جلال رشیدی کوچی معتقد است که مرتبط کردن ممنوعیت واردات آیفون 14 به توانایی آن در اتصال به اینترنت ماهواره ای استدلال ضعیفی است. به گفته وی، این ممنوعیت در نهایت منجر به انحصار و شکل گیری مافیای جدید در بازار تلفن همراه خواهد شد.

این نماینده مجلس چندی پیش در گفت‌وگوی تصویری مفصلی که با خبرآنلاین داشت، به ممنوعیت واردات آیفون 14 اشاره کرد و معتقد بود که این امر منجر به انحصار و شکل‌گیری مافیای جدیدی در بازار موبایل می‌شود: «همانطور که بعد از این شاهد بودیم. ممنوعیت، تقاضا برای مدل های آیفون 13 افزایش یافت و گران شد. این انحصار قیمت گوشی‌های سامسونگ و مدل‌های دیگر را بالا برده است.»

او معتقد است که اتصال آیفون 14 به اینترنت ماهواره ای یک استدلال ضعیف است، زیرا سامسونگ نیز روی این فناوری متوقف خواهد شد:

«سامسونگ دیگر اینترنت ماهواره ای را هدف نمی گیرد؟ در حالی که قرار است تنها یک چیپست به گوشی موبایل اضافه شود و اگر امسال نباشد، سال آینده اضافه خواهد شد. آیا می خواهید واردات سامسونگ را ممنوع کنید؟ فناوری در حال پیشرفت است و قرار نیست منتظر ما بماند، بنابراین اینکه می گویند (واردات آیفون 14) به دلیل اینترنت ماهواره ای ممنوع شده است، درست نیست.

رشیدی به بحث ممنوعیت تخصیص ارز برای کالاهای لوکس آمریکایی اشاره کرد و گفت: می گویند کالاهای لوکس آمریکایی است و نباید ارز بدهیم. ارز دولتی برای واردات آیفون اختصاص داده نمی شود، اما چرا برای سامسونگ هزار دلار است، هزار دلار است. کره هم پول ما را بلوکه کرده و با آمریکا هم پیمان است پس دشمن ماست. چه کسی پشت پرده گردش مالی بازار موبایل است؟ می گویند چون مدیریت گفته ارز به کالاهای لوکس آمریکایی تخصیص داده نشود من هم موافقم اما آیا مدیریت واردات مسافر را هم ممنوع کرده است؟ چرا واردات مسافر را ممنوع کردید؟ دوست دارم با پول خودم گوشی بخرم.

لازم به ذکر است که از اسفند ماه سال گذشته هرگونه واردات آیفون 14 به طور رسمی ممنوع شده است. رشیدی در همان گفت و گو درباره دست های پشت پرده ممنوعیت واردات آیفون گفت: «معلوم نیست پشت پرده چه چیزی است که بین آیفون ۱۲۰۰ دلاری و سامسونگ ۱۲۰۰ دلاری تفاوت دارد.» آنها در عرض ۷۲ ساعت به گوشی سامسونگ مجوز می دهند. اما حتی اجازه وارد کردن آیفون برای سفر را نمی دهند. باید ببینیم واردکننده سامسونگ در ایران کیست. اگر واردات آیفون حذف شود چه اتفاقی می افتد؟ قطعاً وقتی این اتفاق بیفتد، بازار انحصار خواهد داشت و همان اتفاقی که برای خودرو افتاد در بازار تلفن همراه نیز رخ خواهد داد.