به گفته یکی از منابع دنیای فناوری، اینتل نسخه آنلاک شده پردازنده‌های مدل جدید Raptor Lake Refresh را در اکتبر سال جاری عرضه خواهد کرد و پس از آن، قبل از پایان سال 2023، پردازنده‌های غیر K وارد بازار خواهند شد. ظاهرا اینتل این پردازنده ها را تحت نسل چهاردهم کامپیوترهای رومیزی معرفی می کند.

اگر آخرین شایعه صحت داشته باشد، اینتل تا یک سال دیگر از برند i برای پردازنده های دسکتاپ خود استفاده خواهد کرد. این در حالی است که پردازنده های نسل چهاردهم لپ تاپ با برند جدید Core Ultra وارد بازار می شوند.

مشخصات احتمالی پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل

انتظار می رود اینتل از هسته های بیشتری در نسل جدید پردازنده های دسکتاپ خود استفاده کند. البته در پردازنده پرچمدار Core i9-14900K نیز شاهد بهبود جزئی IPC و افزایش جزئی فرکانس خواهیم بود. در شایعه امروزی به پردازنده ای با 8 هسته قدرتمند و 12 هسته کم مصرف نیز اشاره شده است.

پردازنده‌های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل از پلتفرم LGA 1700 پشتیبانی خواهند کرد، بنابراین دارندگان پردازنده‌های اینتل از دو نسل قبلی می‌توانند به پردازنده‌های جدید مهاجرت کنند. برخی از تولیدکنندگان مادربرد در حال حاضر بایوس را برای مادربردهای سری 600 و 700 به روز می کنند تا سازگاری آنها با پردازنده های نسل بعدی را بهبود بخشند.

در سه ماهه چهارم سال جاری، اینتل پردازنده های موبایل Meteor Lake را با نام تجاری Core Ultra عرضه خواهد کرد. یعنی در حالی که بسیاری از شایعات مانند شایعه اخیر مبنی بر عدم وجود پردازنده های دسکتاپ Meteor Lake-S و ارسال آن ها لغو شده است.

در نهایت در گزارش امروز به پردازنده های جایگزین Raptor Lake جدید اشاره شده است. این پردازنده ها که با نام Arrow Lake-S شناخته می شوند، در اواخر سال 2024 یا اوایل سال 2025 وارد بازار می شوند و به مادربردهای LGA 1851 نیاز دارند. به نظر می رسد بالاترین عضو این خانواده به 8 هسته قدرتمند و 16 هسته کم مصرف مجهز شود. این احتمال وجود دارد که برخی از این پردازنده ها با لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC ساخته شوند.