مایکروسافت این را اعلام کرد ساتیا نادلا (مدیر اجرایی) و فیل اسپنسر (رئیس تیم ایکس باکس) و تعدادی دیگر از مدیران عالی رتبه برای شهادت در مورد جایگاه این شرکت در پرونده خرید اکتیویژن بلیزارد به دادگاه فرستاده می شوند. این پرونده توسط کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) آغاز شد.

نوشته The Verge بر اساس اضافه شدن Nadella است بابی کوتیک (مدیر عامل اکتیویژن) نیز این هفته در دادگاه حاضر می شود. این شکایت نتیجه شکایت کمیسیون تجارت فدرال است و احتمالاً منجر به ممنوعیت ثبت قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن برای مدت نسبتاً طولانی می شود.

اگر FTC از دادگاه خارج شود، رویای خرید Activision از بین خواهد رفت. مایکروسافت در اسناد دادگاه این موضوع را روشن کرده است.

سارا باند (سرپرست تیم تجربه توسعه دهنده ایکس باکس)، امی هود (مدیر مالی مایکروسافت)، کاشت نکنید (رئیس استودیو بازی سازی ایکس باکس) و تیم استوارت (مدیر مالی بخش بازی مایکروسافت) از جمله مدیران دیگری هستند که قرار است در دادگاه حاضر شوند.

همچنین لری رایت که قبلاً از طرف مایکروسافت در پرونده اپل و اپیک گیمز شهادت داده بود آرمین زرزا (CFO of Activision) فرد مهم دیگری است که در دادگاه شهادت خواهد داد.

جیم رایان، سرپرست تیم پلی استیشن قرار است از طریق تماس تصویری در دادگاه حاضر شود و در مورد رقابت در بازار صحبت کند. مایکروسافت از عدم حضور مدیران سونی در دادگاه انتقاد کرد. پس از علنی شدن قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن، سونی به منتقد اصلی این قرارداد تبدیل شد.

جلسه دادگاهی که به زودی آغاز می شود برای مایکروسافت بسیار سرنوشت ساز است. چند روز پیش کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده از دادگاه خواست تا این قرارداد را مسدود کند و قاضی در ابتدا با این درخواست موافقت کرد.

اواخر سال گذشته، کمیسیون تجارت فدرال علیه مایکروسافت شکایت کرد و اگر دادگاه به نفع FTC رای دهد، مایکروسافت تا زمانی که پرونده حل نشود نمی تواند Activision را خریداری کند.

مایکروسافت موظف است قرارداد را قبل از 18 جولای (27 تیر) ببندد و در صورت عدم انجام، باید سه میلیارد دلار غرامت بپردازد. علاوه بر کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، نهاد نظارتی بریتانیا نیز با این معامله مخالفت کرد. محاکمه در پرونده بریتانیا در هفته های آینده برگزار می شود.

پرونده جدید بین مایکروسافت و کمیسیون تجارت فدرال تا چند ساعت دیگر آغاز خواهد شد. قرار است جلسه اصلی فردا آغاز شود. ناگفته نماند که این نشست به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت.