در دنیای تکنولوژی، هیچ پلتفرم یا سیستم کامپیوتری 100% امن نیست و نمی تواند مورد حمله هکرها قرار گیرد. در ضمن تلگرام هم قابل حمله هست. یکی از مهم ترین مواردی که بعد از ساخت اکانت تلگرام باید جدی گرفت، امنیت آن است، زیرا باید از اطلاعات اکانت خود محافظت کرده و آن را در بالاترین سطح امنیتی نگه دارید. اگر هیچ یک از نکات امنیتی و حفظ حریم خصوصی دستگاه خود را فعال نکنید، خطر سرقت اطلاعات و تجاوز به حریم خصوصی شما افزایش می یابد، همچنین اگر گوشی شما به سرقت رفته باشد و هیچ یک از گزینه های امنیتی تلگرام را فعال نکرده باشید، اطلاعات شما سقوط می کند. به دست شخص دیگری است و شما باید اکانت تلگرام خود را حذف کنید.

مرحله 1: تأیید دو مرحله ای را فعال کنید

تایید دو مرحله ای را فعال کنید

برای ورود به تلگرام باید شماره تلفن را وارد کنید تا کد امنیتی برای شما ارسال شود و با وارد کردن آن به تلگرام دسترسی پیدا کنید. اگر شخص دیگری به نحوی به این کد دسترسی داشته باشد، می تواند تلگرام شما را از این طریق کنترل کند. تأیید دو مرحله‌ای می‌تواند از حساب شما محافظت کند زیرا هنگام ورود به تلگرام باید رمز عبور وارد کنید. در قسمت «نحوه فعال سازی تایید دو مرحله ای در تلگرام» با آموزش کامل فعال سازی تایید دو مرحله ای آشنا می شوید.

مرحله 2: مقابله با حملات فیشینگ

مقابله با فیشینگ

در صورت دریافت پیام از تلگرام مراقب باشید و ببینید آیا تیک آبی وجود دارد یا خیر. تمامی اکانت های رسمی شرکت تلگرام بدون شماره هستند و دارای تیک آبی هستند. اگر اکانت جعلی با نام تلگرام برای شما پیامی ارسال کرد، در اسرع وقت آن را مسدود کرده و به تلگرام گزارش دهید. به دلیل امنیت بالای تلگرام، هک شدن بسیار سخت است و معمولا هکرها از این روش برای دسترسی به حساب کاربری افراد استفاده می کنند.

مرحله 3: پیام های جعلی را نادیده بگیرید

لینک های مشکوک در تلگرام

ممکن است پیام‌هایی را دیده باشید که تلگرام برای شما ارسال می‌کند با این متن: «اکانت شما موقتاً مسدود است، برای تأیید هویت خود روی لینک زیر کلیک کنید.» تلگرام هرگز از شما درخواست تأیید هویت نمی‌کند و این یک پیام جعلی است. اگرچه وب سایت این لینک ها شباهت زیادی به وب سایت تلگرام دارد، اما وب سایت رسمی شرکت تلگرام نیستند. اگر چنین پیام هایی دریافت کردید، آنها را نادیده بگیرید و هرگز روی پیوندهای آنها کلیک نکنید.

مرحله 4: چت مخفی را فعال کنید

چت مخفی تلگرام

اگر پیام های تلگرام شما حاوی اطلاعات حساس و محرمانه ای است که نمی خواهید در یک مکالمه گروهی یا خصوصی بیان کنید، بهتر است از قابلیت چت مخفی تلگرام استفاده کنید. Secret Chat تضمین می کند که همه پیام های چت رمزگذاری شده اند و پس از مدتی به طور خودکار حذف می شوند. از دیگر ویژگی های چت مخفی می توان به موارد زیر اشاره کرد: پیام های چت مخفی را نمی توان برای دیگران ارسال کرد. گرفتن اسکرین شات بدون دسترسی و اجازه امکان پذیر نیست.