مبادلات مالی، بورس، خدمات بیمه، ورزش و غیره. بخش‌هایی هستند که سعی کرده‌اند همگام با توسعه فناوری‌های جدید باشند و از این فناوری‌ها برای افزایش کارایی استفاده کنند، اما حوزه‌های حقوقی و قضایی چه در ایران و چه در کشورهای پیشرفته کمتر تلاشی برای نوسازی و پذیرش دنیای مدرن انجام داده‌اند. فن آوری ها

فناوری بلاک چین در حال ورود به تمامی بخش های فهرست شده است و راهکارهایی برای دیجیتالی شدن کار، شفافیت، کاهش واسطه ها و … ارائه کرده است. اما بلاک چین در بخش قضایی می تواند کاغذبازی و فرآیندهای دستی را حذف کند و دسترسی، شفافیت، سرعت و کارایی خدمات حقوقی را افزایش دهد و امکان یکپارچه سازی داده ها را در این بخش فراهم کند. مهمترین چیز افزایش شدید امنیت داده ها است.

دسترسی به پرونده های حقوقی

وکلا و حقوقدانان می توانند از فناوری بلاک چین برای افزایش کارایی رویه های کاری خود و استفاده از امکانات امضای دیجیتال و ذخیره اسناد قانونی استفاده کنند. استفاده از قراردادهای هوشمند و مدیریت قراردادهای خودکار می تواند زمان مورد نیاز برای تهیه، سفارشی سازی و نگهداری اسناد حقوقی را برای فعالان دعوی کاهش دهد و در زمان و هزینه های سربار تحمیل شده به مشتریان صرفه جویی کند. علاوه بر این، بلاک چین می تواند با کاهش پیچیدگی رویه های قانونی و کاهش هزینه ها، دسترسی شهروندان به سیستم قضایی را تسهیل کند.

در دفتر کل توزیع شده یا فناوری بلاک چین، یک پایگاه داده مشترک برای همه افراد علاقه مند قابل دسترسی است. قراردادهای مبتنی بر این کتاب را می توان به گونه ای تنظیم کرد که از قبل با قوانین مطابقت داشته باشد و جایی برای سوء تعبیر از مفاد و مقررات قرارداد باقی نماند. علاوه بر این، فعالان حقوقی با کمک بلاک چین می توانند بدون نیاز به دانش فنی، تغییرات مورد نظر خود را در قراردادهای هوشمند قابل تنظیم اعمال کنند.

چگونه بلاک چین هزینه های حوزه قضایی را کاهش می دهد؟

با کمک بلاک چین، بسیاری از کارهای دستی را می توان به صورت خودکار انجام داد، از جمله تهیه حساب ها و اصلاح اسناد قانونی، که می تواند منجر به صرفه جویی قابل توجهی در زمان شود. این به نوبه خود منجر به کاهش هزینه های بیش از حد بالای رسیدگی های حقوقی و استخدام وکیل می شود. قراردادهای هوشمند همچنین به سرعت بخشیدن به معاملات بین طرفین درگیر در یک پرونده کمک می کند.

به عنوان مثال، یک الگوریتم بهینه می تواند روند وثیقه را برای متهمان تسهیل کند و با کاهش هزینه های حقوقی، تقاضا برای حل و فصل اختلافات قانونی را افزایش دهد. بنابراین، به جای اسناد معمول، فرآیند سپرده گذاری در بستر شبکه بلاک چین ثبت و تأیید می شود.

اتوماسیون فرآیندها

آمارها نشان می دهد که وکلا تا 48 درصد از وقت خود را صرف کارهای اداری می کنند، از جمله انتقال اطلاعات بین نرم افزارهای مختلف و به روز رسانی دفاتر. با کمک یک انبار خودکار از قراردادهای حقوقی از پیش تنظیم شده و قراردادهای هوشمند، وکلا می توانند برخی از گردش کار و وظایف اداری خود را در زمان بسیار کمتری انجام دهند. همچنین حذف تشریفات اداری می تواند از بار وکلا و مقامات قضایی بکاهد و با تسریع در رسیدگی، هزینه های تحمیل شده به مردم را کاهش دهد.

بلاک چین همچنین می‌تواند بسیاری از فرآیندهای قضایی و قانونی را بدون به خطر انداختن صلاحیت، مهندسی مجدد، خودکار، محافظت و ساده‌سازی کند. انتظار می رود با ساده سازی مولفه های مختلف حقوقی و دعاوی، هزینه ها و فرسایش دعاوی کاهش یابد.

نقش بلاک چین در یکپارچگی و شفافیت داده ها

اسناد حقوقی همیشه برای هکرهایی که به دنبال سوء استفاده از اطلاعات محرمانه افراد هستند، یک فریب جذاب است. بنابراین، وکلا می توانند به جای ارسال ایمیل های حاوی اطلاعات حساس، داده ها را در یک دفتر کل توزیع شده بلاک چین ذخیره کنند. اگر به دلایلی تغییری در این داده ها ایجاد شود، هش مرتبط با آن تغییر می کند و ردی از شخص اشتباهی که اسناد را تغییر داده است، پیدا می شود.

بلاک چین می تواند در چندین حوزه قضایی موثر باشد. از جمله امضای الکترونیکی، مالکیت معنوی، حقوق مالکیت، زنجیره نگهداری، ذخیره و تجزیه و تحلیل اسناد، توکن‌سازی، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، سازمان‌های مستقل محدود (LAOs)، انطباق خودکار با مقررات، پرداخت‌های همتا به همتا و مبتنی بر بلاک چین آربیتراژ

راه حل بلاک چین برای راه حل امضای الکترونیکی

امضای الکترونیکی راه حلی است که سرعت و کارایی فرآیند احراز هویت را افزایش می دهد و هزینه های ناشی از آن را کاهش می دهد. امضای مبتنی بر بلاک چین نیز هزینه های بسیار کمتری را نسبت به امضای الکترونیکی معمولی به کاربران تحمیل می کند. در حال حاضر، امضای قرارداد هوشمند بر روی پلتفرم اتریوم تنها چند سنت هزینه دارد.

با انتقال امضای الکترونیکی به شبکه های بلاک چین، از جمله اتریوم، می توان انتظار داشت که هزینه های بیش از حد ناشی از فرآیندهای دستی تا حد زیادی کاهش یابد. علاوه بر این، امضاهای الکترونیکی ذخیره شده در بلاک چین می توانند مستقل از امضاکننده قابل دسترسی باشند و می توان از آنها برای امضای اسناد به صورت موازی استفاده کرد. علاوه بر این، هنگامی که طرفین قرارداد از امضای دیجیتال استفاده می کنند، به طور خودکار موافقت خود را با شرایط قرارداد اعلام می کنند.

تاثیر فناوری بلاک چین بر مالکیت معنوی

یکی از نوآوری‌های کلیدی بلاک چین که می‌تواند مالکیت معنوی را متحول کند، توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT هستند. این توکن ها نوعی توکن ارز دیجیتال هستند که می توانند به عنوان گواهی مالکیت یک اثر منحصر به فرد در فضای دیجیتال عمل کنند. استانداردهای حاکم بر توکن های غیر قابل تعویض به گونه ای است که به شدت از حقوق مالکیت سازندگان محافظت می کند.

با استفاده از بلاک چین، سازندگان محصولات یا محتوای ارزشمند می توانند آثار خود را در دفتر کل عمومی آپلود و ثبت کنند و با الصاق یک مهر زمانی به آن، مدرک غیرقابل انکاری برای اثبات مالکیت خود دریافت کنند. همچنین، یک سیستم بلاک چین مبتنی بر آدرس IP می‌تواند به سازندگان آثار در شناسایی و ردیابی بهره‌برداران کمک کند.

حقوق مالکیت پلتفرم بلاک چین

ثبت اسناد ملکی و هزینه های گزاف نقل و انتقال آن آثار انکارناپذیری بر فعالیت اقتصادی جامعه دارد. با این حال، بسیاری از فرآیندها در این زمینه هنوز به کاغذبازی و بوروکراسی سنتی متکی هستند. با استفاده از معماری بلاک چین، صاحبان دارایی می توانند هزینه ثبت و انتقال اسناد را با استفاده از یک دفتر کل شفاف، امن و ضد دستکاری به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

زنجیره ثبت، نگهداری و تجزیه و تحلیل اسناد

زنجیره ثبت، نگهداری و تجزیه و تحلیل اسناد یا «زنجیره نگهداری» شامل فرآیندهای کار با اسناد و مدارک از لحظه کشف تا ارائه در دادگاه است. اسناد حقوقی بارها دست به دست می شوند، ذینفعان دادرسی اغلب آنها را از پوشه ها حذف می کنند و دوباره به آن باز می گردانند و در این بین فقط چند رسید کاغذی را امضا می کنند.

متاسفانه این فرآیند ناکارآمد زمینه را برای سوء استفاده و دستکاری اسناد ایجاد می کند. همچنین سندی را برای ادعای دستکاری سند در اختیار وکلا قرار می دهد. با کمک فناوری بلاک چین، می توان تک تک اسناد و داده ها را از لحظه کشف تا تجزیه و تحلیل، ذخیره سازی و ارائه در دادگاه، در یک پلت فرم مشترک ردیابی کرد.

توکن سازی دارایی

توکن سازی فرآیندی است که در آن حقوق یک دارایی به یک توکن دیجیتال تبدیل می شود. هر کسی می تواند یک توکن صادر کند و آن را در شبکه های بلاک چین و صرافی ها عرضه کند. با ترکیب توکن‌سازی، حقوق IP و پرداخت‌های خرد، می‌توان پلتفرمی ایجاد کرد که در آن هر کسی می‌تواند بخشی از دارایی‌های خود را توکن کرده و به صورت قانونی بفروشد.

به عنوان مثال، یک هنرمند می‌تواند اثری را به توکن تبدیل کرده و آن را در پلتفرم اتریوم به هنردوستان عرضه کند و با پرداخت هزینه اجازه نمایش آثار خود را به متقاضیان بدهد.

بلاک چین همچنین بستری را برای فعالان حوزه قضایی فراهم می کند تا داده ها و اسناد قانونی را با تنظیم کننده ها به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، یک راه حل بلاک چین می تواند وظایف مختلف از جمله رعایت مالیات را به طور خودکار انجام دهد.

تشکیل سیستم داوری نوآورانه

در یک سیستم داوری مبتنی بر بلاک چین، کاربران می توانند شرایط توافقات خود را در یک قرارداد هوشمند جاسازی کنند و بر اساس آن به دادخواهی بپردازند. این مفاد به طور یکپارچه با کدهای قرارداد کار می کنند تا آرای داده شده در اطلاعیه محقق شود. علاوه بر این، یک سیستم شهرت یکپارچه می تواند به فعالان حقوقی کمک کند تا مناسب ترین داوران را برای حل و فصل اختلافات پیدا کنند.

سیستم های داوری مبتنی بر بلاک چین حتی می توانند یک اکوسیستم قضایی جهانی و در دسترس را ارائه دهند که می تواند اختلافات بین افراد را با هزینه کم و با کیفیت بالا حل کند.

اگرچه بسیاری بلاک چین را تنها به عنوان ارزهای دیجیتال و صرافی های مالی می شناسند، اما بلاک چین در زمینه های مختلف کاربردهای فراوانی دارد و آنچه مورد بحث قرار گرفت برخی از کاربردهای بلاک چین در حوزه حقوقی و قضایی بود.