معروف است که وسترن ها در مورد تحسین منتقدان خودداری می کنند. وسترن‌ها گاهی به شدت مورد تحسین و ستایش قرار می‌گیرند و گاهی مورد تحقیر قرار می‌گیرند، اما در طول دهه‌ها تنها چند وسترن خاص بوده‌اند که امتیاز 100 درصدی را در Rotten Tomatoes کسب کرده‌اند. در سایت Rotten Tomatoes که یکی از معتبرترین وبسایت ها در زمینه رتبه بندی فیلم ها و سریال ها می باشد، فیلم ها می توانند “تازه” (تازه) یا “فاسد” (خراب شده) باشند، این معیار تقریباً مانند قبولی یا شکست است. و منتقدان فیلم به هر فیلم و سریال بر اساس امتیاز یک تا صد امتیاز می دهند.

امتیاز 100% در Rotten Tomatoes به این معنی است که همه منتقدان به فیلم در بازه مثبت و بالاتر از این معیار امتیاز داده اند و هیچ کس آن را در بین فیلم های پوسیده قرار نداده است، اگرچه این نمرات لزوماً به معنای بی نقص بودن فیلم نیست. برای فیلم های وسترن معمولاً رسیدن به امتیاز 100% دشوار است، اما برخی از فیلم های کلاسیک این ژانر در طول سال ها توانسته اند این امتیاز قابل توجه را حفظ کنند. تعداد کمی از این فیلم‌ها حداقل در مقایسه با فیلم‌های پرفروش وسترن امروزی که بیش از 200 نقد از منتقدان دریافت می‌کنند، از تعداد کمی نقدهای انتقادی بهره‌مند شدند. در حالی که امتیاز Rotten Tomatoes به معنای کامل بودن یک فیلم نیست، اما امتیاز 100% همچنان یک شاخص قوی از کیفیت کلی یک فیلم است. در ادامه این مقاله، 10 فیلم وسترن را برای شما آورده ایم که امتیاز 100 درصدی کمیاب را از سوی منتقدان در سایت Rotten Tomatoes دریافت کرده اند.

10- مربی صحنه

به عنوان یک وسترن ماندگار و نمادین از یکی از اولین و تأثیرگذارترین کارگردانان ژانر وسترن، فیلم Stagecoach محصول 1939 جان فورد، جان وین را در اولین نقش اصلی خود که او را به شهرت رساند، نشان داد، اگرچه کلر تروور بازیگر برنده اسکار نیز در این فیلم حضور دارد. . این وسترن کلاسیک جان فورد و جان وین که از داستان کوتاهی نوشته ارنست هیکوکس اقتباس شده است، داستان گروهی غریبه را روایت می کند که سوار کالسکه می شوند تا سفری خطرناک از آریزونا به نیومکزیکو را آغاز کنند. تا زمان نگارش این مقاله، Stagecoach از 47 منتقد در Rotten Tomatoes امتیاز 100٪ دریافت کرده است و منتقدان به اتفاق آرا گفته اند که این وسترن مظهر بهترین ژانر وسترن است.

فیلم Stagecoach به عقیده بسیاری یکی از تاثیرگذارترین فیلم های وسترن در تاریخ سینماست و به دلیل تاثیر فرهنگی آن توسط آرشیو ملی فیلم ایالات متحده برای درج در آن آرشیو انتخاب شد. این فیلم علاوه بر نقش ستاره ای که در نقش جان وین داشت، برنده دو جایزه اسکار و نامزدی اسکار در 5 رشته دیگر شد. بسیاری از کلیشه های کلاسیک وسترن، از جمله استفاده از Monument Valley به عنوان محل فیلمبرداری، تعقیب و گریز اسب و تیراندازی در پایان فیلم، همگی از این فیلم سرچشمه می گیرند. اگرچه Stagecoach هنوز توسط طرفداران این ژانر تحسین می شود و امتیاز 100% در Rotten Tomatoes به آن اشاره دارد، این فیلم اخیرا به دلیل نمایش نامناسبش از بومیان آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.

9- کلمنتاین عزیز

یکی دیگر از شاهکارهای جان فورد، فیلم «کلمنتاین عزیزم» در سال 1946 با بازی هنری فوندا در نقش مرد مسلح بدنامی به نام وایات ارپ در دوره منتهی به تیراندازی معروف اوکی کورال. این وسترن فورد نیز مانند فیلم دلیژان یکی از تاثیرگذارترین فیلم های تاریخ سینمای آمریکاست و برای ثبت در آرشیو ملی آمریکا انتخاب شده است. کلمنتاین عزیز من از 32 منتقد در Rotten Tomatoes امتیاز 100% دریافت کرد و منتقدان به اتفاق آرا آن را نمایشی هیجان انگیز از وایات ارپ افسانه ای می دانند.

این فیلم که به اندازه امتیاز روتن تومیتوز قابل توجه است، تاثیر بسزایی در ژانر وسترن و به طور کلی سینما داشت. بسیاری از کارگردانان شهرت آکیرا کوروساوا گفته اند که این فیلم تاثیر زیادی بر آنها و کارشان داشته است. من کلمنتاین عزیزم را بسیاری بهترین فیلم کارنامه جان فورد می دانند. این فیلم به دلیل تمرکز منحصر به فردش بر رابطه بین وایات ارپ و کلمنتاین قابل توجه است که به داستان روح عمیق تری نسبت به وسترن های معمولی می بخشد.

8- گنج سیرا مادره

فیلم The Treasure of the Sierra Madre محصول 1948 همفری بوگارت را در یک ماجراجویی کلاسیک به نمایش گذاشت که از زمان اکران خود الهام بخش بسیاری از فیلم ها بوده است. به عنوان یکی دیگر از فیلم‌های غربی که در آرشیو ملی ایالات متحده ثبت شد و برنده سه جایزه اسکار شد، گنجینه سیرا مادره حاوی جمله معروفی از رهبر راهزن مکزیکی کلاه طلایی است که می‌گوید: «مارک؟ ما نشان نداریم ما به نشان نیاز نداریم من نیازی به نشان دادن نشانه های پوسیده به شما نمی بینم.» بر اساس 55 نقد، این فیلم امتیاز 100 درصدی را از سوی منتقدان در سایت Rotten Tomatoes دریافت کرده است و منتقدان آن را فیلمی سیاه اما خنده دار می دانند که بارها بازسازی شده است اما هرگز ساخته نشده است. تکرار کرد .

7- رود سرخ

فیلمی که در اوج قدرت ستارگان جان وین ساخته شده است، رودخانه سرخ در سال 1948 روایتی بسیار تخیلی از اولین گله های گاو از تگزاس تا کانزاس از طریق مسیر معروف چیشولم را ارائه می دهد. رودخانه سرخ با دو نامزدی اسکار و یک مدخل در آرشیو فیلم ملی ایالات متحده، یکی از بهترین آثار جان وین است که شخصیت رنجورش در فیلم، کشاورز توماس دانسون، پیچیدگی خاصی دارد. همبازی او مونتگومری کلیفت نیز به خاطر بازی پرتنش خود در نقش پسر خوانده‌اش، مت گارث، مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. بر اساس 33 بررسی، Red River امتیاز 100٪ را در Rotten Tomatoes به دست آورد، اگرچه برخی از منتقدان ایراداتی را در پایان پذیرفتند.

رودخانه قرمز همچنین بحث برانگیز شد زیرا هاوارد هاکس به عنوان کارگردان فیلم، توسط هوارد هیوز، کارگردان مشهور دیگر آن دوران شکایت کرد، زیرا هیوز ادعا می کرد که اوج فیلم بسیار شبیه فیلم Outlaw است، فیلمی که هاکس در این زمان روی آن کار می کرد. این مشکل در کنار مشکلات هاکس در تدوین فیلم اصلی باعث شد که چندین نسخه از این فیلم وجود داشته باشد. هاکس اگرچه در آن زمان استاندارد نبود، اما همچنان فیلم را سیاه و سفید فیلمبرداری کرد، زیرا معتقد بود تکنولوژی رنگی مخاطب را از داستان منحرف می کند و از واقع گرایی فیلم می کاهد.

6- فورت آپاچی

فیلم فورت آپاچی محصول 1948 با بازی هنری فوندا، جان وین و وارد باند در پس از جنگ داخلی آریزونا می گذرد، جایی که یک کهنه سرباز سابق ارتش اکنون پایگاه فورت آپاچی را کنترل می کند. در این فیلم شرلی تمپل نیز در نقش دختر هنری فوندا حضور دارد. فورت آپاچی به عنوان یکی از اولین وسترن های هالیوودی شناخته می شود که پرتره ای دلسوزانه و دلسوزانه از بومیان آمریکا ارائه کرده است و به دلیل احترام و اعتبار آن مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم در سایت Rotten Tomatoes امتیاز 100% دارد، اگرچه تنها 21 منتقد به آن امتیاز داده اند.

فیلم فورت آپاچی با انتقاد شدید اجتماعی و سیاسی خود متمایز می شود که به خوبی با وسترن اکشن معمولی متعادل است. این فیلم اولین فیلم از سه گانه سواره نظام جان وین است که قبل از او یک روبان زرد و ریو گرانده ساخته شده است. این دو دنباله همچنین جان وین را در نقش‌های مشابهی بازی می‌کنند، جایی که یک افسر قدیمی سواره نظام پس از جنگ داخلی در مرکز صحنه قرار می‌گیرد و هر سه فیلم به درگیری‌های پس از جنگ داخلی با بومیان آمریکا می‌پردازند.

5- وینچستر 73

فیلم وینچستر 73 محصول 1950 با بازی جیمز استوارت در نقش افسر مجری قانون در جستجوی یک جنایتکار بدنام است، سناریویی که اغلب در فیلم های وسترن کلاسیک آمریکایی دیده می شود. این فیلم که توسط آرشیو ملی فیلم آمریکا انتخاب شده است، به عنوان اولین فیلمی که بازیگر نقش اول آن سهمی از درآمد فیلم را به خود اختصاص داده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این فیلم بر اساس 28 نقد، امتیاز 100 درصدی را در Rotten Tomatoes دارد و اگرچه منتقدان آن را دوست دارند، اما تعداد کمی از منتقدان وینچستر 73 را در میان بهترین وسترن های تاریخ سینما قرار داده اند.

استوارت که با فیلم It’s a Wonderful Life به شهرت رسید، به لطف مذاکره مدیرش برای کاهش فروش فیلم توانست کنترل زیادی بر پروژه داشته باشد و گفته می شود استوارت یکی از کسانی است که برای این فیلم قرارداد امضا کرده است. نقش .. در سپردن مسئولیت کارگردانی این فیلم به آنتونی مان نقش داشت. همچنین این فیلم یکی از اولین نمونه های بازتعریف بازیگری از شخصیت سینمایی خود با انتخاب فیلم است. تا آن زمان، استوارت به خاطر ایفای نقش یک مرد معمولی با زندگی معمولی شهرت داشت، اما وینچستر 73 به او فرصتی داد تا نقش دیگری را بازی کند، نقش یک کلانتری سرسخت و انتقام جو. اکثر منتقدان به بازی لذت بخش استوارت به عنوان یکی از نقاط قوت فیلم اشاره می کنند.

4 – پیر یلر

فیلم دیزنی Old Yeller محصول 1957 یک داستان روی سن است که بیشتر به خاطر پایان تکان دهنده اش شناخته می شود، اما از زمان اکرانش به عنوان یک وسترن باکیفیت نیز مورد توجه قرار گرفته است. این فیلم رابطه یک نوجوان را با یک سگ ولگرد که بخش مهمی از خانواده است را دنبال می کند تا اینکه نوجوان پس از ابتلای سگش به هاری مجبور به ترک آن می شود. Old Yeller بر اساس 22 نقد بر روی Rotten Tomatoes امتیاز کامل از 100 را به دست آورده است و منتقدان آن را فیلمی ماندگار و موثر در دوران بلوغ می دانند.

این فیلم تاثیر قابل توجهی بر کل نسل جوان سینما داشت زیرا مرگ در بالای فیلم یکی از غم انگیزترین پایان های تاریخ سینماست. بیش از 50000 نفر به این فیلم به عنوان بیننده در Rotten Tomatoes امتیاز داده اند که نشان می دهد در مقایسه با سایر فیلم های این لیست چه تعداد بیننده با این فیلم آشنا هستند. فیلم قدیمی یلر به عنوان صاحب یکی از معروف ترین پایان های تاریخ سینما با امتیاز کامل 100 درصد از نگاه منتقدان یک ناهنجاری و امتیازی ویژه محسوب می شود.

3- تیراندازی

فیلم تیراندازی محصول 1966 بسیاری از شخصیت‌های کلاسیک وسترن آمریکایی مانند یک مرد مسلح تندخو، یک شکارچی جایزه سابق و یک زن جوان مرموز را به تصویر می‌کشد. اما این فیلم با کشش قابل توجهی که در داستان دارد بیشتر در ژانر وسترن به ارمغان می آورد. تیراندازی در واقع یکی از اولین نقش های جک نیکلسون بود که در آن نقش مردی مسلح به نام بیلی اسپیر را بازی کرد. بر اساس 22 نقد، این فیلم امتیاز 100 درصدی را در Rotten Tomatoes کسب کرده است، اگرچه انتقاداتی به تولید و داستان کلی فیلم وارد شده است. رمز و راز و پیچیدگی متن داستان و توانایی آن در ایجاد تنش بسیاری از کاستی های فیلم را جبران می کند و این باعث می شود که امتیاز 100% منتقد فیلم The Shooting در Rotten Tomatoes بیش از پیش قابل توجه باشد.

2 – الدورادو

لیست بازیگران فیلم El Dorado محصول 1967 بسیار چشمگیر است و این به تنهایی نقش مهمی در امتیاز 100 راتن تومیتوز ایفا کرد.علاوه بر جان وین، در این فیلم رابرت میچام، جیمز کان و اد آزنر که نقش های مهمی را ایفا می کنند، بازی می کنند. در موفقیت این کلاسیک غربی. اد آزنر نقش یک تاجر ثروتمند و بی‌رحم را بازی می‌کند، رابرت میچام در نقش کلانتری می‌درخشد که به دلیل اعتیاد شدید به الکل نمی‌تواند وظایف خود را انجام دهد، و وین و کان نقش تفنگ‌بازان نجیبی را بازی می‌کنند که به خاطر مردم عادی می‌میرند. مردم با افراد فاسد سر و کله می زنند، بسیاری از جذابیت فیلم را می گیرند. بر اساس 24 نقد، فیلم الدورادو موفق شد امتیاز کامل 100% را در Rotten Tomatoes دریافت کند و بسیاری از منتقدان به جذابیت و تاثیر داستان الدورادو علیرغم داستان کلیشه ای آن پی بردند.

1- روباه خاکستری

فیلم روباه خاکستری محصول 1982 یکی از وسترن های متعددی است که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است، فیلمی که داستان زندگی و ماجراهای راهزنی به نام بیل ماینر را روایت می کند، راهزنی بسیار معروف و متین که بسیاری معتقدند عبارت «دست ها بالا» را ابداع کرده است. “در جریان یک سرقت ریچارد فارنسورث نقش ماینر را بازی می کند و در این وسترن غیرمعمول، با توجه به ریشه کانادایی داستان و شخصیت اصلی، به طرز چشمگیری می درخشد. بر اساس 29 نقد، Gray Fox امتیاز کامل 100٪ را از منتقدان در Rotten Tomatoes دریافت کرد و بیشتر منتقدان روح ماجراجویانه داستان را تحسین کردند.

اگرچه عناصر نمادین ژانر وسترن در فیلم روباه خاکستری وجود دارد، اما نقطه قوت اصلی این فیلم در غلبه بر برخی از کلیشه های ژانر وسترن است. به عنوان مثال، این فیلم داستان ماینر رود را پس از گذراندن 30 سال در زندان روایت می‌کند، بنابراین معرفی او با دنیایی ناآشنا در این ژانر بسیار نادر است، زیرا ستاره‌های فیلم احساس می‌کنند که در حال قدم گذاشتن در دنیایی آشنا هستند. جذب دنیای عجیب و غریب و ناآشنا می شوند. اما بسیاری از ستایش ها و جذابیت های فیلم به فارنسورث می رسد که به خاطر بازی فوق العاده اش به عنوان یک قانون شکن قوی و سالخورده مورد تحسین قرار می گیرد.