بررسی های دیجیاتو نشان می دهد که گوگل پلی اپلیکیشن های دیجی کالا و تاپسی را از فروشگاه خود حذف کرده است. اتفاقی که به نظر می رسد به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران رخ داده است.

بار دیگر موج حذف اپلیکیشن های ایرانی از گوگل پلی آغاز شده است. پس از دیواری که روز پنجشنبه از این فروشگاه اندرویدی برداشته شد، اکنون بر اساس اطلاعات دریافتی «دیجی کالا» و «تپسی» از گوگل پلی حذف شده اند.

بررسی های دیجیاتو از سه مجموعه نشان می دهد که حذف تاپسی، فیلمو و دیجی کالا نیز به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران رخ داده است. این اقدام در رابطه با ماده 16.5 توافقنامه توسعه دهنده که به تحریم های اعمال شده توسط دولت آمریکا می پردازد، انجام شده است.

جالب اینجاست که تپسی در نوامبر 1401 یعنی حدود شش ماه پیش از گوگل پلی حذف شد اما دوباره در این فروشگاه اندرویدی در دسترس قرار گرفت. وزیر ارتباطات در عین حال قول پیگیری مجامع بین المللی را داد اما تاکنون خبری از نتیجه این پیگیری ها نیست.

تحریم ها از بیرون و فیلترینگ از درون مدت هاست که گریبانگیر تجارت آنلاین ایران شده است. Google Play هر از چند گاهی تصمیم می گیرد برخی از برنامه ها را از فروشگاه اندروید خود حذف کند. در تابستان سال 1400 اپلیکیشن های آپارات، فیلمو، بلد و طاقچه از گوگل پلی حذف شدند و برخی اپلیکیشن های دیگر مانند علی بابا مدت ها دچار همین مشکل بودند.

در تابستان 1401، اپلیکیشن های Shipur، Shipur Plus و Alunk از گوگل پلی حذف شدند. اسنپ، سروش، بله و آی گپ نیز در آبان همان سال حذف شدند.

این در حالی است که گوگل پلی از مهرماه سال گذشته در ایران مسدود شده است و این پلتفرم اهمیت چندانی برای نهادهای تصمیم گیر ایران ندارد. در ماه های اخیر با وجود موافقت وزارت ارتباطات برای رفع فیلتر این فروشگاه اندرویدی، تغییری در وضعیت مسدودسازی آن ایجاد نشده است.

فیلتری که بسیاری از کارشناسان معتقدند خطر انتشار بدافزار و نصب نرم افزار از کانال های غیر رسمی را افزایش داده است که امنیت دستگاه ها و حریم خصوصی کاربران ایرانی را به شدت تهدید می کند.