ظهور چت ربات ChatGPT نه تنها به ما نشان داد که هوش مصنوعی با سرعت سرسام آوری در حال توسعه است، بلکه توجه مردم را به نقش فناوری در آینده جوامع جلب کرد. اکنون کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که چگونه فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و روباتیک می‌توانند جهان و زندگی ما را تا پایان قرن بیست و دوم متحول کنند.

مایک رودز، مدیرعامل و موسس ConsultMyApp در مصاحبه با دیلی میل، پیش بینی کرد که لنزهای تماسی وظیفه نمایش اطلاعات را بر عهده خواهند گرفت، واقعیت افزوده (AR) دنیای دیجیتال و واقعیت را ترکیب می کند و هوش مصنوعی اجازه می دهد تا صحبت کنیم. از طریق تله پاتی در مقاله زیر 10 پیش بینی بزرگ در مورد دنیای فناوری که احتمالا تا پایان قرن جاری وارد زندگی ما خواهد شد را به شما ارائه خواهیم داد. تصاویر موجود در محتوا توسط هوش مصنوعی Midgerni ایجاد شده است.

همه افراد از لنزهای تماسی استفاده خواهند کرد

مایک رودز معتقد است که در آینده به جای استفاده از گوشی‌های هوشمند، از لنزهای تماسی برای دیدن اطلاعات استفاده خواهیم کرد: «لنزهای تماسی AR که در فعالیت‌های روزانه فرد تداخلی ایجاد نمی‌کنند، می‌توانند یک رابط کاربری فراهم کنند که به افراد اجازه می‌دهد در دنیای «لنز» باشند. اگر واقعاً حضور داشته باشند و از نظر خودشان به اینترنت دسترسی داشته باشند، با فرصت‌های فوق‌العاده‌ای مواجه خواهند شد.»

در حال حاضر شرکت هایی مانند Mojo Vision متوجه شده اند که این مشکل یکی از اهداف نهایی دنیای فناوری است و به زودی بسیاری از شرکت های دیگر نیز وارد این عرصه خواهند شد.

هوش مصنوعی قدرت تله پاتی را فراهم می کند

به گفته دکتر کلر ولش، رئیس آموزش مؤسسه تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی به ماشین‌ها اجازه می‌دهد تا ذهن انسان را بخوانند و ارتباطات تله پاتیک را فعال کنند: «ذهن‌خوانی دیگر یک پدیده علمی تخیلی نخواهد بود. “محققان به تازگی ChatGPT را آموزش داده اند تا تصاویر MRI را به توضیحات متنی از عکسی که کاربر مشاهده می کند تبدیل کند.”

با این حال، اسکنرهای MRI هنوز قابل حمل نیستند و بعید است به این زودی ها به آنجا برسند. در نتیجه هنوز ذهن خوانی امکان پذیر نیست. اما دور از انتظار نیست که این اسکنرها کوچکتر شوند و در چیزی شبیه هدست قرار بگیرند تا با خواندن ذهن کاربر، افکار خود را به دیگران منتقل کنند.

دوقلوهای دیجیتال برای بهبود سلامت تولید می شوند

دوقلوهای دیجیتال در امور صنعتی شبیه ساز اشیاء دنیای واقعی هستند. برای مثال، دوقلو دیجیتالی یک توربین بادی به مهندسان اجازه می‌دهد تا بدون حضور در محل، مشکلات را تشخیص دهند.

در آینده، انسان ها ممکن است دوقلوهای دیجیتالی نیز داشته باشند. این دوقلوها مدل های سه بعدی بدن ما خواهند بود که حاوی اطلاعات سلامتی ما هستند. یک دوقلو دیجیتال می تواند به پزشکان اجازه دهد تا نحوه واکنش بدن بیماران به داروها را مشاهده کنند.

کریس شاو، مدیر ارشد بازاریابی NTT Research، می‌گوید که آن‌ها در تلاش هستند تا مدلی از بدن انسان بسازند، اما بهینه‌سازی یک مدل عمومی برای تبدیل شدن به یک دوقلو دیجیتال پیچیده و دشوار است. همچنین، احتمالاً زمان زیادی طول خواهد کشید تا این پروژه تکمیل شود و واقعاً مؤثر واقع شود.

این مکانیسم می تواند به نجات جان مردم در آینده کمک کند و بحث تجویز دارو برای بیماران را کاملاً تغییر دهد.

همه ما یک خدمتکار شخصی خواهیم داشت

پیشرفت‌های هوش مصنوعی، انسان‌ها را بیشتر به خدمتکاران باهوش وابسته می‌کند. این خدمتگزاران می توانند برای شما آشپزی کنند، مربی ورزشی شما باشند و کارهای شما را برنامه ریزی کنند.

“مارتین کرامر” کارشناس شرکت KnowBe4 معتقد است که خدمتکاران هوش مصنوعی در دنیای واقعیت افزوده عرضه خواهند شد، زیرا زندگی مردم بیشتر در دنیای مجازی می گذرد. کرامر می گوید که در آینده شاهد دستیاران هوشمندی خواهیم بود که می توانند وظایف پیچیده ای را انجام دهند.

پیشرفت در هوش مصنوعی (حدود 2030-2050) این خدمتگزاران را ممکن خواهد کرد. مدل های بزرگ زبان به زودی قادر خواهند بود زبان انسان را تقریباً بدون نقص درک کنند. از سوی دیگر، مدل های تولید صدا به این ابزارها اجازه می دهند تا با ما نیز صحبت کنند.

کپسول های دیجیتال برای جلوگیری از بیماری وارد بدن می شوند

در آینده نزدیک، مردم حسگرهای دیجیتالی را برای تشخیص بیماری ها قبل از ظهور علائم مصرف خواهند کرد. استارت‌آپ‌هایی مانند سلسیوس از قبل ابزارهای پوشیدنی نظارت بر سلامتی دارند. اما در آینده، مردم یک کپسول دیجیتال را می بلعند تا حسگرهای بدن بتوانند بیماری ها را تشخیص دهند.

این روش پیشگیری از بیماری احتمالاً به زودی به یک روش استاندارد در جوامع تبدیل خواهد شد. این مکانیسم حتی برای برخی ضروری خواهد بود. به عنوان مثال، برای کسانی که با سیستم ایمنی ضعیف مواجه هستند، کسانی که دوره های شیمی درمانی را می گذرانند یا کسانی که با بیماری های کشنده دست و پنجه نرم می کنند و باید فوراً از خطرات احتمالی مطلع شوند.

مردم به دنبال اعضای بدن روباتیک خواهند بود

میشل داند، رئیس محصولات بهداشتی در کلاب‌های دیوید لوید، می‌گوید مردم برای غلبه بر پیری به داروهای ضد پیری و جایگزین‌های رباتیک اعضای بدن روی خواهند آورد. او معتقد است که سالمندان در آینده سالم تر و تندرست تر خواهند بود.

میشل داند توضیح می‌دهد: «با توجه به سرعت پیشرفت فناوری در رباتیک و پیوند اعضا، بسیاری از مراحل طبیعی پیری که می‌توانند باعث توقف انجام کارهای زندگی‌مان شوند، احتمالاً ظرف ۴۰ سال آینده ناپدید می‌شوند.»

او معتقد است که فناوری اندام روباتیک برای مقابله با مشکلات آرتروز، کاشت تراشه برای حل اختلالات شناختی و حتی ارتباط مستقیم با سیستم عصبی احتمالاً از جمله مواردی هستند که به بشریت اجازه می‌دهند نه تنها عمر خود را در حدود سال 2060 افزایش دهند، بلکه کیفیت زندگی بالاتر

ربات های انسان نمای سخنگو همه جا هستند

ربات های انسان نما خیلی زود وارد بازار می شوند. زیرا فناوری هایی مانند ChatGPT توسعه آنها را آسان کرده است. این ربات ها به زودی می توانند صحبت کنند و وارد حوزه های مختلفی شوند – از ساخت و ساز تا مراقبت.

برنارد مار، نویسنده کتاب مهارت‌های آینده: 20 مهارت و توانایی که همه برای موفقیت در دنیای دیجیتال به آن نیاز دارند، می‌گوید ربات‌ها به گونه‌ای بر جوامع انسانی تأثیر خواهند گذاشت که ما حتی نمی‌توانیم تصور کنیم.

پتانسیل این دستگاه ها بسیار زیاد است. به عنوان مثال، آنها می توانند در محیط های خطرناک، در کلینیک ها یا برای ارائه خدمات پشتیبانی شخصی در فروشگاه های خرده فروشی استفاده شوند. البته برنارد مار ادامه می‌دهد: «چالش فقط پیشرفت فناوری نیست، بلکه باید اطمینان حاصل کنیم که این فناوری با ارزش‌ها و نیازهای جامعه انسانی ما هماهنگ است. از این رو، انفجار هوش مصنوعی «این یک هدف نیست، بلکه ابزاری است که اگر هوشمندانه از آن استفاده شود، می‌تواند فواید زیادی برای جامعه داشته باشد.

زبان دیگر مانعی برای برقراری ارتباط با مردم در سراسر جهان نخواهد بود

لیز هاوکی، مدیر محصول M247 می‌گوید: «در آینده، مردم می‌توانند فوراً با هر کسی از هر کجای دنیا به هر زبانی صحبت کنند. تراشه های مغزی به افراد این امکان را می دهد که یکدیگر را بدون زحمت درک کنند.

او توضیح می‌دهد: «اگر با ماهی‌های بابلی در کتاب راهنمای سفر به کهکشان آشنا هستید، می‌دانید که چگونه به انسان اجازه می‌دهد تا تقریباً بدون نقص با نژادهای مختلف بیگانه ارتباط برقرار کند.

Hawkeye معتقد است که پیشرفت‌های فناوری در دهه کنونی تعاملات انسانی را تسهیل می‌کند و پلتفرم‌هایی را ایجاد می‌کند که به معنای واقعی کلمه می‌توانید با هر کسی از هر نقطه از جهان صحبت کنید.

هوش مصنوعی بازار سهام را پیش بینی می کند

محاسبات کوانتومی امکان پیش بینی آینده را فراهم می کند. این سیستم ها به جای تکیه بر صفر و یک های معمول، از کیوبیت ها استفاده می کنند که می توانند صفر، یک یا هر دو صفر و یک باشند.

کریس هکت، مشاور مالی در Face Digital، می‌گوید که رایانه‌های کوانتومی در این قرن قدرت پردازشی عظیمی را ارائه می‌کنند: «شما می‌توانید به‌طور دقیق بازارها را پیش‌بینی کنید، سرمایه‌گذاری‌ها را بهبود ببخشید و حتی ریسک را به روش‌هایی که هرگز تصور نمی‌کردید مدیریت کنید».

با کمک محاسبات کوانتومی، می‌توانید در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود مشاوره دریافت کنید که می‌توانید بیش از همیشه به آنها اعتماد کنید: «یک مشاور دیجیتالی را تصور کنید. یک آواتار هولوگرافیک که با محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی ساخته شده است. هر زمان که نیاز به مشاوره مالی داشته باشید، این مشاور داده های پیچیده را به تصاویر، جداول و نمودارهای قابل درک تبدیل می کند.

اینترنت در حال تبدیل شدن به یک دنیای سه بعدی است

اینترنت آینده به جای اینکه فضایی “مسطحی” باشد که از طریق تلفن هوشمند خود وارد آن می شوید، دنیایی سه بعدی با آواتارهای دیجیتالی خواهد بود که در آن می توانید همه چیز را از خرید تا سرگرمی انجام دهید.

«سایمون ویندزور» موسس دنیای مجازی متاشیما و استودیو Dimension معتقد است که در آینده تجربه اینترنت در قالب یک محیط سه بعدی به چیزی عادی تبدیل خواهد شد. متاورس ما را وادار می کند از این فضای دو بعدی به دنیایی سه بعدی برویم.

در حال حاضر اکثر افراد در پلتفرم های مختلف (TikTok، Instagram و غیره) برای خود پروفایل دیجیتال مجازی دارند. در آینده این پروفایل به متاورس رفته و حالت سه بعدی دریافت می کند. در نتیجه، ویندزور می‌گوید اولین گام برای انتقال به اینترنت سه بعدی از طریق هویت دیجیتال ما است.

بیشتر غذاها در آزمایشگاه آزمایش خواهند شد

گوشت مصنوعی در حال حاضر تولید شده و در بازار عرضه شده است، اما در دهه های آینده همه مواد غذایی – از لبنیات گرفته تا سبزیجات – در آزمایشگاه تولید خواهند شد. آنتونی چو، یکی از بنیانگذاران Agronomics، می گوید فناوری به نام “کشاورزی سلولی” تنها فناوری موجود است که می تواند تولید غذا را بدون کاهش منابع زمین افزایش دهد.

چو توضیح می‌دهد: «فناوری‌هایی مانند تخمیر دقیق این قدرت را دارند که صنایع سنتی از جمله لبنیات و تخم‌مرغ را کاملاً متحول کنند و ما را به سوی آینده‌ای پایدارتر سوق دهند.»

برنارد مار می گوید: «استفاده از کشت سلولی ضروری است. زیرا ما نمی توانیم غذای هشت میلیارد نفری جهان را بدون وارد کردن آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست تامین کنیم. چگونه در مورد پاسخ به رشد جمعیت، که انتظار می رود دو میلیارد نفر در دهه های آینده افزایش یابد.