مهران محرمیان، معاون فناوری نوین بانک مرکزی از آغاز دریافت کارمزد کارتخوان ها از 13 تیرماه خبر داد. به گفته محرمیان، طبق برنامه و برنامه ریزی انجام شده این طرح از فردا اجرایی می شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم و در پاسخ به این سوال که «آیا شارژ دستگاه های کارتخوان از فردا اجرایی می شود؟»، اظهار داشت: بر اساس زمان بندی و برنامه ریزی ها، این طرح از فردا اجرا می شود.»

بر اساس توضیحات بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی پذیرندگان نانوایی ها و سوپرمارکت ها از پرداخت کارمزد معاف بوده و بخشی از این معاملات به عهده بانک پذیرنده می باشد.

همچنین طبق دستورالعمل جدید، هزینه ای که می توان از دارنده کارت دریافت کرد صفر است. در مدل جدید کارمزد تراکنش خرید، کلیه ذینفعان یک تراکنش اعم از بانک صادرکننده، کارت بانکی پذیرنده (حساب پشت کارتخوان)، پذیرنده تراکنش (فروشگاه) کارمزدی را پرداخت می کنند.

تغییرات سیستم شهریه بر چه اساسی خواهد بود؟

بر اساس سیستم جدید شارژ در شبکه پرداخت کشور، دارندگان کارت برای هر خرید از ۱۲۰۰ تا حداکثر سقف تعیین شده، بسته به مبلغ تراکنش، کارمزدی را پرداخت می کنند.

حداقل ارزش این کارمزد برای معاملات تا سقف 6 میلیون ریال 1200 ریال و برای معاملات بالاتر تا سقف تعیین شده افزایش می یابد.

اصناف واجد شرایط برای معاملات زیر 600 هزار تومان 120 تومان و برای معاملات بالای 600 هزار تومان 0002 (دو ده هزارم) مبلغ معامله تا سقف چهار هزار تومان کارمزد پرداخت خواهند کرد. بانک صادرکننده کارت یا بانک مبدا باید برای هر تراکنش 24 تومان کارمزد ثابت بپردازد. حساب دریافت کننده 2.5 برابر هزینه به صاحب کسب و کار پرداخت می کند و مشتری یا دارنده کارت هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند.

بر اساس اصلاحات، بانک شبکه و بانک خریدار همچنان بیشترین سهم را از پرداخت کارمزد تراکنش خرید کارت دارند.

اجرای طرح اصلاح شارژ از ۱۳ تیرماه در سه مرحله آغاز می شود. در مرحله اول اجرای نظام جدید کارمزدی، اصناف مانند نانوایی ها و سوپرمارکت ها از ساختار شهریه حذف شدند، در مرحله دوم این اصناف به ساختار شهریه اضافه می شوند و در مرحله نهایی تمامی اصناف و طرفین معامله به جز مشتری سهمی از کارمزد دارند.