کوالکام اخیراً دو تراشه مودم جدید معرفی کرده است که 212S و 9205S نام دارند این تراشه ها برای رفع نیازهای اینترنت اشیا (IoT) و بازارهای ارتباطات ماهواره ای طراحی شده اند که انتظار می رود در دهه آینده رشد فوق العاده ای را تجربه کنند.

به گزارش گیزموچینا، مودم های جدید کوالکام شباهتی به سایر مودم های معمولی این شرکت ندارند و قابلیت های ارتباطی هیبریدی و مصرف انرژی بسیار پایین را ارائه می دهند. این محصولات دارای استاندارد 3GPP Release 17 هستند تا برای ارتباط با ماهواره در مدار ژئوسنکرون (GSO) ایده آل باشند. این مودم ها از GPS نیز پشتیبانی می کنند.

مشخصات دو مودم ماهواره ای کوالکام جدید

کوالکام مودم 9205S که در حال حاضر در بازار وجود دارد، آن را به عنوان تراشه ای برای برقراری ارتباط بین دستگاه های اینترنت اشیا و شبکه های سلولی و ماهواره ای معرفی کرد. این ویژگی به این تراشه اجازه می دهد تا از سیستم ماهواره ای استفاده کند GNSS قادر به مکان یابی دقیق باشید. در نتیجه می توان از این تراشه در صنایع مختلفی از جمله ردیابی کانتینرهای بار، نظارت بر تجهیزات مزرعه و دام و مدیریت ناوگان هوایی و هواپیماهای باری استفاده کرد.

از سوی دیگر، مودم 212S قرار است در اواخر سال منتشر شود و برای کاربردهای دوربرد و موقعیت ثابت طراحی شده است. کوالکام می گوید این تراشه در استفاده از باتری بهترین است تا بهترین عملکرد شارژ را ارائه دهد. علاوه بر این، 212S می تواند وظایفی مانند جمع آوری داده های سنجش از راه دور از مخازن آب و سوخت و نظارت بر سایر تجهیزات زیرساختی را انجام دهد. از این مودم می توان برای مانیتورینگ شبکه های برق، تشخیص زودهنگام حریق و … استفاده کرد.

هر دو تراشه جدید کوالکام از پلتفرم Aware استفاده می کنند که خدمات ردیابی و مدیریت بلادرنگ را برای دستگاه های موجود در مناطق دورافتاده ارائه می دهد. این پلتفرم با همکاری Skylo، ارائه‌دهنده خدمات شبکه ماهواره‌ای (NTN)، نوید یکپارچه‌سازی مناسب با این تراشه‌ها را برای افزایش عملکرد و قدرت آن‌ها می‌دهد.

کوالکام مدتی است که روی محصولات ماهواره ای تمرکز کرده است. همچنین مدتی پیش یک سرویس پیام رسانی ماهواره ای دو طرفه به نام Snapdragon Satellite را معرفی کرد.