این ایده که ذهن انسان می تواند پس از مرگ بدن ما به شکلی متفاوت به حیات خود ادامه دهد، از دهه 1950 موضوع تکراری در داستان های علمی تخیلی بوده است. سریال های تلویزیونی اخیر مانند «آینه سیاه» و «آپلود» و همچنین برخی بازی ها جذابیت این ایده معروف به «آپلود ذهن» را به ما نشان داده اند. پیشرفت های اخیر در علم و فناوری ما را به زمانی نزدیک می کند که ایده بارگذاری ذهن ممکن است از قلمرو علمی تخیلی به واقعیت منتقل شود.

در سال 2016، برنامه‌ای به نام The Immortalist از بی‌بی‌سی پخش شد که در آن یک میلیونر روسی در مورد برنامه‌های خود برای همکاری با دانشمندان علوم اعصاب، رباتیک‌ها و دیگر متخصصان برای ایجاد فناوری‌هایی صحبت کرد که به ما اجازه می‌دهد ذهن خود را کنترل کنیم. آن را در رایانه خود دانلود کنید و برای همیشه زندگی کنید. در آن زمان، او با اطمینان پیش بینی کرد که بارگذاری ذهن تا سال 2045 محقق خواهد شد. این زمان ممکن است بعید به نظر برسد، اما ما در حال برداشتن گام های کوچکی برای درک بهتر مغز انسان و در نهایت توانایی تقلید یا بازتولید آن هستیم.

نمونه سازی کل مغز یکی از راه های ممکن برای شارژ ذهن است. اسکن های دقیق از مغز و فعالیت آن به دانشمندان اجازه می دهد تا مغز بیولوژیکی یک فرد و در نهایت ذهن او را در رایانه تکرار کنند.

امیدوارکننده ترین روش، تکنیک “اسکن و کپی” است که در آن ساختار مغز حفظ شده با استفاده از تکنیکی مانند میکروسکوپ الکترونی به طور دقیق اسکن می شود و داده های مورد نیاز برای تولید یک کپی کاربردی از مغز به دست می آید.

بنابراین چقدر احتمال دارد که نمونه سازی کل مغز و شارژ ذهن محقق شود؟ در گزارشی که در سال 2008 منتشر شد، محققان دانشگاه آکسفورد، نمونه سازی کل مغز را به عنوان یک موضوع مهندسی و تحقیقاتی تعریف کردند که هدف مشخصی دارد و با فناوری های موجود قابل دستیابی است.

با این حال، دیگران در مورد مفروضات پشت آن و به ویژه دو اصل کلیدی آن تردید دارند. نکته اصلی پیشنهاد نمونه سازی کل مغز، جداسازی ذهن از بدن است. این موضوع بحث برانگیز است زیرا بسیاری بر این باورند که مغز به دلیل رابطه ای که با سایر قسمت های بدن و همچنین محیط اطراف خود دارد، به این شکل کار می کند.

شارژ ذهن نیز بر این فرض استوار است که ذهن نتیجه کاری است که مغز انجام می دهد. ذهن، و به ویژه آگاهی ما، اغلب به عنوان پدیده ای بزرگتر و فانی تر از عملکرد مغز بیولوژیکی در نظر گرفته می شود. این بحث به این معنی است که چالش‌های فلسفی و علمی نمونه‌سازی کل مغز و بارگذاری ذهن به طور فعال در دانشگاه مورد بحث قرار می‌گیرد، اگرچه عموم مردم از آن آگاه نیستند.

آنجلا تورنتون از دانشگاه ناتینگهام آگاهی مردم از مفهوم بارگذاری ذهن را مورد مطالعه قرار داد و از آنها در مورد مزایا یا خطرات آن و علاقه آنها به بارگذاری ذهن خود در رایانه پرسید. او در دوران تحصیل از روش‌های تحقیقاتی مختلفی مانند مصاحبه‌های طولی (مصاحبه با موضوعات مشابه در طول چندین سال) و وب‌سایت داستان‌گویی برای شارژ ذهن استفاده کرد.

نوروتکنولوژی یا روش های ثبت یا تغییر فعالیت مغز انسان به سرعت در حال توسعه است. نمونه‌هایی از فناوری عصبی مانند رابط‌های مغز و رایانه و کاشت میله استنت در اوایل سال جاری خبرساز شد زیرا به بیماران فلج شدید اجازه می‌داد با تفکر و انجام فعالیت‌های آنلاین مانند خرید و ارسال ایمیل، رایانه‌ها را کنترل کنند. چنین پیشرفتی، همراه با پیشرفت‌های هوش مصنوعی (AI)، به ما کمک می‌کند تا امواج مغزی را بهتر رمزگشایی کنیم. در آینده، آنها ممکن است به ما اجازه کاشت یا اصلاح مغز یک کامپیوتر را بدهند.

تورنتون می گوید که دیر یا زود ما پیشرفت هایی در تقلید مغز و تولید مثل خواهیم داشت، باید دستورالعمل ها و قوانینی را تنظیم کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که حقوق انسانی و عصبی ما محافظت می شود.