روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور سال گذشته و در اولین ماه‌های انتصاب خود به عنوان معاون علمی رئیس‌جمهور از برنامه این معاونت برای ایجاد استارت‌آپ‌های 10 میلیارد دلاری مطلع شد. برای سه سال آینده “تک شاخ” نامیده می شود.

وی اکنون در گفت و گو با خبرنگار مهر از در نظر گرفتن سه برنامه ویژه برای ایجاد این شرکت های بزرگ خبر داد که بر اساس تجمیع شرکت های کوچک برای تشکیل یک شرکت بزرگ است:

«برای تحقق این موضوع سه برنامه در دستور کار است. اولین برنامه ایجاد و پیگیری پروژه ها در پیشران است. تاکنون 26 کلان پروژه را در معاونت علمی تعریف کرده‌ایم که اجرای این پروژه‌ها معمولاً مبتنی بر کنار هم قرار دادن چند شرکت است. زیرا ابر شرکت زمانی ایجاد می شود که چندین شرکت کوچک دور هم جمع شوند.

معاونت علمی این برنامه ها را توسعه داد تا اینکه در آذرماه 1401 که دگانی فیروزآبادی از ایجاد 10 تک شاخ ایرانی در سه سال آینده خبر داد، بسیاری از فعالان و صاحب نظران این حوزه این ایده را غیرعملی دانستند.

محمدمهدی شریعتمدار، رئیس سابق هیئت مدیره انجمن فین تک در گفت و گو با زومیت توضیح داد که در آینده، حتی فراتر از استارت آپ ها، امکان این که همه شرکت های دانش بنیان در آینده 10 استارت آپ یونیکورن داشته باشند، وجود ندارد. سه سال.

وی دلایل این اظهارات خود را اینگونه بیان کرد: اولاً به دلیل مسائل امنیتی و اجتماعی این روزها فضای اقتصادی و سرمایه گذاری کشور با چالش مواجه شده و ثانیاً مشکل کاهش نرخ دلار وجود دارد که باعث می شود هر تجارت “اگر به جلو حرکت کند، ارزش دلار یا بین المللی آن هر سال به طور قابل توجهی کاهش می یابد.”

با این حال معاون علمی همچنان این پروژه را دنبال می کند. معاون علمی رئیس جمهور در این خصوص توضیح داد که شکل گیری یونیکورن های ایرانی نیازمند بسترهایی است که باید فراهم شود:

برای ایجاد شرکت‌های بزرگ به سه پلتفرم نیاز داریم که ستون‌های بزرگی تحت عنوان پروژه‌های پیشرانه، پروژه‌های دستگاهی و صنایع بزرگ و پشتیبانی از خطوط ویژه صادراتی باشند. این سه برنامه به عنوان بهترین ابزار در اختیار ما قرار می گیرند. این ابزارها به طور خودکار گروه ها را تشویق می کند تا گرد هم آیند و در یک کنسرسیوم کار کنند و این نقطه شروع ابرشرکت است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور تصریح کرد: با فراهم کردن این بسترها برای پیشبرد برنامه های پیش بینی شده، این شرکت ها باید به غول های فناوری کشور تبدیل شوند تا جانشین دیگر شرکت های دانش بنیان و شرکت های نوپا شوند.

وی همچنین از انعقاد قراردادهایی با نهادهای بزرگ کشور مانند نفت، کشاورزی و پتروشیمی در چارچوب قانونی جهش تولید خبر داد. هدف از انعقاد این قراردادها این است که این نهادها منابع خود را به این برنامه اختصاص دهند تا مشکل حل شود.

دگانی فیروزآبادی افزود: به عنوان مثال برای 15 قلم تجهیزات با وزارت نفت توافق شد. «اینها پروژه های بزرگی هستند که باید کنار هم جمع شوند تا اجرا شوند.

معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به برنامه سوم نیز توضیح داد که در روابط خارجی با توجه به شرایط کشور، معاونت علمی به دنبال ایجاد شرکت های مشترک با شرکای خارجی است و هویت شرکت کنندگان در این شرکت ها هویت یک کنسرسیوم و بازارهای خارجی به اشتراک گذاشته می شود.

با توجه به پیشرفت بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه در زمینه تشکیل یونیکورن ها و درآمدزایی فراوان با این شرکت ها و استارت آپ ها، ایجاد و راه اندازی شرکت های میلیاردی برای ما در ایران ضروری به نظر می رسد.

در ابتدای سال جاری، کارشناسان پیش بینی کردند که تا سال 2030، اندازه بازار اقتصاد دیجیتال در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به 500 میلیارد دلار خواهد رسید. پیش بینی می شود تا پایان سال 2022، این منطقه که در حال حاضر دارای 6 استارت آپ (یونیکورن) به ارزش یک میلیارد دلار است، طی هفت سال جهش کند و تعداد تک شاخ ها به 250 نفر برسد.

این در حالی است که کشور ما هنوز تک شاخ ندارد و در نتیجه نمی تواند سهم زیادی از این بازار داشته باشد. کمبود سرمایه داخلی، ناتوانی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، محدودیت‌های اینترنتی و سایر موانعی که بر سر راه اقتصاد دیجیتال قرار گرفته است، داشتن یک اسب شاخدار ایرانی را همچنان به یک رویا تبدیل کرده است.