لپ‌تاپ‌ها ارزان نیستند و هنگام خرید باید میزان فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز خود را در نظر بگیرید. از خرید لپ تاپی که فضای ذخیره سازی کافی برای نیازهای شما ندارد، به شدت پشیمان خواهید شد. با این حال، مقدار زیادی فضای ذخیره‌سازی می‌تواند گران باشد، بنابراین اگر به فضای ذخیره‌سازی زیادی نیاز دارید، انتظار پرداخت بیشتر را داشته باشید. اگر برای لپ‌تاپ جدید خود به مقدار حافظه داخلی نیاز دارید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

فضای ذخیره سازی لپ تاپ مورد نیاز است

بهتر است هنگام خرید لپ تاپ کمی بیشتر روی فضای ذخیره سازی سرمایه گذاری کنید تا اینکه بعداً سعی کنید مشکل را برطرف کنید. بله، شما می توانید یک دستگاه ذخیره سازی خارجی بخرید، اما آنها گران هستند. بنابراین توصیه های این راهنما را دنبال کنید و فضای ذخیره سازی مورد نیاز خود را در حال حاضر و در آینده خواهید داشت.

باید بدانید که هیچ پاسخ کاملی برای تعیین میزان فضای ذخیره سازی لپ تاپ شما وجود ندارد. هر دو لپ تاپ مک اپل و رایانه های ویندوز دارای گزینه های ذخیره سازی متفاوتی هستند.

به عنوان مثال، اگر شما علاقه مند به خرید یک مک بوک ایر اپل هستید، یک هارد 256 گیگابایتی یا حافظه داخلی 512 گیگابایتی را انتخاب خواهید کرد. خرید حافظه داخلی بیشتر هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

برای لپ‌تاپ‌های ویندوزی، می‌توانید مدل‌هایی با حافظه داخلی 128 گیگابایتی پیدا کنید. معمولا یک گزینه 250 گیگابایتی، یک گزینه 512 گیگابایتی و یک گزینه 1 ترابایتی وجود دارد. فضای ذخیره سازی اضافی به اندازه مک بوک ایر هزینه نخواهد داشت، اما همچنان ارزان نخواهد بود.

سیستم عامل و سایر عوامل با حافظه داخلی را در نظر بگیرید

اشتباهی که بسیاری از افراد هنگام خرید لپ تاپ مرتکب می شوند این است که فضای ذخیره سازی داخلی که سیستم عامل اشغال می کند را در نظر نمی گیرند. به عنوان مثال، اگر یک راه حل ذخیره سازی 512 گیگابایتی را در نظر دارید، 512 گیگابایت برای استفاده برای فایل های خود نخواهید داشت.

ویندوز 10 به حدود 15 گیگابایت حافظه نیاز دارد و macOS (High Sierra) بیش از 8 گیگابایت حافظه داخلی را اشغال می کند. نکته دیگری که باید بدانید این است که 512 گیگابایت واقعاً 512 گیگابایت نیست. این به این دلیل است که فروشندگان لپ‌تاپ به جای ارقام باینری از 10 رقم پایه استفاده می‌کنند، بنابراین شما همیشه کمتر از آن چیزی که تبلیغ می‌شود دریافت می‌کنید.

آزمایش های زیادی روی فضای موجود واقعی انجام شده است. یک مثال خوب برای این موضوع مطالعه ای است که نشان می دهد هر گیگابایت حافظه داخلی تبلیغ شده بیش از 70 مگابایت کمتر از آن است.

بنابراین اگر لپ تاپ ویندوز 10 با 128 گیگابایت حافظه داخلی می خواهید، حدود 20 گیگابایت برای سیستم عامل کم کنید و سپس مقدار واقعی حافظه موجود را محاسبه کنید. 128 گیگابایت را به حدود 99 گیگابایت کاهش می دهد. اگر این را روی 256 گیگابایت اعمال کنید، 218 گیگابایت و 512 گیگابایت می شود 456 گیگابایت.

می توانید در کمترین زمان از 128 گیگابایت استفاده کنید.

هارد دیسک برای لپ تاپ

خرید لپ تاپی که فقط 128 گیگابایت حافظه داخلی دارد را توصیه نمی کنیم. اگر قصد دارید مکررا از لپ تاپ خود استفاده کنید، متوجه خواهید شد که تمام فضای موجود را خیلی سریع مصرف خواهید کرد. فیلم‌ها و عکس‌ها می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند، و مگر اینکه گزینه ذخیره‌سازی دیگری در دسترس داشته باشید، می‌توانید به سرعت فضای ذخیره‌سازی داخلی خود را به حداکثر برسانید.

هر برنامه ای که روی لپ تاپ خود نصب می کنید فضا را اشغال می کند. به عنوان مثال، اکثر مرورگرهای جدید حداقل به 200 مگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارند. برنامه های گرافیکی و ویرایش ویدیو به موارد بیشتری نیاز دارند. بنابراین وقتی به شما می گوییم که در کمترین زمان ممکن 128 گیگابایت را پر می کنید، به ما اعتماد کنید.

بسیاری از تولیدکنندگان لپ تاپ مدلی با حافظه داخلی تنها 128 گیگابایت ارائه نمی کنند زیرا می دانند که این حافظه کافی نیست. مدل‌های ارزان‌تر معمولاً حداقل 250 گیگابایت حافظه داخلی دارند. اپل مطمئنا این کار را با جدیدترین لپ تاپ های مک بوک ایر و مک بوک پرو خود انجام می دهد و چندین فروشنده لپ تاپ مبتنی بر ویندوز نیز این کار را انجام می دهند.

در حال حاضر از چه مقدار فضای ذخیره سازی استفاده می کنید؟

آیا لپ تاپ یا رایانه رومیزی دارید که در حال حاضر از آن استفاده می کنید؟ اگر چنین است، زمانی که تصمیم می‌گیرید با یک لپ‌تاپ جدید چقدر فضای ذخیره‌سازی داشته باشید، مکان خوبی برای شروع است. بررسی فضای ذخیره سازی که با رایانه های Windows و Mac خود استفاده کرده اید آسان است.

اگر از رایانه ویندوزی استفاده می کنید، روی دکمه Start کلیک کرده و File Explorer را انتخاب کنید. وقتی این ظاهر شد، This PC را انتخاب کنید. رایانه‌های ویندوزی اغلب دارای پارتیشن‌های درایو ذخیره‌سازی متفاوتی هستند، بنابراین برای مثال ممکن است درایو C و درایو D داشته باشید. می‌توانید میزان فضای خالی را در هر درایو ببینید و به راحتی آنچه را که استفاده کرده‌اید محاسبه کنید.

هنگام استفاده از رایانه مک، باید به گوشه سمت چپ بالای صفحه بروید و روی لوگوی اپل کلیک کنید. در مرحله بعد باید گزینه About this Mac را انتخاب کرده و سپس بر روی Storage کلیک کنید. سپس صفحه ای را مشاهده می کنید که به شما می گوید چقدر حافظه داخلی استفاده می شود.

قصد دارید از لپ تاپ خود برای چه کاری استفاده کنید؟

ممکن است از لپ تاپ جدیدتان متفاوت از رایانه فعلی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، فرض کنید فکر می کنید فقط از لپ تاپ خود برای برنامه هایی مانند Word و Excel برای ایجاد اسناد و صفحات گسترده استفاده می کنید. در این صورت، احتمالاً با 256 گیگابایت حافظه داخلی خوب هستید.

در این سناریو، 256 گیگابایت فضای کافی برای فایل های دیگر مانند عکس ها و فایل های سایر اپلیکیشن ها نیز فراهم می کند. اگر شک دارید، گزینه بزرگتر 512 گیگابایتی را انتخاب کنید. خرید یک درایو بزرگتر برای لپ تاپ بعدا هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت و در نصب مجدد سیستم عامل و همه برنامه های خود با مشکل بیشتری مواجه خواهید شد.

شاید بخواهید ویدیوهای زیادی را در لپ تاپ جدید خود ذخیره کنید؟ ممکن است بخواهید ویدیوهایی ایجاد کنید و سپس آنها را در دستگاه خود ویرایش کنید. داشتن تعداد زیادی فیلم ذخیره شده به صورت محلی در لپ تاپ شما مقدار زیادی از حافظه داخلی را مصرف می کند. ممکن است متوجه شوید که 256 گیگابایت کافی نیست و اگر این گزینه در دسترس باشد، با 512 یا 1 ترابایت بهتر خواهید بود.

استفاده از لپ تاپ برای طراحی گرافیکی یا بازی جایی است که به حداکثر حافظه داخلی نیاز دارید. ما در اینجا حداقل 512 گیگابایت را توصیه می کنیم. بازی های مدرن می توانند حداقل 5 گیگابایت باشند و تصویر K4 با وضوح بالا می تواند 1 گیگابایت باشد. اگر توانایی پرداخت 1 ترابایت حافظه داخلی را دارید، توصیه می کنیم به دنبال آن باشید. در دراز مدت ارزشش را خواهد داشت.

آیا باید درایو HDD یا SSD را انتخاب کنید؟

هارد دیسک یک هارد دیسک معمولی است که در آن SSD یک درایو حالت جامد است. SSD بسیار سریعتر از HDD است و اگر توانایی پرداخت آن را دارید، ما آن را به شدت توصیه می کنیم. همچنین سیستم عامل شما (ویندوز یا مک) و همچنین برنامه های شما سریعتر خواهند بود.

هارد دیسک ها برای مدت طولانی در دسترس بوده و قابل اعتماد هستند. اما قطعات متحرک دارند و در نهایت به دلیل استفاده از کار می افتند. یک SSD نیز برای همیشه دوام نخواهد آورد، اما بیشتر از یک درایو HDD دوام خواهد داشت.

این روزها می توانید لپ تاپ هایی را پیدا کنید که ترکیبی از درایوهای SSD و HDD با حافظه داخلی دارند. ترکیبی. سیستم عامل و برنامه های شما روی درایو SSD ذخیره می شوند تا لپ تاپ شما سریعتر کار کند. برای ذخیره فایل ها می توانید از یک هارد دیسک معمولی استفاده کنید.

درایوهای SSD گرانتر از درایوهای HDD معمولی هستند، بنابراین باید این را در نظر بگیرید. اگر بودجه ای برای یک درایو SSD دارید، ما همیشه این را توصیه می کنیم. لپ‌تاپ شما بسیار سریع‌تر کار می‌کند و SSD هیچ قطعه متحرکی ندارد، بنابراین باید بیشتر دوام بیاورد.

خلاصه

همیشه قبل از خرید لپ تاپ بررسی کنید که چه سیستم و مشخصاتی نیاز دارید. اگرچه ممکن است بعداً بتوانید لپ تاپ خود را به ظرفیت ذخیره سازی بالاتر ارتقا دهید، ما آن را توصیه نمی کنیم زیرا باید سیستم عامل و برنامه های خود را مجدداً نصب کنید که ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

بنابراین توصیه می کنیم از گزینه حافظه داخلی 128 گیگابایتی خودداری کنید و حداقل 256 گیگابایت را انتخاب کنید. اگر می‌دانید برای عکس‌ها و فایل‌های ویدیویی بزرگ به فضای بیشتری نیاز دارید، ۵۱۲ گیگابایت یا ۱ ترابایت را انتخاب کنید. بهتر است فضای ذخیره سازی داخلی بیشتر از نیازتان باشد.

به این پست امتیاز دهید