گوگل که بارها از سوی رگولاتورهای آمریکایی و اروپایی به رفتار انحصاری متهم شده بود، اکنون انگشت اتهام را به سوی مایکروسافت نشانه رفته و غول ردموند را یک شرکت انحصاری خوانده است. گوگل می گوید این رفتار انحصاری مربوط به بازار رایانش ابری است و مایکروسافت از رفتن مشتریان به رقبای دارای مجوزهای ناعادلانه جلوگیری می کند.

طبق گزارش CNBC، اظهارات گوگل نتیجه درخواست کمیسیون تجارت فدرال (FTC) برای اظهار نظر در مورد هرگونه رفتار انحصاری در صنعت رایانش ابری است. سخنگوی FTC از پاسخ به درخواست های رسانه ها برای شفاف سازی بیشتر خودداری کرد.

گوگل می گوید که مایکروسافت از طریق سرویس های ویندوز سرور و آفیس محبوب خود، مشتریان خود را از خدمات زیرساخت ابری رقیب Azure دور می کند. گوگل محدودیت‌های مجوز مایکروسافت را «وب پیچیده» نامید که از تنوع بخشیدن به نرم‌افزارهای سازمانی توسط کسب‌وکارها جلوگیری می‌کند.

به گفته گوگل، کنترل بیش از حد مایکروسافت بر بازار خدمات ابری تهدیدی برای امنیت ملی و امنیت سایبری است. این شرکت به حملات سایبری موفقیت آمیز علیه محصولات مایکروسافت، از جمله نقض اطلاعات SolarWinds اشاره کرد.

ادعاهای گوگل پس از آن مطرح شد که وزارت دادگستری ایالات متحده دومین شکایت ضد انحصاری علیه گوگل را در اوایل سال 2023 با هدف قرار دادن تجارت تبلیغاتی این شرکت آغاز کرد. اولین مورد این وزارتخانه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ گوگل را به انحصار برای حذف رقابت در بازار موتورهای جستجو متهم کرد. این پرونده در پایان تابستان رسیدگی خواهد شد.

علاوه بر شکایت از وزارت دادگستری ایالات متحده، گوگل در حال مبارزه با سه پرونده بزرگ دیگر است که بر تجارت تبلیغاتی این شرکت متمرکز است.

گوگل در نامه ای به کمیسیون تجارت فدرال از اوراکل و همچنین مایکروسافت انتقاد کرد. به گفته گوگل، مایکروسافت و اوراکل انتخاب را محدود می کنند و نتیجه را برای مشتریان افزایش می دهند.