چند ماه پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه واتس اپ با فعال کردن ناخواسته میکروفون از کاربران خود جاسوسی می کند. حالا گوگل رسما اعلام کرده است که علت این مشکل وجود یک باگ در اندروید است و خوشبختانه این پیام رسان متعلق به متا همیشه به حرف کاربرانش گوش نداده است.

حداقل از ماه مارس، گزارش‌هایی مبنی بر ضبط صدا در واتس‌اپ حتی زمانی که میکروفون توسط کاربران فعال نیست، گزارش شده است. در گزارش قبلی واتس اپ گفته بود که این موضوع مربوط به اندروید است و ربطی به پیام رسان آنها ندارد. در بیانیه این پیام رسان آمده است که یک باگ در اندروید باعث نمایش نادرست این اطلاعات در داشبورد حریم خصوصی شده است و از گوگل خواسته است تا این مشکل را بررسی کند.

مشکل واتس اپ مربوط به یک باگ اندروید بود

حالا گوگل که در گزارش قبلی گفته بود از این موضوع آگاه است و در حال بررسی آن است، از طریق اکانت توسعه دهنده اندروید رسما تایید کرده که این مشکل مربوط به باگ اندروید است و پس از دریافت این مشکل دیگر با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد. آخرین به روز رسانی – نسخه جدید WhatsApp. در این حساب را توییت کنید دارم میام:

«یک باگ جدید اندروید که بر تعداد محدودی از کاربران واتس‌اپ تأثیر می‌گذارد باعث ایجاد نشانگرهای حریم خصوصی و اعلان‌های اشتباه در داشبورد حریم خصوصی اندروید شده است.

اکنون کاربران می توانند اپلیکیشن واتس اپ خود را برای رفع این مشکل به روز کنند.

ما از واتس اپ برای همکاری آنها تشکر می کنیم و از هر گونه سردرگمی که ممکن است این باگ برای کاربران ایجاد کرده باشد عذرخواهی می کنیم.”

البته گوگل دقیقاً مشخص نکرده است که آیا باگ موجود در داشبورد حریم خصوصی اندروید برطرف شده است یا خیر. “میشال رحمان” متخصص اندروید نیز در یک توییت می گوید هیچ اصلاحیه مرتبطی در کد منبع به روز رسانی سیستم Google Play در ماه مه 2023 وجود ندارد.