در و اطراف تنگه جبل الطارق، که اسپانیا را از مراکش جدا می کند، نهنگ های قاتل یا نهنگ های قاتل رفتارهای عجیب و تهاجمی از خود نشان می دهند. از ژوئیه 2020، انسان ها صدها مورد را ثبت کرده اند که این پستانداران دریایی غول پیکر (که از نظر علمی به نام Orcinus orca) قبل از ادامه مسیر به قایق ها ضربه زد و قطعات قایق ها را شکست.

به گزارش ScienceAlert، بیشتر قایق ها قایق بادبانی هستند و سکان ها بیشتر آسیب دیده اند. در یک مثال عجیب، گروهی از نهنگ های قاتل پس از شکستن سکان، یک قایق تفریحی را دنبال کردند و وارد بندر شدند.

این رفتار عجیب است. هیچ حمله مرگبار نهنگ قاتل به انسان در گذشته ثبت نشده است. در واقع، حملات نهنگ قاتل به انسان بسیار نادر است. البته ممکن است هنوز هم اینطور باشد و شاید منبع تفریح ​​یا عصبانیت نهنگ های قاتل قایق ها باشد نه ملوانان.

وقتی از مردم می‌خواهید یک حیوان باهوش را نام ببرند، بسیاری از آنها بلافاصله به شامپانزه‌ها یا دلفین‌های بینی بطری فکر می‌کنند. اما نهنگ های قاتل ممکن است باهوش تر از این حیوانات باشند.

اورکاها گویش های محلی دارند

حیوانات به روش های مختلف ارتباط برقرار می کنند. اما در اعماق سرد اقیانوس، صدا یکی از ابزارهای حیاتی در جعبه ابزار ارتباطی غواصان است.

سرعت صوت در آب بسیار سریعتر از هوا است و می تواند مسافت بیشتری را طی کند. نهنگ‌های قاتل در آب‌های سراسر جهان یافت می‌شوند و گروه‌هایی در هر منطقه لهجه‌های مخصوص به خود را ایجاد کرده‌اند.

دانشمندان با مطالعه صداهای متفاوتی که گروه های مختلف نهنگ های قاتل برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می کنند، تفاوت های منطقه ای بین آنها پیدا کرده اند.

این تفاوت ها را می توان به وراثت نسبت داد. زیرا مادر در راه صحبت با فرزندانش می گذرد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که گویش رایج پیش بینی کننده قابل اعتمادی برای ارتباط ژنتیکی نیست. در عوض، به نظر می رسد تا حدی محصول فرهنگ منطقه ای است.

نهنگ های قاتل رفتار فرهنگی را توسعه می دهند

نهنگ های قاتل می توانند از یکدیگر یاد بگیرند. در تابستان سال 1987، پس از اینکه نهنگ قاتل ماده در منطقه Puget Sound شروع به حمل ماهی آزاد مرده روی سر خود کرد، این رفتار برای مدت کوتاهی مد شد.

چند هفته بعد، اورکاها همین کار را در دو گروه دیگر انجام دادند. آنها به مدت پنج یا شش هفته به استفاده از کلاه ماهی آزاد ادامه دادند. سپس آنها این کار را متوقف کردند و در تابستان بعد فقط چند نمونه از این رفتار ظاهر شد.

تربیت اجتماعی اورکاها نیز نقش جدی تری در زندگی آنها دارد. جدا از گویش های منطقه ای، بهترین ترفندها و نکات شکار نیز وجود دارد که از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. زیرا نهنگ های قاتل در هر منطقه طعمه های مختلفی را شکار می کنند.

نهنگ‌های قاتل کوسه‌ها را در سواحل آفریقای جنوبی شکار می‌کنند و با احتیاط بدن آن‌ها را می‌شکنند تا کبد خوشمزه و مغذی‌شان را که سرشار از روغن است، استخراج کنند.