پیشرفت هوش مصنوعی همچنان مردم را مجذوب و شگفت زده می کند و این داستان متوقف نخواهد شد. این مشکل از نظر روانی بسیاری از مشاغل از جمله مشاغل مرتبط با هنر را تحت تاثیر قرار داده است. هنرمندان به طور فزاینده ای نگران هستند که آثار هنری آنها به سرقت رفته و در اختیار الگوریتم های نرم افزار هوش مصنوعی قرار گیرد تا سبک خود را بازسازی کنند.

از آنجایی که امکان تشخیص محتوای متنی ایجاد شده توسط هوش مصنوعی وجود دارد، ابزاری برای جلوگیری از سرقت آثار هنری نیز طراحی شده است. Glaze به هنرمندان کمک می کند تا از آثار خود در برابر مولدهای هوش مصنوعی محافظت کنند.

آیسینگ چیست و چگونه کار می کند؟

Glaze یک پروژه دانشگاه شیکاگو است که داده‌های پیکسلی معنی‌داری را به آثار هنری شما اضافه می‌کند تا برنامه‌های هنری هوش مصنوعی نتوانند سبک شما را تقلید کنند. این برنامه با اعمال تغییرات بسیار ظریف در آثار هنری کار می کند. تغییرات بسیار کوچک که برای چشم انسان دشوار است. اما به راحتی می تواند نرم افزار هوش مصنوعی را گیج کند. تغییرات لعاب اعمال شده، سبک هنری را با استفاده از پوشش پنهان می کند تا ابزارهای رندر هوش مصنوعی نتوانند آن را بازتولید کنند.

برای درک بهتر، این مثال را در نظر بگیرید: اگر هنر خود را به‌عنوان یک گوزن و مجموعه داده‌های هوش مصنوعی را به‌عنوان شکارچی که دنباله‌های گوزن را دنبال می‌کند تصور کنید، آهو می‌تواند با عبور از رودخانه، شکارچی را گیج کند و حواس او را پرت کند. این کاری است که گلیز انجام می دهد. توجه داشته باشید که گلیز مدافع کلی آثار هنری نیست. همچنین به محافظت از عناصر اثر هنری کمک می کند.

Glaze اولین قدم ضروری به سمت ابزارهای حفاظتی هنرمند محور برای مقابله با تقلید هوش مصنوعی است. اما متأسفانه، این یک راه حل دائمی در برابر تقلید هوش مصنوعی نیست. هوش مصنوعی به سرعت در حال تکامل است و سیستم‌هایی مانند Glaze با چالش ذاتی مصون بودن در آینده روبرو هستند. تکنیک‌هایی که امروزه برای پنهان کردن آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند با اقدامات متقابل در آینده خنثی شوند و احتمالاً هنر محافظت شده را آسیب‌پذیر کنند.