یادگیری یک زبان برنامه نویسی سخت است، اما انتخاب زبان مناسب برای یادگیری می تواند سخت تر باشد. زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد و انتخاب زبان مناسب می تواند بسیار دشوار باشد.

البته، همه افراد منحصر به فرد هستند و ممکن است یک زبان بیشتر از دیگران برای شما مناسب باشد، اما برخی عوامل تعیین کننده وجود دارد که یک زبان برنامه نویسی “خوب” را می سازد.

در یک زبان برنامه نویسی باید به دنبال چه چیزی باشید؟

ریچارد آیزنبرگاین طراح زبان کاربردی می گوید: برای اینکه یک زبان برنامه نویسی موثر باشد، همه چیز باید قابل انتخاب باشد. ران مینسکیاز مدیران فناوری شرکت بازرگانی خیابان جین معتقد است که زبان خوب با مکانیزم پوشش هزینه کار می کند. این بدان معناست که موانع کمی برای ورود وجود دارد، اما هر چه وظایف پیچیده تر چالش برانگیزتر می شوند.

دیدگاه دیگر ایزنبرگ این است که یک زبان برنامه نویسی باید خواندن آسان تر و شاید سخت تر باشد.

با در نظر گرفتن این موارد، کدام زبان های برنامه نویسی مناسب هستند؟

1. پایتون

برای برنامه نویسی که هنوز مردد و بلاتکلیف است یا هرکسی که می خواهد شانس بیشتری برای گرفتن شغل داشته باشد، پایتون یک انتخاب واضح است. زبان رتبه یک فهرست انجمن برنامه نویسی Tubei (TIOBE)، که میزان محبوبیت زبان های برنامه نویسی را می سنجد، به یک دلیل ساده بسیار محبوب است: سهولت یادگیری و سازگاری.

وقتی از کارمندان غیر فنی خواسته می شود برنامه نویسی مالی را یاد بگیرند، در واقع می خواهند پایتون را یاد بگیرند. این ستون فقرات سیستم های شرکت های طرف خرید و فروش است.

اما این جنبه ها وصل کن (plug-and-play) پایتون چیزی است که واقعاً آن را متمایز می کند. کتابخانه‌های مختلف پایتون به راحتی جنبه‌های کلیدی زبان‌های دیگر را با هر قالبی که برای آن‌ها مشخص می‌کنید تطبیق می‌دهند.

2. کلوژور

برای مبتدیانی که می خواهند زبان فردا را یاد بگیرند، Clojure یک انتخاب عالی است. مطالعات نشان می دهد که این زبان پردرآمدترین زبان برنامه نویسی است، اگرچه یافتن شغل به دلیل خاص بودن آن دشوارتر است.

یکی دیگر از عواملی که آن را برای مبتدیان عالی می کند، رویکرد غیرمتعارف آن به قوانین است. مانند سایر زبان ها کار نمی کند، به این معنی که برنامه نویسی که با زبان های دیگر کار کرده است نسبت به یک مبتدی منحنی یادگیری سخت تری خواهد داشت.

یکی دیگر از دلایلی که Clojure چنین طرفداران وفاداری دارد این است که با مکانیزم پرداخت کار نمی کند، اما در عوض تحقق تدریجی ایده های بزرگتر را آسان تر می کند. یادگیری این زبان به هیچ وجه آسان نیست، اما شما را از دیگران متمایز می کند.

3. هاسکل

Isenberg یکی از حامیان بزرگ زبان برنامه نویسی Haskell است. او می‌گوید: «خیلی چیزها هستند که می‌توانید روشن یا خاموش کنید. بنابراین نه یک یا دو هسک، بلکه ده‌ها هزار هسکل مختلف وجود دارد.”

این زبان سی و یکمین زبان پرطرفدار در شاخص Tubei است، همچنین در بخش مالی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است، اما به دلیل کاربرد آن در فضای یادگیری ماشین همچنان محبوبیت خود را به دست می آورد.

4. دقیقا

اگر Clojure زبان فردا است، Rust زبان امروز است. این زبان اخیراً در فهرست 20 زبان برتر فهرست یوتیوب قرار گرفته است و به دلیل تلاش هایش برای ایجاد کدهای سطح پایین کارآمد و جذاب، طرفداران وفاداری دارد.

C++ استاندارد صنعتی در سطح پایین است، اما برنامه نویسی با حقوق بسیار سرگرم کننده تر و ایمن تر است. با این حال، به اندازه C++ قابل اجرا نیست.