«یان لکان»، مدیر هوش مصنوعی متا طی رویدادی در سان‌فرانسیسکو گفت که این فناوری راه زیادی دارد تا به سطح هوش انسان برسد؛ او می‌گوید که هوش مصنوعی پس از سال‌ها یادگیری شاید هم‌سطح گربه یا سگ شود. لکان برخلاف مدیرعامل انویدیا، معتقد است به این زودی‌ها هوش مصنوعی نمی‌تواند به جایگاه انسان برسد. مدیرعامل انویدیا گفته بود که این فناوری تا پنج سال دیگر با انسان رقابت خواهد کرد.

براساس گزارش CNBC، یان لکان، دانشمند ارشد متا و پیشگام در حوزه یادگیری عمیق، معتقد است که سیستم‌های هوش مصنوعی کنونی ده‌ها سال با توانایی‌های احساسی و ذهنی انسان فاصله دارند. لکان با مدیرعامل انویدیا هم‌عقیده نیست. چند روز پیش «جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا گفته بود که هوش مصنوعی تا پنج سال دیگر می‌تواند رقیب انسان‌ها شود. لیکان می‌گوید که مدیرعامل انویدیا از هیجان پیرامون هوش مصنوعی چیزهای زیادی به دست می‌آورد. او درباره هوانگ افزود: «حوزه هوش مصنوعی میدان جنگ است و او سلاح‌ها را تأمین می‌کند.»

فاصله زیاد هوش مصنوعی تا رسیدن به سطح انسان

به عقیده لکان هوش مصنوعی احتمالاً قبل از اینکه هم‌تراز انسان شود باید به سطح هوش یک گربه یا سگ برسد. لکان می‌گوید که گرچه برای انسان 20 هزار سال طول می‌کشد تا تمام متن‌هایی را بخواند که برای آموزش هوش مصنوعی به کار می‌رود، با‌این‌حال این فناوری با تمامی پتانسیل‌های خود، هنوز نمی‌تواند بفهمد که اگر A با B یکسان باشد، پس B نیز همان A است. به نظر لکان خیلی داده‌های اساسی درمورد جهان وجود دارد که به سادگی از طریق متن یاد گرفته نمی‌شوند.

ازاین‌رو، لکان و دیگر مدیران هوش مصنوعی متا به‌شدت درحال تحقیق هستند تا مدل‌های به اصطلاح ترنسفورمر مورد استفاده در برنامه‌هایی مانند ChatGPT، بتوانند از داده‌های مختلف صوتی، تصویری و ویدیویی هم استفاده کنند. این سیستم‌های هوش مصنوعی اگر بتوانند میلیاردها رابطه پنهان احتمالی بین انواع مختلف داده‌ها را کشف کنند، به‌طور بالقوه می‌توانند شاهکارهای خارق‌العاده‌تری را به‌وجود آورند.

این سیستم‌های هوش مصنوعی چندوجهی جهش بعدی هوش مصنوعی خواهد بود، اما توسعه آن‌ها ارزان نیست. هرچه شرکت‌های بیشتری مانند متا و گوگل درمورد مدل‌های پیشرفته‌تر هوش مصنوعی تحقیق می‌کنند، انویدیا سود بیشتری کسب خواهد کرد.

انویدیا با پردازشگر گرافیکی گران‌قیمتش که برای آموزش مدل‌های زبانی بزرگ استفاده می‌شود، سودهای کلانی در حوزه هوش مصنوعی به‌دست آورده است. متا برای آموزش نرم افزار Llama AI خود به 16 هزار پردازنده گرافیکی انویدیا A100 متکی بود.

By ادمین سایت

عاشق دنیای تکنولوژی و ای تی هستم. و اینجا می تونید جدیدترین مطالب را هر روز قبل از همه مشاهده کنید و مطلع بشید.