انتظار می رود کنفرانس توسعه دهندگان هواوی در ماه ژوئن با رونمایی از نسخه بتای HarmonyOS NEXT همراه باشد که نقطه عطفی برای سیستم عامل خود هوآوی است. در حال حاضر جزئیات زیادی از این سیستم عامل منتشر نشده است، اما احتمالا نسخه رسمی این سیستم عامل حدود دو ماه بعد یعنی در ماه سپتامبر منتشر خواهد شد.

به گزارش GizmoChina، یک منبع آگاه به نام Digital Chat Station ادعا می کند که هواوی قصد دارد در نیمه دوم سال 2024 به طور رسمی HarmonyOS NEXT را برای همه دستگاه های خود از جمله گوشی های پرچمدار، گوشی های تاشو، گوشی های میان رده، تبلت ها و ساعت های هوشمند عرضه کند.

در ابتدای شهریور ماه سال جاری، هواوی قصد دارد پرچمداران جدیدی را با نام سری میت 70 عرضه کند بنابراین در صورت عرضه رسمی سیستم عامل هارمونی نکست، احتمالا این پرچمداران با این سیستم عامل عرضه خواهند شد.

از نظر فنی، هارمونی او اس نکست هوآوی کاملا جدا از سیستم عامل اندروید است. Harmony Next Source به طور کامل کدهای منبع باز اندروید (AOSP) را کنار می گذارد. بنابراین کاملاً به هسته Hangmeng و برنامه های سیستم خود هواوی متکی است و آن را با برنامه های اندروید ناسازگار می کند.

تلاش هواوی برای متقاعد کردن توسعه دهندگان برای تولید برنامه های HarmonyOS NEXT

علیرغم این تغییر، هواوی توانست هزاران شرکت و موسسه را متقاعد کند تا برنامه هایی را برای HarmonyOS NEXT توسعه دهند. این شرکت اعلام کرد که در حال حاضر بیش از 4000 برنامه بومی برای سیستم عامل جدید توسعه داده شده است و تعداد بیشتری نیز در راه است. این اپلیکیشن ها شامل دسته بندی های مختلفی مانند ناوبری، اخبار، امور مالی و بازی ها هستند.

هدف رسمی هواوی این است که تا پایان سال 2024 حدود 5000 برنامه بومی برای سیستم عامل داشته باشد و چشم انداز بلندمدت آن حدود 500000 برنامه باشد. دستیابی به این هدف به شدت به پذیرش توسعه دهندگان اپلیکیشن و میزان رضایت کاربر از کار با این اکوسیستم جدید بستگی دارد.

باید منتظر ماند و دید که آیا هارمونی نکست می تواند جایگاه خوبی در بازار سیستم عامل موبایل داشته باشد یا خیر.