اگر تمام قسمت های ویندوز 11 را بهینه کرده اید اما باز هم نمی توانید نتیجه دلخواه را از سیستم خود بگیرید، بهتر است VBS را در دستور کار خود غیر فعال کنید. در این مقاله نحوه غیرفعال کردن VBS در سیستم عامل ویندوز 11 را توضیح می دهیم.

VBS چیست؟

VBS مخفف Virtualization-Based Security است. این ویژگی به طور پیش فرض در ویندوز 11 وجود دارد و به طور فعال در سیستم های جدیدتر وجود دارد. این ویژگی در ویندوز 10 نیز موجود است، اما از منابع سیستم عامل زیادی برای اجرا استفاده می کند.

650000

591500

تومان

اگر پس از ارتقاء به ویندوز 11 با مشکلات مختلفی مانند کاهش نرخ فریم در حین انجام یک بازی ویدیویی مواجه شدید، جای نگرانی نیست. اگر راه‌حل‌ها و ترفندهای زیادی را امتحان کرده‌اید اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اید، غیرفعال کردن VBS ممکن است آخرین راه حل برای کاهش افت نرخ فریم باشد. در زیر توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید با غیرفعال کردن VBS عملکرد سیستم عامل ویندوز 11 را بهینه کنید.

آیا VBS واقعا بهره وری را کاهش می دهد؟

PC Gamer و Tom’s Hardware تحقیقاتی را در مورد این موضوع آغاز کردند. از طریق این تحقیق، هر دو رسانه دریافتند که با فعال کردن ویژگی VBS در ویندوز، نرخ فریم 5-25٪ کاهش می یابد. به عنوان مثال، دو بازی ویدیویی Horizon: Zero Dawn و Shadow of the Tomb Raider دچار افت شدید نرخ فریم شدند.

به طور عجیبی فرکانس پردازنده و گرافیک بدون تغییر باقی می ماند، اما این اجزا به طور طبیعی انرژی کمتری مصرف می کنند. متأسفانه، جزئیات بیشتری در مورد رابطه علت و معلولی بین VBS و عملکرد سیستم عامل ویندوز هنوز کشف نشده است. با این حال، اگر می خواهید از حداکثر عملکرد سیستم خود در بازی های ویدیویی و نرم افزار استفاده کنید، به نظر می رسد که قابلیت VBS در راه است.

عواقب غیرفعال کردن VBS در سیستم ویندوز چیست؟

VBS با Hypervisor ویندوز تعامل می کند تا یک ناحیه ایزوله از حافظه ایجاد کند. این پارتیشن ایزوله در واقع کدهای امنیتی حیاتی ویندوز، اعتبارنامه ورود به نرم افزار و موارد دیگری از این قبیل را ذخیره می کند. HVCI قابلیتی است که از VBS برای بررسی برنامه های یکپارچه استفاده می کند.

به عبارت ساده تر، وقتی VBS فعال است، مجرمان سایبری برای ورود به سیستم عامل ویندوز شما مشکل دارند. بنابراین، غیرفعال کردن VBS سیستم شما را در برابر حملات هکرها آسیب پذیر می کند. اگر از این دسته از کاربرانی هستید که از سیستم شما برای کارهای اداری و امنیتی استفاده می کنند، بهترین توصیه برای شما این است که VBS را فعال نگه دارید. اگر گیمر هستید یا فقط با نرم افزارهای ساده سرگرم می شوید، غیرفعال کردن VBS آسیب چندانی به سیستم شما وارد نمی کند.

چگونه بررسی کنم که آیا VBS در ویندوز فعال است؟

برای پاسخ به این سوال می توانید از برنامه System Information استفاده کنید. برای این کار باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. کلیدهای Win + R را فشار دهید تا بخش Run باز شود. سپس در کادر متنی msinfo32 را تایپ کرده و وارد کنید.

2. برنامه System Information شروع خواهد شد.

3. در برگه سمت راست، به پایین بروید تا ورودی مربوط به حفاظت مبتنی بر مجازی سازی را پیدا کنید. همچنین می توانید از کادر Find What در انتها استفاده کنید و خودتان تابع را جستجو کنید.

4. اگر با عبارت Running برخورد کردید به این معنی است که VBS در ویندوز فعال و اجرا می شود.

5. اکنون می توانید برنامه System Information را ببندید.

چگونه با غیرفعال کردن VBS عملکرد ویندوز 11 را بهبود بخشیم؟

اگر قصد دارید VBS را غیرفعال کنید، در اینجا چند ترفند برای این کار وجود دارد.

1. چگونه VBS را از تنظیمات ویندوز غیرفعال کنیم

برای غیرفعال کردن VBS از طریق تنظیمات مراحل زیر را دنبال کنید.

1. کلیدهای Win + I را فشار دهید تا برنامه تنظیمات اجرا شود. در منوی سمت چپ، روی Privacy & Security کلیک کنید.

2. روی Windows Security کلیک کنید و سپس روی دکمه Open Windows Security کلیک کنید.

3. برنامه Windows Security شروع خواهد شد. به منوی سمت چپ بروید و Device protection را انتخاب کنید.

4. تب Core isolation را پیدا کرده و روی گزینه Core isolation Details کلیک کنید.

5. حالا بررسی کنید که آیا یکپارچگی حافظه فعال است یا خیر. اگر فعال است، روی دکمه آن کلیک کنید تا این ویژگی غیرفعال شود.

6. سیستم خود را ریبوت کنید. من برخی از بازی ها و نرم افزارها را برای ارزیابی عملکرد آنها تست کردم.

2. چگونه VBS را با خط فرمان خاموش کنیم

همچنین می توانید از خط فرمان برای غیرفعال کردن VBS استفاده کنید. این نکته را باید به خاطر بسپارید، برای استفاده از این روش باید دسترسی مدیر داشته باشید. برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

1. کلیدهای Win + R را فشار دهید تا Run اجرا شود. حالا cmd را تایپ کنید و سپس کلیدهای Ctrl + Shift + Enter را فشار دهید تا بخش CMD با دسترسی ادمین راه اندازی شود.

2. عبارت زیر را در کادر متن وارد کنید.

  • bcdedit /set hypervisorlaunchtype خاموش

3. کلید enter روی صفحه کلید را فشار دهید تا دستور اجرا شود. منتظر بمانید تا فرآیند تکمیل شود.

4. سیستم خود را راه اندازی مجدد کنید. VBS دیگر فعال نیست.

3. چگونه VBS را با استفاده از ویژگی های ویندوز خاموش کنیم

اگر ویژگی های مجازی سازی فعال باشد، VBS نیز ممکن است روی سیستم شما اجرا شود. اگر ویژگی های مجازی سازی را خاموش کنید، VBS نیز کار نخواهد کرد. بنابراین، باید برخی از ویژگی های ویندوز را حذف کنید. برای خاموش کردن ویژگی های مجازی سازی در ویندوز 11، باید موارد زیر را انجام دهید:

1. کلید Win را در صفحه کلید فشار دهید و Control Panel را تایپ کنید و سپس اولین نتیجه را باز کنید.

2. گزینه Program and Features را پیدا کرده و سپس بر روی گزینه Uninstall a program کلیک کنید.

3. روی گزینه روشن یا خاموش کردن ویژگی های ویندوز در منوی سمت چپ و بالا کلیک کنید.

4. توابع ویندوز اجرا خواهد شد. در لیست به دنبال Microsoft Defender Application Guard، Virtual Machine Platform و Windows Hypervisor Platform باشید.

5. تیک تمام ویژگی های ذکر شده را بردارید و سپس بر روی گزینه Ok کلیک کنید. صبر کنید تا این ویژگی ها در سیستم شما غیرفعال شوند. سپس روی Restart Now کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

6. به قسمت ویژگی های ویندوز برگردید تا ببینید آیا ویژگی های ذکر شده در بالا غیرفعال هستند یا خیر.

4. VBS را از طریق Local Group Policy Editor خاموش کنید

شما می توانید VBS را یک بار برای همیشه از ویرایشگر Group Policy غیرفعال کنید. با این حال، توجه داشته باشید که GPE برای کاربران خانگی در ویندوز 11 در دسترس نیست. برای فعال کردن GPE باید چند خط کد اجرا کنید. برای غیرفعال کردن VBS به این روش، باید به ترتیب موارد زیر را انجام دهید:

1. کلیدهای Win + R را روی صفحه کلید فشار دهید تا کادر Run باز شود. سپس gpedit.msc را تایپ کنید و سپس برای شروع GPE تایپ کنید.

2. به مسیر زیر بروید:

  • سیاست رایانه > پیکربندی رایانه > الگوهای اداری > سیستم > امنیت دستگاه

3. در قسمت Device Guard، گزینه Turn On Virtualization Based Security را پیدا کرده و روی آن دوبار کلیک کنید.

4. روی دکمه Disabled کلیک کنید و سپس روی Apply کلیک کنید.

5. روی دکمه Ok کلیک کنید و سپس از GPE خارج شوید. سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شوند.

6. برای اجرای مجدد VBS، باید روی دکمه Enabled کلیک کنید تا تنظیمات مربوطه دوباره فعال شوند.

5. VBS را از طریق بایوس غیرفعال کنید

آخرین راه حل برای غیرفعال کردن VBS استفاده از فناوری BIOS است. همانطور که قبلا ذکر شد، اگر بتوانید مجازی سازی را غیرفعال کنید، VBS کار نخواهد کرد. برای این کار می توانید مطمئن شوید که VBS دیگر فعال نیست.

برای غیرفعال کردن VBS از طریق BIOS، باید موارد زیر را انجام دهید:

1. ابتدا سیستم خود را ریبوت کنید و سپس کلید F را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا به بایوس دسترسی پیدا کنید (معمولا از کلیدهای F2 یا F12 برای ورود به بایوس استفاده می شود).

2. به محض ورود به بایوس، به صفحه تنظیمات پیشرفته بروید. توجه داشته باشید که هر دستگاه معمولاً ظاهر و پیکربندی بایوس متفاوتی خواهد داشت.

3. گزینه Virtualization Technology را در تنظیمات بایوس پیشرفته پیدا کنید. سپس روی Disabled کلیک کنید تا این قابلیت در سیستم شما غیرفعال شود.

4. حالا کلید F10 روی کیبورد را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شود. سپس از بایوس خارج شوید تا سیستم عامل ویندوز راه اندازی شود.

5. گزینه حافظه integrity را در Windows Security تیک بزنید. اگر مراحل را به درستی دنبال کرده باشید، این بخش خاکستری می شود.

6. چگونه VBS را از طریق ویرایشگر رجیستری غیرفعال کنم؟

اگر ویرایشگر Group Policy را در نسخه خانگی ویندوز 11 خود ندارید، می توانید از ویرایشگر رجیستری برای تغییر وضعیت VBS در رایانه خانگی خود استفاده کنید. به جای ایجاد تغییرات در این بخش به صورت دستی، می توانید از خط فرمان نیز برای تغییر مقادیر EnableVirtualizationBasedSecurity DWORD استفاده کنید.

قبل از انجام این کار، بهتر است به صورت دستی یک فایل پشتیبان از رجیستری ویندوز ایجاد کنید و سپس آن را در یک درایو فلش USB ذخیره کنید. پس از انجام موفقیت آمیز این کار، مراحل زیر را دنبال کنید تا VBS را با تغییر رجیستری غیرفعال کنید.

1. کلیدهای Win + R را روی صفحه کلید فشار دهید تا برنامه Windows Run اجرا شود. سپس cmd را تایپ کنید و سپس Ctrl + Shift + Enter را به طور همزمان روی صفحه کلید فشار دهید تا cmd تحت دسترسی ادمین باز شود.

2. حالا عبارت زیر را تایپ کنید و سپس دستور مورد نظر را اجرا کنید:

  • reg افزودن “HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlDeviceGuard” /v EnableVirtualizationBasedSecurity /t REG_DWORD /d 00000000 /f

3. اگر همه چیز به خوبی پیش رفت، پیغام Operation temam شد با موفقیت را مشاهده خواهید کرد.

4. کلمه Exit را تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید تا پنجره Command Prompt بسته شود.

5. رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شوند.

VBS دیگر با عملکرد سیستم شما تداخل نخواهد داشت

البته VBS ویژگی جالبی به نظر می رسد که در نسخه های ویندوز 10 و 11 تعبیه شده است، البته افت شدید عملکرد سیستم عامل به دلیل اجرای VBS باعث شده تا گیمرها علاقه ای به این ویژگی نداشته باشند. برای غیرفعال کردن VBS، بهتر است یکپارچگی حافظه را به عنوان اولین راه حل غیرفعال کنید. اگر کار نکرد، از ترفند Group Policy Editor برای خاموش کردن VBS استفاده کنید.

650000

591500

تومان

اگر دو راه حل قبلی جواب نداد، می توانید از روش های دیگر ذکر شده در این مقاله استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم از ترفند BIOS به عنوان آخرین گزینه روی میز خود استفاده کنید. زیرا اگر مراحل را به درستی انجام دهید باید برای همیشه با سیستم عامل ویندوز و اطلاعات خود در درایو C خداحافظی کنید!

منبع: makeuseof

پرسش و پاسخ های متداول

منظور از VBS چیست و چه کاربردی دارد؟

VBS مخفف Virtualization-Based Security است. این ویژگی به طور پیش فرض در ویندوز 11 وجود دارد و به طور فعال در سیستم های جدیدتر وجود دارد.

آیا غیرفعال کردن VBS برای سیستم مضر است؟

هنگامی که VBS فعال است، مجرمان سایبری به سختی وارد سیستم عامل ویندوز شما می شوند. بنابراین، غیرفعال کردن VBS سیستم شما را در برابر حملات هکرها آسیب پذیر می کند.

بهترین راه حل برای خاموش کردن ویژگی VBS چیست؟

برای غیرفعال کردن VBS، بهتر است یکپارچگی حافظه را به عنوان اولین راه حل غیرفعال کنید. اگر کار نکرد، از ترفند Group Policy Editor برای خاموش کردن VBS استفاده کنید.