بسیاری از مردم فکر می کنند که کسب درآمد از یوتیوب دشوار است. احتمالاً یوتیوبرهای زیادی را دیده اید که وضعیت مالی بسیار خوبی دارند و طرفداران زیادی دارند. با راه‌اندازی یک کانال یوتیوب در حال حاضر راحت‌تر از همیشه، منطقی است که بزرگ فکر کنید و هدف آن کسب درآمد از پلتفرم باشد.

اگرچه ایجاد یک کانال یوتیوب آسان است، اما تبدیل آن به یک منبع درآمد آسان نخواهد بود. این امکان وجود دارد که با فروش یک محصول قرارداد مالی، 100 دلار اول خود را به دست آورید، اما به حداکثر رساندن آن مستلزم درک عمیق روش های درآمدزایی پلتفرم است.

در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد کسب درآمد از یوتیوب در اختیار شما قرار می دهیم.

آیا می توانید از یوتیوب درآمد کسب کنید؟

پاسخ کوتاه به سوال بالا بله است. در حال حاضر هزاران نفر از این پلتفرم درآمد قابل توجهی کسب می کنند و البته همه آنها چندین میلیون مشترک ندارند. برخلاف تصور عمومی، یوتیوب فقط یک بازی اعداد نیست و پتانسیل کسب درآمد از آن به عوامل مختلفی مانند سطح تعامل بستگی دارد. این بدان معناست که برای درآمدزایی در پلتفرم مذکور، تنها بازدید و تعداد مشترکین مهم نیست.

آیا برای آپلود ویدیوها در یوتیوب پول دریافت خواهید کرد؟

یوتیوب فقط برای آپلود ویدیو به شما پول نمی دهد. همچنین کسب درآمد از ویدیوها به صورت پیش فرض فعال نیست و برای این کار باید حساب کسب درآمد را در کانال خود فعال کنید. علاوه بر این امکان کسب درآمد از طریق سرویس پریمیوم یوتیوب نیز وجود دارد که در ادامه مطلب به توضیح آن خواهیم پرداخت.

چگونه از یوتیوب کسب درآمد کنیم؟

اگر به دنبال راه‌های جدیدی برای کسب درآمد هستید، احتمالاً از خود پرسیده‌اید که دیگران چگونه از YouTube کسب درآمد می‌کنند. راه های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد که بیشتر آنها حول محور ایجاد محتوای ویدیویی جذاب می چرخند.

1. به برنامه شریک YouTube بپیوندید

اگر قصد کسب درآمد از یوتیوب را دارید، باید با برنامه Partners و نحوه عملکرد آن آشنا باشید. سازندگان محتوای YouTube نمی‌توانند از ویدیوهای خود کسب درآمد کنند مگر اینکه عضو این برنامه باشند.

در حال حاضر، الزامات YouTube برای پیوستن به برنامه Affiliate این است که 1000 مشترک و 4000 ساعت تماشای عمومی ویدیوها در کانال داشته باشید. این بدان معناست که تا زمانی که به اعداد مشخص شده نرسیده اید، نمی توانید از ویدیوهای خود درآمد کسب کنید. به همین دلیل بسیار مهم است که به طور مداوم ویدیو ایجاد کنید و مخاطبان خود را افزایش دهید.

برای فعال کردن کسب درآمد از YouTube، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به حساب YouTube خود وارد شوید.
  • روی نمایه حساب خود در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید و سپس YouTube Studio را انتخاب کنید.
  • ویژگی های بیشتر > کسب درآمد را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.
  • شرایط برنامه وابسته را بررسی کرده و بپذیرید.
  • حساب AdSense خود را پیوند دهید یا یک حساب جدید برای کانال خود ایجاد کنید.
  • اولویت های خود را برای کسب سود مشخص کنید.

پس از انجام مراحل بالا به داشبورد برگردید و روی تب Analytics در سمت چپ کلیک کنید. اکنون از قسمت بالا گزینه Income را انتخاب کنید و سپس صفحه را به پایین اسکرول کنید تا نمودار درآمد ماهانه تخمینی خود را ببینید.

برای کسب درآمد در یوتیوب به چند بازدید نیاز دارید؟

تعداد بازدید از ویدیوهای شما ربطی به درآمد YouTube ندارد. اگر هزاران بازدید داشته باشید، اما هیچ کس روی تبلیغات شما کلیک نکند یا محتوای شما را ببیند، هیچ درآمدی کسب نخواهید کرد.

یوتیوب حتی معیارهایی برای پرداخت به ناشرانی دارد که در کانال های خود تبلیغ می کنند. بیننده باید روی تبلیغ کلیک کند یا آن را به طور کامل تماشا کند و سپس درآمد به تولید کننده محتوا می رسد.

خبر خوب این است که کسب درآمد از یوتیوب فقط تبلیغات نیست. اکنون برنامه های دیگری مانند YouTube Premium وجود دارد که به شما کمک می کند بدون کلیک یا تماشای تبلیغات، درآمد کسب کنید.

2. در YouTube Premium باشید

چگونه علاوه بر تبلیغات از کانال یوتیوب کسب درآمد کنیم؟ پاسخ این سوال YouTube Premium است.

YouTube Premium یک سرویس عضویت پولی است که به افراد امکان می‌دهد ویدیوها را بدون تبلیغات تماشا کنند. سازندگان محتوا مجبور نیستند کاری انجام دهند زیرا وقتی اعضای YouTube Premium ویدیوهای خود را تماشا می کنند، دومین جریان درآمدی به طور خودکار برای سازندگان محتوا ایجاد می شود.

مشابه روش YouTube برای کسب درآمد از تبلیغات، اکثر درآمدهای اعضای سرویس ممتاز این پلتفرم به تولیدکنندگان محتوا می رسد.

اعضای YouTube Premium همچنین می توانند ویدیوهای مورد علاقه خود را به صورت آفلاین دانلود و تماشا کنند. علاوه بر این، امکان تماشای ویدیو در پس زمینه نیز در اختیار این دسته از کاربران قرار دارد.

3. پیشنهاد عضویت در کانال

وقتی کانال YouTube شما بیش از 30000 مشترک دارد، می‌توان جریان درآمد دیگری از طریق عضویت ممتاز ایجاد کرد. این بدان معناست که با 4.99 دلار در ماه، طرفداران کانال شما به ویژگی‌های دیگری مانند دسترسی زودهنگام به ویدیوها، چت زنده، شکلک‌های انحصاری و موارد دیگر دسترسی پیدا می‌کنند. علاوه بر این، نام این افراد در چت‌های زنده، بخش انجمن و نشان‌های ویژه اعضای برجسته می‌شود.

از آنجایی که مخاطبان می دانند جلب توجه سازندگان YouTube می تواند چالش برانگیز باشد، ارائه عضویت در کانال منطقی است. نکته دیگر این است که در ویدیوهای خود به مخاطبان خود یادآوری کنید که با کلیک بر روی دکمه Join به صفحه مشترک اختصاصی شما بپیوندند.

4. فروش محصولات

کسب و کارها به خوبی از پتانسیل کانال های یوتیوب که مخاطبان زیادی دارند آگاه هستند.

اگر مخاطبان قابل توجهی در YouTube به دست آورید، احتمالاً کسب و کارها برای تبلیغ محصولات خود با پرداخت هزینه به شما مراجعه می کنند. شراکت با این برندها را در نظر بگیرید و محصولات مختلفی را در ویدیوهای خود به نمایش بگذارید.

این روش می تواند راهی عالی برای کسب درآمد اضافی از یوتیوب باشد، اما هنگام انجام این کار باید مراقب باشید زیرا بینندگان به خوبی می دانند که چه زمانی چیزی در حال تبلیغ است.

فقط محصولاتی را تبلیغ کنید که برای مخاطبان شما ارزشمند هستند.

5. با SuperChat از پخش زنده درآمد کسب کنید

سوپرچت یک راه محبوب برای کسب درآمد از یوتیوب است. این ویژگی به مخاطبان شما اجازه می دهد تا برای پین کردن پیام های خود در بالای بخش نظرات یا برجسته کردن پیام های دیگر، هزینه ای بپردازند. بنابراین، هنگامی که یک برنامه زنده در یوتیوب اجرا می کنید، این فرصت را خواهید داشت که از طریق سوپرچت درآمد کسب کنید.

نرخ درآمدزایی یوتیوب برای سوپرچت از 1 تا 500 دلار متغیر است و این شرکت 30 درصد از درآمد خود را بین خود و 70 درصد باقیمانده را به سازنده محتوا تقسیم می‌کند.

6. یک اینفلوئنسر یوتیوب شوید

با ظهور اینفلوئنسر مارکتینگ، فرصت بزرگی برای شما به عنوان تولید کننده محتوا وجود دارد. به گفته برندان گاهان، کارشناس بازاریابی یوتیوب، تولیدکنندگان محتوا باید با در نظر گرفتن تعداد بازدیدهایی که معمولاً ویدیوهایشان دریافت می‌کند و ضرب در 15 سنت در هر بازدید، هزینه ثابتی را تعیین کنند.

آژانس بازاریابی دیجیتال WebFX ارقام زیر را برای درآمد اینفلوئنسرهای YouTube ارائه کرده است:

  • هر ویدیو در کانال های با یک میلیون مشترک حدود 20 هزار دلار است
  • هر ویدیو در کانال هایی با 100 هزار مشترک حدود دو هزار دلار است
  • هر ویدیو در کانال های با 10 هزار مشترک حدود 200 دلار است

کلید کسب درآمد از این راه، کار با برندهایی است که محصولاتشان برای مخاطبان شما ارزشمند است.

7. بینندگان را وادار به خرید محصولات خود کنید

تبلیغ محصولات انحصاری شما یکی از بهترین ایده ها برای کسب درآمد از کانال یوتیوب شما است. شما می توانید محصولات خود را در فیلم ها و توضیحات آنها تبلیغ کنید. این روش یک راه عالی برای ایجاد و هدایت ترافیک بیشتر به وب سایت شما است.

اگر قبلا فروشگاه خود را ایجاد نکرده اید، می توانید از پلتفرم های ایجاد فروشگاه مانند Shopify استفاده کنید. با ایجاد یک فروشگاه آنلاین، می توانید محصولاتی را که در ویدیوهای یوتیوب تبلیغ می کنید، بفروشید.

چگونه از ویدیوهای یوتیوب کسب درآمد کنیم؟

نکاتی وجود دارد که توصیه می کنیم هنگام ساختن ویدیو برای YouTube به خاطر داشته باشید.

1. سعی کنید ویدیوهای 10 دقیقه یا بیشتر ایجاد کنید

با ایجاد ویدیوهای 10 دقیقه یا بیشتر، شانس شما برای کسب درآمد از طریق تبلیغات YouTube بیشتر خواهد شد. ویدیوهایی که در این پلتفرم بیشتر از 10 دقیقه هستند، احتمالاً زمان تماشای طولانی‌تری دارند و به میزان درآمد تبلیغاتی که ویدیوها ایجاد می‌کنند، کمک می‌کنند. علاوه بر این، ویدیوهایی با میانگین زمان تماشای بالاتر در نتایج جستجوی YouTube بالاتر ظاهر می‌شوند، به این معنی که احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران محتوای شما را تماشا کنند.

2. با سایر YouTubers همکاری کنید

یکی از تاکتیک‌های کسب درآمد از ویدیوهای یوتیوب، همکاری با سایر YouTubers است. یک راه حل عالی که به شما امکان می دهد حضور خود را در پلتفرم مذکور افزایش دهید و محتوای منحصر به فردی را به کانال خود اضافه کنید و در نتیجه افراد بیشتری آن ها را تماشا کنند. تحقیق کنید و با YouTubers در صنعت خود ارتباط برقرار کنید.

3. ایجاد محتوای جالب و آموزنده

ایجاد محتوای جذاب برای موفقیت هر کانال YouTube بسیار مهم است. کاربران این پلتفرم همیشه به دنبال ویدیوهایی هستند که آنها را سرگرم کند یا حاوی آموزش باشد. اگر بتوانید محتوای ویدیویی جذابی ارائه دهید، مخاطبان شما احتمالاً کل ویدیو را تماشا خواهند کرد و برای ویدیوهای بیشتر در آینده به کانال شما باز خواهند گشت. نکته مهم این است که با بررسی بخش تجزیه و تحلیل یوتیوب، می توانید جزئیات مهم زیادی از جمله افرادی که بیشتر به محتوای شما علاقه مند هستند را دریافت کنید. این همیشه به شما ایده بهتری در مورد نوع محتوایی که باید ایجاد کنید می دهد.

4. از قسمت توضیحات ویدیو نهایت استفاده را ببرید

توضیحات ویدیو برای کسب درآمد بیشتر از یوتیوب بسیار مهم است. توضیحات به افراد کمک می کند محتوای شما را کشف کنند و تصمیم بگیرند آن را تماشا کنند. هنگام نوشتن توضیحات برای ویدیوهای خود، از رویکرد قدیمی نوشتن روزنامه نگاری پیروی کنید. به عبارت دیگر ابتدا بدیهی ترین موارد را ذکر کنید و سپس موارد کم اهمیت را توضیح دهید. همچنین سعی کنید هدف از ایجاد ویدیو را برای مخاطبان توضیح دهید و مواردی را که ممکن است برای مردم مفید باشد ذکر کنید.

5. به ایجاد ویدیوهای جدید به طور منظم ادامه دهید

هنگام راه‌اندازی یک کانال YouTube، مهم است که به طور منظم محتوا را پست کنید. وقتی دائماً ویدیوهای جدید را آپلود می کنید، بینندگان بیشتر با کانال شما درگیر می شوند، به این معنی که افراد بیشتری برای تماشای محتوای شما تشویق می شوند.

چگونه بدون ساختن ویدیو از یوتیوب کسب درآمد کنیم؟

تنها راه کسب درآمد در یوتیوب بدون ساختن ویدیو، استفاده مجدد از ویدیوهای دیگران است. افراد زیادی با این روش آشنایی ندارند، اما یوتیوب دارای کتابخانه عظیمی از ویدیوها است که تحت مجوز Creative Commons مجوز دارند.

برخی از مجوزها به شما این امکان را می دهند که از ویدیوهای دیگران در کانال خود استفاده کرده و از آنها کسب درآمد کنید. به عنوان مثال، اگر ویدیویی تحت مجوز CC-BY منتشر شود، می توان از آن استفاده کرد.

منبع: اوبرلو