ما واقعا باید به عنکبوت ها حسادت کنیم. فرض کنید می‌توانید مانند آنها ابریشم تولید کنید، تار ببافید، آن را پرتاب کنید تا از جایی به جای دیگر بروید، همیشه یک طناب ایمنی به استحکام فولاد داشته باشید، یا زمانی که نیاز به استراحت دارید از آن استفاده کنید.

با توجه به ویژگی‌های شگفت‌انگیز تار عنکبوت، جای تعجبی نیست که دانشمندان دهه‌هاست که سعی کرده‌اند اسرار آن را کشف کنند.

اگر بتوانیم فرآیند تولید ابریشم عنکبوت را درک کنیم و آن را بازتولید کنیم، می‌توانیم ابریشم مصنوعی عنکبوت تولید کنیم که می‌تواند کاربردهای پزشکی مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، ابریشم مصنوعی می تواند به بازسازی اعصابی که مغز و اندام ها را به هم متصل می کنند، کمک کند و می تواند داروها را مستقیماً به سلول های هدف برساند.

به گزارش وب سایت گفتگو، ابریشم عنکبوت از پروتئینی به نام اسپیدروئین ساخته شده است که عنکبوت آن را در غده ابریشم شکم خود ذخیره می کند. اسپیدروین برای بافت انواع ابریشم انواع مختلفی دارد. عنکبوت این پروتئین ها را به شکل مایعی شبیه به قطرات روغن ذخیره می کند. یکی از سوالاتی که مدت هاست دانشمندان را به خود مشغول کرده این است که چگونه عنکبوت ها قطرات پروتئین مایع را به ابریشم تبدیل می کنند. بنابراین گروهی از محققان تصمیم گرفتند تا بررسی کنند که چرا اسپیدروئین ها قطرات تشکیل می دهند تا به تکرار فرآیند تولید ابریشم عنکبوت نزدیک شوند.

ترفندی که عنکبوت ها برای سرعت بخشیدن به فرآیند تولید نخ ابریشم استفاده می کنند، می تواند برای بهبود فرآیند تولید ابریشم مصنوعی یا حتی توسعه روش های جدید تولید نخ ابریشم استفاده شود.

در سال 2017، محققان دریافتند که می توانند الیاف ابریشم مصنوعی را با تقلید از غده ابریشم بسازند، اما نمی دانستند که در داخل عنکبوت چه می گذرد. آنها اکنون می دانند که تشکیل قطرات تشکیل رشته را تسریع می کند.

یک سرنخ مهم برای ارتباط بین قطرات و الیاف از یک منطقه غیرمنتظره از تحقیقات ناشی می شود: بیماری آلزایمر و پارکینسون. پروتئین های دخیل در این بیماری ها (آلفا سینوکلئین و تاو) می توانند در سلول های انسان به شکل قطرات کوچک روغن تجمع کنند.

تاو پروتئینی است که به تثبیت اسکلت داخلی سلول های عصبی (نورون ها) در مغز کمک می کند. مواد مغذی و سایر مواد ضروری از طریق این اسکلت داخلی لوله مانند به قسمت های مختلف نورون می رسند.

در بیماری آلزایمر، شکل غیرطبیعی تاو انباشته شده و به پروتئین های طبیعی تاو متصل می شود و مارپیچ های تاو ایجاد می کند. آلفا سینوکلئین همچنین پروتئینی است که به وفور در سلول های عصبی تولید کننده دوپامین یافت می شود. اشکال غیر طبیعی پروتئین آلفا سینوکلئین با بیماری پارکینسون مرتبط است.