همیشه نگرانی زیادی در مورد تعویض وجود دارد هوش مصنوعی با کار انسانی وجود داشت. حالا «الون ماسک» در کنفرانسی اعلام کرد که بالاخره هوش مصنوعی ظاهر خواهد شد همه مشاغل جایگزین افراد خواهد شد، اما میلیاردر معتقد است که این لزوما چیز بدی نیست.

ماسک از طریق وب کم خود در کنفرانس VivaTech 2024 در پاریس، آینده ای را توصیف کرد که در آن مشاغل برای افراد “اختیاری” خواهد بود. او درباره آینده هوش مصنوعی گفت:

مطمئناً هیچ یک از ما شغلی نخواهیم داشت. اگر می خواهید کاری را برای سرگرمی انجام دهید، می توانید آن را انجام دهید. اما در غیر این صورت، هوش مصنوعی و ربات‌ها هر کالا و خدماتی را که بخواهید ارائه می‌کنند.”

او همچنین گفت که برای اجرای چنین سناریویی باید “درآمد جهانی بالایی” داشته باشد، اگرچه ماسک از توضیح بیشتر خودداری کرد.

هوش مصنوعی بزرگترین ترس ایلان ماسک

ماسک در مورد نگرانی های خود در مورد هوش مصنوعی صحبت کرده است. او در طی سخنرانی خود در روز پنجشنبه، فناوری را بزرگترین ترس خود خواند. او همچنین مجموعه فرهنگ ایان بنکس را، یک نگاه فانتزی آرمان‌شهری به جامعه‌ای که توسط فناوری پیشرفته هدایت می‌شود، به‌عنوان واقعی‌ترین و «بهترین تصور از آینده هوش مصنوعی» نامید.

قابلیت‌های هوش مصنوعی در چند سال گذشته به‌قدری سریع رشد کرده است که تنظیم‌کننده‌ها، شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان هنوز در حال کشف نحوه استفاده مسئولانه از این فناوری هستند. همچنین نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد چگونگی تغییر صنایع و کسب‌وکارهای مختلف با گسترش هوش مصنوعی در بازار وجود دارد.

کارشناسان همچنین تا حد زیادی بر این باورند که بسیاری از مشاغلی که نیاز به هوش هیجانی بالا و تعامل انسانی دارند، مانند متخصصان سلامت روان، خلاقان و معلمان، نباید جایگزین شوند.