نصب یک برنامه در ویندوز مقدار مشخصی از فضای هارد دیسک را اشغال می کند. دانستن فضای ذخیره سازی برنامه های نصب شده می تواند به شما کمک کند تا سیستم خود را بهتر کنترل کنید و تصمیمات آگاهانه ای در مورد مدیریت ذخیره سازی سیستم بگیرید.

اندازه برنامه را در ویندوز 11 بررسی کنید

اگر می خواهید بدانید کدام برنامه ها بیشترین فضا را در رایانه شخصی ویندوز شما اشغال می کنند، به جای درستی آمده اید. در این پست، ما به سه روش سریع برای بررسی میزان فضای ذخیره‌سازی یک برنامه در ویندوز 11 نگاه می‌کنیم. بنابراین، اجازه دهید شروع کنیم.

از تنظیمات استفاده کنید

برنامه تنظیمات مرکز مرکزی سیستم عامل ویندوز است. چه بخواهید یک برنامه را حذف نصب کنید یا آن را تعمیر کنید، می توانید همه این کارها را با استفاده از برنامه تنظیمات ویندوز انجام دهید.

همچنین می‌توانید از برنامه تنظیمات برای بررسی اندازه برنامه در ویندوز 11 استفاده کنید. مراحل انجام این کار در اینجا آمده است:

مرحله 1: Windows + I را فشار دهید تا برنامه تنظیمات باز شود.

مرحله 2: گزینه Apps را از نوار کناری سمت چپ و برنامه های نصب شده را از صفحه سمت راست انتخاب کنید.

در قسمت برنامه های نصب شده، لیستی از برنامه های نصب شده بر روی کامپیوتر ویندوزی خود را مشاهده خواهید کرد. می توانید فضای اشغال شده توسط هر برنامه را در کنار نام آن مشاهده کنید.

می‌توانید از گزینه مرتب‌سازی برای مرتب‌سازی برنامه‌ها بر اساس میزان فضای ذخیره‌سازی آنها در سیستمتان استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید از گزینه مرتب‌سازی «اندازه (بزرگ به کوچک)» برای مرتب‌سازی فهرست از بزرگترین به کوچک‌ترین برنامه‌ها استفاده کنید.

اگر می خواهید اندازه حافظه برنامه های نصب شده روی دستگاه خاصی را بررسی کنید، می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. از گزینه Filter by استفاده کنید تا دستگاهی را که می خواهید برای ذخیره سازی برنامه بررسی کنید، انتخاب کنید.

با استفاده از کنترل پنل

مایکروسافت به آرامی تنظیمات کنترل پنل را به برنامه تنظیمات ویندوز مدرن منتقل می کند. با این حال، هنوز تعداد زیادی از کاربران وجود دارند که برنامه تنظیمات را به کنترل پنل سنتی ترجیح می دهند.

اگر بخشی از این لیست هستید، در اینجا نحوه استفاده از کنترل پنل برای بررسی میزان فضای ذخیره‌سازی یک برنامه در ویندوز 11 آورده شده است:

مرحله 1: کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start باز شود.

مرحله 2: Control Panel را در نوار جستجوی منوی Start تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

مرحله 3: گزینه Programs را انتخاب کنید.

مرحله 4: روی Programs and Features کلیک کنید.

در قسمت Uninstall or change a program می توانید لیستی از تمام برنامه های نصب شده روی سیستم خود را بیابید. می توانید اندازه اشغال شده توسط هر برنامه را در ستون Size مشاهده کنید.

می توانید کنترل پنل را طوری پیکربندی کنید که فقط برنامه هایی را نشان دهد که بزرگتر یا کوچکتر از اندازه معین هستند. برای مثال، اگر می‌خواهید فقط برنامه‌هایی را ببینید که بیش از 4 گیگابایت فضا دارند، روی نماد منوی کشویی کنار Size کلیک کنید و کادر Giant (> 4 گیگابایت) را علامت بزنید.

از FILE EXPLORER استفاده کنید

File Explorer معمولاً بستری برای دسترسی به فایل ها و پوشه های نصب شده بر روی سیستم شما است. با این حال، با رویکرد مناسب، می توانید از File Explorer برای بررسی اندازه یک برنامه در ویندوز 11 استفاده کنید:

مرحله 1: میانبر صفحه کلید Windows + E را برای راه اندازی File Explorer فشار دهید.

مرحله 2: در فایل اکسپلورر، درایوی را که برنامه ای را که می خواهید وضعیت ذخیره سازی آن را بررسی کنید، نصب کرده اید، باز کنید. این معمولا درایو C برای اکثر کاربران است.

مرحله 3: پوشه Program Files (x86) را باز کنید.

مرحله 4: روی پوشه برنامه ای که می خواهید وضعیت ذخیره سازی آن را بررسی کنید کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

مرحله پنجم: در تب General می توانید فضای اشغال شده توسط این برنامه را در کنار گزینه Size بررسی کنید.

اگر برنامه شما در پوشه Program Files (x86) نیست، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start باز شود.

مرحله 2: نام برنامه را در نوار جستجو وارد کنید و در سمت راست گزینه Open file location را انتخاب کنید.

مرحله 3: روی میانبر برنامه کلیک راست کرده و Open file location را انتخاب کنید.

مرحله 4: Ctrl + A را فشار دهید تا تمام فایل های این پوشه برنامه انتخاب شوند. سپس روی فایل های انتخاب شده کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

مرحله 5: فضای اشغال شده توسط برنامه را در کنار گزینه Size بررسی کنید.

وضعیت ذخیره سازی برنامه را بررسی کنید

اینها همه راه‌هایی بود که می‌توان بررسی کرد یک برنامه در ویندوز 11 چقدر از فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند. در نظرات به ما اطلاع دهید که کدام یک از روش‌های بالا راحت‌تر است. همچنین می توانید راه های دیگری را که می دانید برای بررسی اندازه برنامه در ویندوز 11 به اشتراک بگذارید.