اینتل یک پردازنده کوانتومی جدید به نام Tunnel Falls تولید کرده است که در دسترس محققان کوانتومی قرار گرفته است. این تراشه 12 کیوبیتی پردازش کوانتومی سنگین را سریعتر می کند.

همزمان با راه اندازی Tunnel Falls، اینتل از همکاری با آزمایشگاه علوم فیزیکی دانشگاه کالج مریلند پارک خبر داد. هدف اصلی این همکاری، پیشبرد تحقیقات محاسبات کوانتومی است.

رئیس سخت‌افزار کوانتومی اینتل می‌گوید Tunnel Falls «پیشرفته‌ترین تراشه کوانتومی تا کنون» این شرکت است و با دهه‌ها تجربه در طراحی ترانزیستور و ساخت تراشه آغشته شده است. Tunnel Falls گام بزرگی در جهت دستیابی به هدف بزرگ اینتل است: ساخت یک سیستم کوانتومی تجاری.

به گفته نیووین، اینتل و آزمایشگاه علوم فیزیکی پارک کالج دانشگاه مریلند نیز با سرویس تحقیقاتی ارتش ایالات متحده برای کمک به ارتش در استفاده از تراشه کوانتومی جدید همکاری می کنند. این همکاری همچنین شامل آزمایشگاه‌های ملی ساندیا، دانشگاه روچستر و دانشگاه ویسکانسین-مدیسون است.

دانشگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی فوق ظرفیت لازم برای تولید تراشه کوانتومی را ندارند، بنابراین اینتل وظیفه ساخت Tunnel Falls را بر عهده گرفت. این پردازنده از ویفرهای 300 میلی متری ساخته شده و بر پایه فناوری های پیشرفته ای مانند EUV ساخته شده است.

اینتل در حال حاضر کار بر روی نسل بعدی پردازنده کوانتومی خود را آغاز کرده است و امیدوار است سال آینده آن را عرضه کند.