با توجه به اینکه روز به روز بر تعداد ابزارهای هوش مصنوعی افزوده می شود، برای ارزیابی آنها باید یک «تست تورینگ» جدید داشته باشیم. اخیرا مصطفی سلیمان، یکی از بنیانگذاران DeepMind، پیشنهاد داده است که از این ابزارها مقداری پول بخواهید. گردآورنده تا ببینیم هوش آن ها چگونه با انسان ها مقایسه می شود.

به گزارش بلومبرگ، به زودی کتاب جدیدی به نام «موج آینده: فناوری، قدرت و بزرگترین معضل قرن بیست و یکم» نوشته مصطفی سلیمان منتشر خواهد شد که در بخشی از آن به طراحی تست تورینگ جدید اشاره شده است. بنیانگذار DeepMind معتقد است که در دنیای امروز، مردم دیگر اهمیتی نمی دهند که رایانه ها چه می گویند، در عوض باید ببینیم این سیستم ها در عمل چه کاری می توانند انجام دهند.

او می گوید که در آزمون تورینگ جدید باید 100 هزار تومان به عنوان سرمایه گذاری در هوش مصنوعی و تقاضای این فناوری 1 میلیون دلار تبدیل اگر سیستمی بتواند چنین کاری را انجام دهد واقعاً هوشمند شده است و می توان گفت به سطح هوش انسانی رسیده است.

مصطفی سلیمان به «هوش مصنوعی توانمند» معتقد است.

اما هوش مصنوعی چگونه می تواند چنین کاری را انجام دهد؟ سلیمان می‌گوید این فناوری باید بتواند ایده‌های مربوط به تجارت الکترونیک را تحقیق کند، محصول خود را برنامه‌ریزی کند، با تولیدکنندگان شریک شود، محصول خود را بسازد و سپس آن را بفروشد. در این صورت می توان گفت که الفهوش مصنوعی قدرتمند(هوش توانمند مصنوعی). سلیمان معتقد است فناوری می تواند بعد از دوسال به این نقطه برسد.

تست اولیه تورینگ توسط الن تورینگ در دهه 1950 طراحی شد تا مشخص کند که آیا یک ماشین به سطح هوش انسانی رسیده است یا خیر. در این تست، افراد باید تشخیص می دادند که در حال مکالمه با شخص دیگری صحبت می کنند یا با کامپیوتر. اگر انسان نتواند بفهمد که با یک کامپیوتر صحبت می کند، آن سیستم تست تورینگ را پشت سر می گذارد. با این حال، در دنیای مدرن، به نظر می رسد که این تست دیگر کاربرد زیادی ندارد.