چه کسی یک داستان رازآلود خوب را دوست ندارد؟ هیچ چیز شبیه به احساس غرق شدن کامل در یک فیلم و داستانش نیست – از آن دست فیلم هایی که شما را تا زمان پخش تیتراژ پایانی در حال حدس زدن نگه داشته، و شما را روی لبه صندلی تان نیم خیز نگه می دارد، در حالی که به شدت مشتاق هستید ببیند همه چیز چگونه به پایان می رسد. برخی از فیلم ها دارای یک چرخش و پیچش داستانی غیرمنتظره هستند و برخی دیگر نه تنها یک بلکه تعداد زیادی پیچش داستان دارند. چه با بازی کردن با انتظارات بیننده یا زیر و رو کردن تصور آن ها از چیزی که تاکنون دیده اند، چه با تغییر جهت روایت، و چه با مشکوک کردن مخاطب به واقعیت آنچه که تا آن زمان دیده اند، یک فیلم رازآلود خوب احساسات شدید کنجکاوی و گمانه زنی را به صورت همزمان در مخاطب به وجود می آورد.

به عبارت ساده تر، بینندگان نمی توانند منتظر بمانند تا ببینند همه چیز چگونه پیش می رود و روایت شخصیت ها به کجا ختم می شود. فیلم های زیادی با رازهای بزرگ وجود دارند که مخاطب را تا پایان روی صندلی خود نیم خیز نگه می دارند. برای کمک به کسانی که می خواهند چنین رویداد سینمایی را خودشان تجربه کنند، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۳ فیلم پر از رمز و راز و به اصطلاح فیلم رازآلودی آشنا کنیم که همه را از ابتدا تا انتها در حال گمانه زنی و حدس زدن می زنند.

۱۳- Memento (2000)

Memento یک فیلم تریلر روانشناختی به کارگردانی کریستوفر نولان است. این فیلم داستان لئونارد را روایت می کند، مردی که از فراموشی آنتروگراد یا پیش گستر (فردی که به این نوع فراموشی مبتلاست نمی‌تواند اطلاعات جدید را به یاد بیاورد) رنج می برد، به این معنی که پس از یک آسیب مغزی، او نمی تواند هیچ خاطره جدیدی را ایجاد کند. لئونارد در حال انجام ماموریت پیدا کردن قاتل همسرش است و زمانی که اتفاقاتی که همین چند لحظه پیش برایش رخ داده را فراموش می کند، انجام این ماموریت و پی بردن به راز قتل همسرش اصلاً کار آسانی نیست. ممنتو به خاطر ساختار روایی غیرخطی اش که داستان را در یک سری فلاش بک ها و عقب گردها روایت می کند، قابل توجه است. مخاطب نیز همانند شخصیت اصلی، از ابتدا تا انتهای داستان در حال گمانه زنی و تلاش برای حل این معمای پیچیده است.

۱۲- Donnie Darko (2001)

Donnie Darko داستان قهرمان اصلی فیلم به نام دانی دارکو را دنبال می کند، نوجوانی آشفته و رنج کشیده که پس از یک حادثه عجیب، دچار توهمات و تصورات عجیبی می شود. سفر دانی او را در مسیر پیچیده ای قرار می دهد، در شرایطی که او با اتفاقات تکان دهنده ای که در اطرافش رخ می دهد مواجه می شود و سعی می کند شخصیت مرموزی به نام “فرانک” را که در رویاهایش ظاهر می شود، درک کند. برای کمک گرفتن از گوگل به منظور پی بردن معماهای این فیلم پس از بالا رفتن تیتراژ پایانی آماده باشید!

۱۱- Wind River (2017)

با اینکه Wind River نقدهای عمدتاً مثبتی را پس از انتشار دریافت کرد، اما اغلب هنگام صحبت درباره فیلم های رازآلود نادیده گرفته می شود. با این حال، این فیلم راهی برای نگه داشتن مخاطب روی نوک انگشت هایش و در شرایط اضطراب و استرس پیدا کرده است. حتی پس از حل معمای اصلی، هنوز این سوال وجود دارد که شخصیت ها چگونه با این رمزگشایی کنار خواهند آمد. در این فیلم، یک مامور بخش شیلات و حیات وحش آمریکا باید با یک مامور اف بی آی همکاری کند تا از جزئیات پشت مرگ مرموز یک زن در منطقه حفاظت شده بومیان رودخانه باد پرده بردارد.

داستان این فیلم از واقعیتی وحشتناک و متاسفانه بسیار رایج از زنان بومی آمریکا پرده بر می دارد. این فیلم برای اشاره و تاکید بر این واقعیت ساخته شد که سالانه تعدادی زن بومی ناپدید می شوند که نه تعدادشان مشخص است و نه سرنوشتشان، بر خلاف هر گروه قومی دیگری در ایالات متخده. عدم اطمینان و وحشتی که مخاطب هنگام تماشای فیلم تجربه می کند، نشان می دهد که چنین اتفاقات وحشتناکی تا چه حد می توانند هولناک باشند.

۱۰- The Birds (1963)

آلفرد هیچکاک به خاطر فیلم های راز آلود و پرتعلیقش شناخته می شود. در حالی که این فیلم ها در زمانی ساخته می شدند که استانداردهای اجتماعی وحشت و رازآلودگی بسیار متفاوت و البته معتدل تر بود، هیچکاک برای شوکه کردن مخاطبان و نیم خیز کردن آن ها روی صندلی هایشان نیازی به استفاده از خونریزی و کشتار نداشت. فیلم The Birds یکی از ترسناک ترین فیلم های او با یک رازآلودگی بی انتهاست. یک شهر کوچک پس از ورود غریبه ای به آن، با حمله پرندگان در وحشت فرو می رود. این داستان ممکن است ساده به نظر برسد، اما به طرز فریبنده ای ساده است. هیچ پاسخ ساده ای در مورد راز پشت حملات پرندگان وجود ندارد.

۹- Gone Girl (2014)

فیلم دختر گمشده به کارگردانی دیوید فینچر و براساس رمان پرفروش گیلیان فلین ساخته شده، مطالعه روابطی است که پیچشی تاریک و ترسناک به خود می گیرندی. این فیلم درباره نیک و امی دان است، زوجی که در ابتدا به اندازه کافی خوشحال به نظر می رسند. اما وقتی ایمی در پنجمین سالگرد ازدواجشان ناپدید می شود، نیک مظنون اصلی ناپدید شدن همسرش است. با عمیق تر شدن تحقیقات، مشخص می شود که نیک و ایمی هر دو اسرار بسیار بزرگی را پنهان کرده اند. با پیچ و خم هایی که متوچه نزدیک شدنشان غیرممکن است، Gone Girl شاهکاری در ژانر معمایی و رازآلودگی است.

۸- Perfect Blue (1997)

این فیلم انیمیشنی ژاپنی به کارگردانی ساتوشی کان، داستان میما را روایت می کند؛ یک اسطوره پاپ سابق که شروع به تجربه اتفاقات عجیب و از دست دادن هویت خود می کند، در حالی که تلاش دارد گذشته خود را پشت سر بگذارد و خود را با شغل جدیدش وفق دهد. در شرایطی که دنیای میما شروع به از هم پاشیدن می کند و خطوط بین واقعیت و داستان محو می شود، چاره ای نیست جز اینکه از خود بپرسید آیا او چیزهایی را تصور می کند که واقعاَ وجود ندارند. اما وقتی میما هدف یک تعقیب گر قرار می گیرد و شروع به دریافت پیام های تهدیدآمیز می کند، فیلم به سمت ژانر وحشت پیش می رود. فیلم Perfect Blue یک تریلر روان شناختی تکان دهنده و گیچ کننده و یکی از بهترین فیلم های انیمیشنی است که تا به حال ساخته شده است.

۷- Shutter Island (2010)

فیلم Shutter Island ساخته مارتین اسکورسیزی، داستان تدی دانیلز است، یک مارشال آمریکایی است که برای بررسی ناپدید شدن یک بیمار در یک بیمارستان روانی واقع در جزیره شاتر به این جزیره فرستاده شده است. در حالی که تدی بیشتر در این ماجرا کاوش می کند، شروع به کشف اسرار نگران کننده ای در مورد بیمارستان و بیماران آن می کند و خیلی زود متوجه می شود که دارد سلامت عقل خودش را نیز زیر سوال می برد – و ما به عنوان مخاطب و بیننده فیلم نیز هم ممکن است در همین شرایط قرار بگیریم. به گفته هالیوود اینسایدر، این فیلم قدرتی شبیه به قدرت کنترل ذهن را بر مخاطب خود دارد. ما اینجا این راز فیلم را اسپویل نمی کنیم، اما می گوییم که برای برخی افشاگری های تکان دهنده و ویرانگر آماده باشید.

۶- The Vanishing (1988)

فیلم The Vanishing که نباید با نسخه بازسازی شده آمریکایی به همین نام که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد اشتباه گرفته شود، یک فیلم ترسناک هلندی است که نام آن پیشرانه اصلی داستان را از فاش می کند. یک زوج هلندی که در فرانسه در تعطیلات به سر می برند، در یک استراحتگاه بین راهی توقف می کنند و در حالی که دختر داستان به نام ساسکیا وارد پمپ بنزین می شود، دوست پسرش، رکس، بیرون منتظر می ماند. به هر حال ساسکیا هرگز باز نمی گردد و رکس چند سال بعد را صرف جستجوی او می کند. سر درآوردن و حل کردن راز این گم شدن مرموز و پیچیده تا مدت ها ذهن شما را به خود مشغول خواهد کرد.

۵- Eyes Wide Shut (1999)

آخرین فیلم استنلی کوبریک با نام Eyes Wide Shut پس از ۴۰۰ روز تولید بالاخره در سال ۱۹۹۹ اکران شد. نتیجه چنین کار سختی، به عنوان یکی از بهترین فیلم های دهه ۹۰ و یک تریلر توطئه تمام عیار شناخته می شود. این فیلم که با بازی تام کروز و نیکول کیدمن ساخته شده است، برخورد یک انسان را با دنیای عجیب و غریب و فرقه ای زیرزمینی نخبگان آمریکایی به نمایش می گذارد. بخشی رازآلود، بخشی روانشناختی و بخشی تئوری توطئه، فیلم Eyes Wide Shut یک اثر پیچیده و استادانه تعلیق آمیز از یک فیلمساز هنرمند است.

۴- Zodiac (2007)

فیلم Zodiac ساخته دیوید فینچر بیشتر پیچیدگی خود را از راز قاتل زودیاکی در دنیای واقعی می گیرد، قاتل سریالی که فیلم براساس آن ساخته شده است. این فیلم نزدیک ترین فیلم به یک فیلم کارآگاهی در این فهرست است و نحوه بازی آن با انتظارات بیننده به سادگی یک رویکرد شیطانی است. آنچه با یک روایت روزنامه نگاری تحقیقی استاندارد آغاز می شود، با حرکت فیلم به سمت نتیجه گیری پیچیده اش، با پارانویا گره می خورد. جیک جیلنهال، رابرت داونی جونیور و مارک رافلو بازی های درخشانی در این فیلم از خود ارائه داده اند که این پیچش مدرن و پرستاره از یک داستان رازآلود پلیسی-جنایی را باورپذیر ساخته اند.

۳- Diabolique (1955)

فیلم Diabolique یک فیلم ترسناک رازآلود کلاسیک فرانسوی است، داستانی پیچیده از فریب و قتل. ماجرا از آنجا آغاز می شود که دو زن به نام های کریستینا و نیکول قصد کشتن شوهر آزارگر کریستینا را دارند اما با ناپدید شدن جسد او و بروز اتفاقات عجیب، ماجرا رنگ و بوی رازآلودی به خود می گیرد. فیلم حول این سوال می چرخد که آیا میشل زنده است یا مرده و شما چاره ای ندارید جز اینکه از خود بپرسید آیا نیروهای فراطبیعی در این بازی دخالت دارند یا خیر. قطعاً طرفداران فیلم های سیاه و سفید نباید این فیلم کلاسیک فرانسوی را از دست بدهند.

۲- Mr. Nobody (2009)

فیلم آقای هیچ کس فیلم ایده آلی برای کسانی است که همیشه حدس می زنند در ادامه چه پیچش های داستانی اتفاق می افتد. کل داستان غیرخطی است و به مرور زمان به عقب و جلو می رود. با این حال، فیلم واقعیت های جایگزین مختلفی را نیز به تصویر می کشید. درک داستان این فیلم سخت است، اما بهترین هدیه را برای کسانی در خود دارد که می خواهند فیلمی را تماشا کنند که هنگام تماشایش باید مغزشان کامل روشن باشد. در حالی که تماشای زیبایی های این فیلم لذت بخش است، با جلوه های بصری عالی و بازیگران فوق العاده ای که دارد، داستان خاص و انتزاعی آن به مخاطب اجازه می دهد تا هر چقدر که می خواهد در عمق داستان پیش برود و گاهی با هر بار دیدن داستان متفاوتی را مشاهده کند.

۱- Vertigo (1958)

فیلم Vertigo ساخته آلفرد هیچکاک که از دیرباز به عنوان یکی از بهترین فیلم های ساخته شده تاریخ سینما شناخته می شود، پیچیده ترین و روان شناسانه ترین فیلم تریلر است. این فیلم که در عین حال به طرز دیوانه واری مرموز و پر از سکانس های تحریک کننده است، فیلمی است که در سه داستان رازآلود را در یک بسته واحد به مخاطب ارائه می دهد. وقتی یک کارآگاه سابق که از سرگیجه رنج می برد، استخدام می شود تا همسر یکی از دوستانش را تعقیب کند، عاشق هدف خود می شود و عواقب این عشق، تراژیک و غم انگیز است. اجازه ندهید این داستان ساده شما را فریب دهد زیرا این فیلم لایه های پیچیده زیادی دارد. فیلم Vertigo که با رنگ های زیبا فیلمبرداری شده، از لحاظ بصری نیز بسیار جذاب است و یکی از بهترین فیلمبرداری های کارنامه هنری تحسین برانگیز آلفرد هیچکاک را در خود دارد.

By ادمین سایت

عاشق دنیای تکنولوژی و ای تی هستم. و اینجا می تونید جدیدترین مطالب را هر روز قبل از همه مشاهده کنید و مطلع بشید.