“سام آلتمن” مدیر عامل OpenAI در بیانیه اخیر خود اعلام کرد که فناوری هوش مصنوعی با سرعتی که در حال حاضر در حال توسعه است می تواند از بسیاری جهات مشکل ساز شود. با این حال، مزایا بر معایب آن بیشتر است و بشریت در مواجهه با این فناوری با مهمترین گام در تاریخ خود روبرو می شود. علاوه بر این، به گفته آلتمن، هوش مصنوعی می تواند به رفع فقر کمک کند.

آلتمن در رویداد بلومبرگ Tech Summit در سانفرانسیسکو در مورد نگرانی های پیرامون توسعه سریع فناوری هوش مصنوعی صحبت کرد. او گفت: “من فکر می کنم گام فعلی است.” مهمترین قدم این چیزی است که بشریت باید در مواجهه با تکنولوژی بر آن غلبه کند و من واقعاً به این مشکل علاقه مند هستم.

وقتی از سم آلتمن پرسیده شد که آیا شخصاً از موفقیت OpenAI سود می برد، گفت که پول کافی دارد و نگرانی های مالی برای ادامه کار انگیزه ندارد. آلتمن گفت که خواستن بخشی از طبیعت انسان است مفید باشید و روی چیزهایی کار کنید که اهمیت آنها دارند

هوش مصنوعی می تواند به ریشه کنی فقر کمک کند

وی گفت: علیرغم خطرات بالقوه ای که در این انتقال فناوری وجود دارد، هوش مصنوعی می تواند در برخی زمینه ها مانند داروسازی، علم و آموزش کاربردهای زیادی دارد. “من فکر می کنم این تکنولوژی برای پایان دادن به فقر مفید بودن اما ما باید خطرات را مدیریت کنیم تا به آن نقطه برسیم.”

ایلان ماسک یکی از کسانی است که قبلا در مورد فناوری هوش مصنوعی و ضررهای احتمالی آن به جهان ابراز نگرانی کرده بود. سم آلتمن می‌گوید ماسک واقعاً به ایمنی هوش مصنوعی اهمیت می‌دهد و انتقاد او از طرز فکر درستی ناشی می‌شود.

آلتمن همچنین درباره دعوای ماسک و زاکربرگ در قفس، که به نظر می‌رسد واقعاً اتفاق بیفتد، شوخی کرد: “اگر (ماسک) و زک واقعاً چنین کاری انجام دهند، من می‌روم آن را تماشا کنم.

سال گذشته OpenAI با انتشار مدل های پیشرفته هوش مصنوعی مانند DALL-E و ChatGPT توانست توجه زیادی را به این فضا جلب کند. حال پس از این موفقیت ها گفته می شود ارزش این شرکت به 27 میلیارد دلار رسیده است.