اخذ مالیات از افراد ذی نفوذ فعال در شبکه های اجتماعی چند ماهی است که مورد توجه سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته است و این سازمان قصد دارد از افراد صاحب نفوذ که بیش از 500 هزار فالوور دارند مالیات دریافت کند.

با توجه به اینکه اینفلوئنسرها فقط می توانند این تعداد فالوور در اینستاگرام که ده ها میلیون کاربر ایرانی دارد داشته باشند، این مالیات فقط از اینفلوئنسرهای اینستاگرام قابل دریافت است. سخنگوی سازمان امور مالیاتی اعلام کرد تعدادی از این افراد شناسایی شده و مشمول مالیات می شوند.

به گفته مهدی محدی بک نظر، بر اساس بند ز، تبصره 6 قانون بودجه سال 1398 سازمان امور مالیاتی موظف است کاربران دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده رسانه های مصرف گرا را که مشمول مالیات بر درآمد منبع درآمد ناشی از تبلیغات هستند، شناسایی کند. وی همچنین افزود که دستورالعمل اجرایی در این خصوص نوشته و تدوین شده است.

بر اساس اطلاعیه موحدی بیکن‌نظر، سازمان امور مالیاتی کشور با بررسی‌های صورت گرفته در اظهارنامه‌های مالیاتی سال‌های 93 و 93، 551 کاربر و فعال مجازی با بیش از 500 هزار فالوور مشمول مالیات بر درآمد شناسایی شده است.

بر این اساس محدی باکن نظر با اعلام اینکه برخی از این افراد ذی نفوذ مشمول مالیات شدند، گفت: تاکنون تعداد قابل توجهی از این افراد شناسایی شده و برای 123 نفر از متنفذین که درآمد قابل توجهی داشته اند، درآمد تشخیصی صادر شده است.

وی در ادامه افزود: تراکنش‌ها و حساب‌های این افراد شناسایی شد و مجموع تراکنش‌های سپرده این 123 نفر در سال 1400 بیش از 2 هزار و 300 میلیارد تومان بوده است. ملاک شناسایی درآمد اینفلوئنسرها الزاماً واریز به حساب بانکی آنها نیست و ما از طریق شرکت های واسطه تبلیغاتی توانستیم این افراد را شناسایی کنیم.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی درباره نحوه شناسایی این افراد نیز به ایلنا گفت: برخی از این افراد شناسه هویتی تعریف شده در فضای مجازی نداشتند، در رسانه های کاربر محور با نام مستعار و شناسه ها و داده های مختلف برای ثبت نام فعال بودند. . طبیعتاً برای شناسایی هویت این افراد و درآمد آنها باید هویت اولیه این افراد شناسایی می شد; بنابراین باید شرکت‌های واسطه‌ای که برای این افراد آگهی جذب می‌کردند شناسایی می‌شد تا بتوانیم به هویت واقعی و شماره حساب بانکی این افراد دسترسی پیدا کنیم.»

میزان مالیاتی که از 123 اینفلوئنسر شناسایی شده جمع آوری شده چقدر بوده است؟ محدی بک نظر در پاسخ به این سوال گفت: تنها برای تعداد 123 نفر از افراد ذی نفوذ شناسایی شده حدود 17 میلیارد تومان مالیات تعیین شده است که از این تعداد 23 نفر از افراد ذی نفوذ این مالیات را پذیرفته اند و مالیات را در قالب پرداخت می کنند. موافقتنامه به موجب ماده ۲۳۸».

سخنگوی سازمان امور مالیاتی همچنین خاطرنشان کرد: 628 وبلاگ نویس و اینفلوئنسر شناسایی شده اند که هنوز بیانیه ای ندارند و باید برای آنها صورت تقریبی تهیه شود. البته بر اساس اعلام موحدی باکن‌نظر تا امروز برای حدود 300 نفر از این افراد اظهارنامه تشخیص داده شده و انتظار می‌رود برای شناسایی مالیات متعلقه این افراد اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام شود.

این در حالی است که طرح اخذ مالیات از اینفلوئنسرها که همگی عضو اینستاگرام هستند در حال اجراست و اکنون حدود 10 ماه از فیلتر شدن این شبکه اجتماعی در ایران می گذرد. اگرچه مسئولان برای کاهش تعداد کاربران و گستردگی استفاده از این شبکه اجتماعی تلاش کردند اینستاگرام را فیلتر کنند، اما به نظر می رسد این کاهش تعداد کاربران اتفاق نیفتاده و این شبکه همچنان مورد استفاده بسیاری از کاربران ایرانی است. که امکان اخذ مالیات از افرادی با بیش از 500000 فالوور وجود دارد.

به گفته سخنگوی سازمان امور مالیاتی، این تعداد فالوور در پلتفرم های ایرانی وجود ندارد و بنابراین امکان اخذ مالیات از فعالان این شبکه ها و پیام رسان ها وجود ندارد. وی به طور مشخص در مورد روبیکا که سوال خبرنگار ایلانا بود، پاسخ داد: روبیکا یک پلتفرم جدید است و تعداد فالوورهای این پلتفرم کمتر از 500 هزار نفر است و افرادی که درآمدشان مشخص شده در پلتفرم های خارجی مانند اینستاگرام فعال بوده اند. ” “

این در حالی است که پس از فیلتر شدن اینستاگرام و اعلام استقبال کاربران از پلتفرم های ایرانی از سوی مردم، مسئولان کشور انتظار داشتند که به پلتفرم های محلی روی بیاورند.