید با استفاده از فتوشاپ آن ها را به طور کامل شخصی سازی و سفارشی کنید. در واقع دسترسی و اصلاح تمامی لایه های جزئی و کلی یک طرح با لایه باز امکان پذیر است. به لطف این ویژگی می توانید هر بخش را از نظر ابعاد، رنگ فونت و … تغییر دهید. با توجه به نیازها و اهداف شما در نتیجه دست شما برای سفارشی سازی طرح لایه باز محرم کاملا باز خواهد بود. به طور کلی طرح های لایه مذهبی بر اساس چارچوب و اصول طراحی پوستر و بنر تهیه شده و دارای تمامی ضوابط ذکر شده در قسمت قبل می باشد. در نتیجه می توانید با استفاده از این طرح های لایه باز در زمان و هزینه خود تا حد زیادی صرفه جویی کنید و در زمان کوتاهی انواع طرح های مورد نظر خود را تهیه کنید.

این طرح ها در اندازه ها و سبک های متنوعی تولید می شوند که انتخاب هر کدام از آنها ارتباط مستقیمی با خواسته ها و اهداف شما دارد. برای مثال اگر قرار است از طرح به عنوان استند یا بنر استفاده کنید می توانید طرح لایه باز را در ابعاد خاصی تهیه کنید. به این ترتیب کار برای شما آسان می شود و در عین حال بهترین کیفیت و نتیجه را خواهید گرفت.

برای دانلود انواع بنر و پوستر لایه باز محرم به صفحه زیر مراجعه کنید:

https://tarhgraphic.com/downloads/category/banner/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%84%d8%a7%db %8c%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%ad%d8%b1%d9%85/

انواع طرح های باز محرم برای ایام مختلف

به طور کلی انواع طرح های باز محرم برای ایام و مراسم مختلف به شرح زیر موجود است:

بنرها و بیلبوردهای شهری

معمولا نصب بیلبوردهای شهری توسط سازمان شهرداری انجام می شود. این بیلبوردها معمولا پیام ها و مفاهیم مختلفی دارند که باید در مدت زمان کوتاهی و در عرض چند ثانیه به ذهن مردم منتقل شوند. بنابراین بیلبوردهای محرم و سایر ایام مذهبی باید بر اساس اصول زیبایی شناسی، روانشناسی رنگ ها، ترکیب مفاهیم و مواردی از این دست طراحی شود.

طراحی پوستر و بنر امام حسین برای تاسوعا و عاشورا

برخی از پوسترها و بنرهای لایه باز محرم نیز ویژه عاشورا، تاسوعا و شهادت امام حسین (ع) است. این طرح ها معمولاً جنبه بزرگی دارند و یادآور این واقعه تاریخی هستند که به صورت تصویر یا ترکیبی از تصویر و متون خوشنویسی طراحی می شوند.

بنرهای اطلاع رسانی عمومی بر روی منبرها و هیئت های عزاداری

در کنار بیلبوردها، بنرهای بزرگ و کوچک در خیابان ها و معابر نصب شده تا مردم یک محله یا منطقه بتوانند از زمان برگزاری دسته ها و مراسم عزاداری اطلاعات کافی کسب کنند. از این بنرها معمولاً برای اطلاع رسانی زمان و مکان برگزاری مراسم عزاداری در شرایط و روزهای مختلف استفاده می شود که باید ساختار خاصی داشته باشد.

پوستر و بنر اربعین

اربعین یکی از مراسم مذهبی در ایام محرم است که طی آن بنرها و پلاکاردهای مختلفی در سطح شهر و محلات نصب می شود تا مراسم عزاداری را به هیئت های این هلدینگ معرفی کنند. همچنین از بنر و پلاکارد اربعین برای استقبال و پذیرایی از زائران در هنگام بازگشت استفاده می شود.

بهترین طرح های مذهبی را طراحی کنید

در حال حاضر شما می توانید با توجه به ضوابط و نکات ذکر شده در این مقاله، هر پروژه ای را برای محرم و سایر مراسم مذهبی به بهترین شکل ممکن برگزار کنید. همچنین اگر می خواهید در زمان صرفه جویی کنید و سرعت کار خود را افزایش دهید، استفاده از طرح های لایه باز گزینه خوبی است که می توانید به آن تکیه کنید.

منبع:

طراحی گرافیک

به این پست امتیاز دهید